Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Wyniki Stadniny Koni Janów Podlaski to wina suszy - twierdzi resort. Sprawdziliśmy

167
Podziel się

Ministerstwo Rolnictwa za fatalne wyniki stadniny w Janowie Podlaskim wini suszę. Było gorąco, nie było deszczu, nic się nie dało zrobić. Jednak… jeszcze gorsza pogoda nie przeszkodziła w 2015 roku spółce wypracować 3,5 mln zł zysku.

Susza w 2018 r. poważnie dotknęła rolników, ale nie mogła znacząco wpłynąć na wynik stadniny w Janowie Podlaskim
Susza w 2018 r. poważnie dotknęła rolników, ale nie mogła znacząco wpłynąć na wynik stadniny w Janowie Podlaskim (PAP, Tomasz Wojtasik)
bDIlwmWJ

"Sytuacja w Stadninie Koni Janów Podlaski związana jest z ogólną sytuacją w rolnictwie w 2018 roku i jest (...) efektem niespotykanej od lat suszy" - to fragment odpowiedzi wiceministra rolnictwa na pytanie posła Krzysztofa Brejzy o sytuację finansową w polskich stadninach. To właśnie one przez lata były perłą w koronie polskiego rolnictwa.

Analiza dokumentów spółki oraz ostrzeżeń przed suszą pokazuje, że brak opadów przez lata nie przeszkadzał w zarabianiu na janowskim stadzie. Co więcej, wiceminister Szymon Giżyński pisze w odpowiedzi o sytuacji w roku 2018, za który... spółka nie złożyła jeszcze sprawozdania. Pytanie brzmi: czy może być gorzej niż przed rokiem?

Zobacz także: Zobacz też: 233 tys. euro za konie w Janowie Podlaskim. "Te pieniądze to będzie problem"
bDIlwmWL

O konie z Janowa Podlaskiego na sierpniowych aukcjach przez lata walczyli najbogatsi hodowcy z całego świata. Zarządzający stadniną mogli chwalić się milionowymi zyskami. Dziś po tamtej sławie pozostało jedynie wspomnienie, a spółka regularnie notuje straty.

Spadające wyniki

Ministerialne pismo o złe (dla opinii publicznej wciąż są nieznane - red.) wyniki janowskiej stadniny oskarża suszę. I faktycznie w 2018 r. Instytut Upraw i Nawożenia Gleby dwunastokrotnie w trzynastu badanych okresach ogłaszał wystąpienie na terenie Polski suszy. Rok wcześniej takie alerty dotyczyły trzech okresów, a w 2015 r. - dziesięciu. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ rok 2017, gdy problem niemal nie istniał zamknął się stratą ponad 1,5 mln zł, podczas gdy dotknięty suszą 2015 zyskiem przekraczającym 3,5 mln zł.

bDIlwmWR

Pewnym wyjaśnieniem może być poniższe zestawienie.

Wykres wyraźnie pokazuje zależność wyniku rocznego spółki od wyniku sierpniowych aukcji. O ile rok 2015 przyniósł rekordowe ponad 4 mln euro przychodu ze sprzedaży koni i prezes mógł chwalić się zamknięciem roku z "górką" 3,5 mln zł, to już rok później 1,27 mln euro zarobione na aukcjach zmieniło się w jedynie 81 tys. rocznego zysku. Niespełna pół miliona euro przychodu w 2017 i roczna strata na poziomie ponad 1,5 mln zł nie wróży dobrze wynikowi za 2018 r., gdy aukcje zamknęły się przychodem niespełna 260 tys. euro.

Główne źródło zysku stadniny - bydło

Spójrzmy jednak w najnowsze dostępne dokumenty finansowe spółki, czyli sprawozdanie finansowe za rok 2017. Produkcja roślinna stanowi tylko dwa z dziesięciu opisanych źródeł przychodu spółki, a to właśnie ona jest najbardziej narażona na suszę. Co więcej, w roku dotkniętym suszą, kwotowo obliczane przychody z tej działalności były wyższe niż przed rokiem czy dwoma, gdy pogoda była zdecydowanie lepsza.

bDIlwmWS

Warto zauważyć także, że spadek wartości sprzedanych koni, doprowadził do sytuacji, w której od 2016 r. głównym źródłem gotówki dla spółki stała się... hodowla bydła i sprzedaż mleka. Obie te dziedziny od 2015 r. utrzymują się na poziomie zmieniającym się maksymalnie o około pół miliona złotych.

Próba wyjaśnienia wpływu suszy na wynik finansowy spółki musi skończyć się kosztem zakupu paszy. Sprawozdanie nie pozostawia jednak wątpliwości, że nie tu należy szukać winnego. Już na początku sprawozdania czytamy:

bDIlwmWT

"Spółka nie ma wątpliwości: Analiza jakości gruntów Spółki pokazuje, że nie ma szans na uzyskiwanie wysokich plonów". Mowa o 1700 hektarów, z których 41 proc. to grunty orne, a 46 proc. użytki zielone (np. pastwiska). Co ciekawe, choć zysk spółki pomiędzy 2015 a 2017 spadł o około 5 mln zł, to łączny plon wzrósł o 500 ton. Jeszcze bardziej interesujący wynik przynosi zestawienie wydatków na paszę w 2016 i 2017 z wynikami stadniny w tych latach. Mimo wydania o około pół miliona złotych mniej, wynik roczny pogorszył się o ponad 1,5 mln zł.

Lektura dokumentów i fragment pisma wiceministra przynosi smutny wniosek - jeśli faktycznie susza wpłynęła na wynik Stadniny Koni Janów Podlaski w 2018 r., to należy spodziewać się kolejnego smutnego rekordu. Rekordu straty. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku Anna Stojanowska, wiceprezes Europejskiej Organizacji Hodowców Koni Arabskich, ostrzegała, że stadniny od początku lat 90-tych są spółkami prawa handlowego, które "by żyć, muszą zarobić".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIlwmXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(167)
Maciek
2 lata temu
Przecież wszyscy wiedzą że przyczyną jest zarządzanie a właściwie złe zarządzanie . A susza itp to trochę taki rąbek spódnicy
gienek
2 lata temu
A za "sukcesy" PIS odpowiedzialna jest światowa koniunktura. Idzie kryzys, ciekawe kogo obwinią?
rolnik sam w ...
2 lata temu
Czyli na bydło susza wpływu nie miała ?
bDIlwmXn
stajenny
2 lata temu
Przykład stadniny w Janowie to laboratoryjny przykład, w którą stronę zmierza Polska. Obsiadły ją niekompetene sitwy a wynik już znany.Efekt to tylko kwestia czasu.
obywatel
2 lata temu
A ja myślałem, że deweloper z Nowogrodzkiej obwini Tuska?
...
Następna strona