Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Stało się coś, czego nie było od ponad 100 lat. Rosja tym razem nie uniknęła bankructwa

Podziel się:

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu, co oznacza techniczne bankructwo. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

Stało się coś, czego nie było od ponad 100 lat. Rosja tym razem nie uniknęła bankructwa
Władimir Putin (East News, Associated Press, Dmitri Lovetsky)

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Rosja miała dokonać płatności 27 maja, ale nie zrobiła tego. Następnie wprowadzono 30-dniowy okres karencji, który w niedzielę dobiegł końca.

Przypomnijmy: w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę Stany Zjednoczone i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie przynosi rezultaty - pisze Bloomberg. "Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka" - komentuje agencja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznesy ukraińskie działają mimo wojny. "To fenomen Ukrainy"

Rosja bankrutem? Kreml odpowiada

Minister finansów Rosji ogłosił wcześniej, że Moskwa "wypełniła wszystkie swoje zobowiązania" dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach "w całości", dokonując płatności w odpowiednim czasie.

Podkreślił, że Federacja Rosyjska dokonała płatności odsetek we własnej walucie - rublach - do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Po raz ostatni Rosja nie spłaciła długu w 1998 roku, ale dotyczyło to długu krajowego. Ze spłaty zagranicznego długu Rosja nie wywiązała się natomiast ostatnio ponad sto lat temu, po obaleniu ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP