Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|

Środki unijne uzależnione od praworządności. Charles Michel chce tego mechanizmu w nowym budżecie

4
Podziel się

- Zaproponowałem silne powiązanie między funduszami UE, a poszanowaniem rządów prawa - zapowiedział Charles Michel, szef Rady Europejskiej.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel. (PAP/EPA)
bDnmVzxN

Unia przykręci kurek z pieniędzmi krajom wobec, których są wątpliwości co do rządów prawa? To możliwe. Uzależnienia środków ubijanych od praworządności chce Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej - donosi Polska Agencja Prasowa.

Ma być to punkt wyjścia do negocjacji na przyszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli. Szef RE proponuje, aby Komisja Europejska i Trybunał Obrachunkowy składały raporty o naruszeniach rządów prawa, które mają wpływ na wdrożenie budżetu UE, również jeśli chodzi o art. 7 traktatu. A przypomnijmy, że od 20 grudnia 2017 roku Komisja Europejska przeprowadza procedurę z tego wobec Polski.

bDnmVzxP

Nad Polską zbierają się czarne chmury już od stycznia 2016, kiedy po raz pierwszy w historii, Komisja Europejska uruchomiła mechanizm monitoringu ochrony państwa prawnego w związku ze zmianami w sądownictwie.

Monitoring określany był mianem systemu wczesnego ostrzegania. Uruchomienie art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest już działaniem o wiele groźniejszym, bo ostatecznie może doprowadzić do nałożenia sankcji na nasz kraj.

Jednak aby doszło do nałożenia kar, trzeba przejść długą drogę. Najpierw KE, Parlament Europejski lub jedna trzecia państw Wspólnoty musi złożyć wniosek o uruchomienie art. 7. Kiedy ten zostanie złożony, potrzeba 4/5 głosów wszystkich państw członkowskich, aby Rada mogła stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości przez Polskę.

bDnmVzxV
Zobacz także: Obejrzyj: Leszek Balcerowicz: Julia Przyłębska morduje praworządność

W dalszym kroku, Polska znów może zostać wezwana do przedstawiania swoich racji. Od tych wyjaśnień zależy, czy Rada Europejska stwierdzi poważne i stałe naruszenie wartości UE, czy też nie. Jeśli tak się stanie, do nałożenia sankcji i tak potrzeba jeszcze jednomyślnej zgody wszystkich członków Unii.

Ale sankcje to nie jedyny możliwy sposób dyscyplinowania krajów, które uchybiają praworządności. Zmniejszenie środków unijnych może być równie dotkliwe.

bDnmVzxW
bDnmVzyq
KOMENTARZE
(4)
Kula
5 miesięcy temu
Czytaj UE (Niemcy) przyszykowuje narzędzie nacisku na Państwa które jej się bezwzględnie nie poddadzą. My z kolei uzależnimy wpłaty do budżetu tej instytucji. Taka powinna być odpowiedz nasza na tego typu działania
Thanks
5 miesięcy temu
Praworzadnosc I po cichu znowu kradziez polskich pieniedzy przez UE. Bojkotujmy frencuskie pseudo winka niemieckie towary.Tylko PL
CZARNOWIDZ
1 tyg. temu
Jedynie DECYZJA Kaczyńskiego - Tak długo jak on będzie - To nic się nie zmieni - Bóg jest w Trzech Osobach a Kaczyński - Prezydent, premier, prezes, prokurator, sędzia, kat i wykonawca - Ich powołuje na stanowiska i odwołuje - Rodzinom z Pis rozdaje Stanowiska lub ich usuwa - Bez wiedzy, zgody Kaczyńskiego żadne Decyzje nie zapadają - Kaczyński odchodzi - Koniec partii Pis - MIĘDZY SOBĄ SIĘ POZAGRYZAJĄ - Jak w Ulu Królowa umiera - Cały UL umiera - Jedynie to Dobierze się Polakom - Nie dotyczy ludzi z Pis - Do Własności, mieszkań prywatnych, do Kont w Bankach - Skąd, ile, od kiedy masz - Nowe ustawy, podatki, opłaty - Podwyżki Cen - Czyli DOPROWADZA POLSKĘ, POLAKÓW DO RUINY
bDnmVzyr
Co w trawie p...
5 miesięcy temu
Dobrze że ten Euroburdel właśnie się rozpadł . Nie rozpadnie się a właśnie rozpadł się ! Oficjalne info 20 lipca