Notowania

Stadnina w Janowie ze stratą. Przez 4 lata "wyparowało" około 6,4 mln zł

Stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim skończyła 2018 rok ze stratą rzędu 3 mln 273 tysięcy złotych – wynika z dokumentów, do których dotarł dziennikarz RMF FM. Kontrola wykazała ponadto, że żyjące w stadninie bydło przebywa w skandalicznych warunkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Licytowane na aukcji konie przynoszą coraz mniejsze zyski (Fot: Tomasz Koryszko)

9 sierpnia w Janowie Podlaskim ruszy 50. edycja znanej na całym świecie aukcji Pride of Poland. W ostatnich latach przynosi znacznie mniejsze zyski niż jeszcze w nieodległej przeszłości. To właśnie coraz mniejsza popularność aukcji wpłynęła na drastyczne pogorszenie się kondycji finansowej stadniny – informuje RMF FM.

Konie z roku na rok sprzedają się coraz gorzej, niższe zyski przynoszą też mniejsze licytacje.

W stadninie wdrożono plan naprawczy. Jednym z jego założeń jest np. sprzedaż mleka produkowanego przez krowy hodowane w stadninie (jest ich tam ok. 800). Panująca od tygodni susza utrudnia uzyskanie zakładanych rezultatów.

Obejrzyj: Pride of Poland. Minister rolnictwa: wystawimy w tym roku dobre konie

Efekt: stadnina w Janowie Podlaskim zamknęła 2018 rok ze stratą rzędu 3 237 243 złotych 96 groszy. Strata jest dwa razy większa niż w roku 2017.

Jeszcze w 2015 r. a więc tuz przed odwołaniem prezesa Marka Treli, stadnina była 3,2 mln zł na plusie.

Dwie polskie stadniny mają za sobą fatalny rok

Krowy, które miały pomóc utrzymać rentowność, mają przebywać w "dramatycznie złych warunkach sanitarno-higienicznych, żywieniowych". Kontrolerzy wskazali, że ściany, ściółka i same zwierzęta są oblepione zaskorupiałymi odchodami. Zanieczyszczona odchodami ma być również woda, którą piją krowy.

Takich zastrzeżeń nie ma w zakresie hodowli koni. Te trzymane są w odpowiednich warunkach.
Komisja wydała zalecenia pokontrolne. Co się tyczy bydła, należy "bezzwłocznie podjąć działania mające na celu przywrócenie stanu zgodnego z wymogami obowiązującymi w hodowli zwierząt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: janów podlaski, stadnina koni, pride of poland, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2019

zcxGłosujcie na PIS a Polska będzie wyglądała tak jak ta stadnina.

09-08-2019

mesioJesteście naiwni wiadomo że bogaci trzymali z skorumpowaną PO koniki się sprzedawały a na bankietach załatwiało się intratne ustawy Kaczyński … Czytaj całość

09-08-2019

jajak ze wszystkim zostanie tylko pustynia

Rozwiń komentarze (487)