Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stan przedzawałowy w polskiej energetyce. "Zapasy węgla są na styk"

- Problemy z dostawami prądu w Polsce może się zdarzyć. Bardziej prawdopodobne są małe, lokalne zakłócenia, które zdarzały nawet bez kryzysu energetycznego. Teraz jest większe prawdopodobieństwo, że one się wydarzą - powiedział w programie "Newsroom" WP Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl. - Zapasy węgla są na styk. Dobrze, że udało się go sprowadzić i że elektrownie mają surowiec. Globalne blackouty, takie z jakimi mamy do czynienia w Ukrainie, nam nie grożą. Polityka klimatyczna zostanie złagodzona, będzie taryfa dla tych, którzy palą tym, co mają do dyspozycji. Natomiast nie ma odwrotu od transformacji energetycznej, która uniezależnia nas od surowców z Rosji. W Polsce mamy stan przedzawałowy w polskiej energetyce. Od co najmniej 2015 r. powstaje za mało elektrowni, a te które są, likwidujemy. Stare bloki węglowe, pamiętające Gomułkę, będą reanimowane, żeby jakoś przebrnąć przez kryzys w latach dwudziestych. Później receptą ma być...
rozwiń
0
0
23
Podziel się
Komentarze (23)
zobacz więcej komentarzy (23)
KOMENTARZE
(23)
mgr. inż.
2 miesiące temu
Kolejny specjalista od wiatraków na lądzie. Każda moc oddawana przez wiatraki i fotovoltaikę musi być zdublowana przez tradycyjną energetykę zawodową. Zimą sprawnośc fotovoltaiki w dni pochmurne jest iluzoryczna. Jak na dworze flauta , to czym będziemy świecić nie mówiąc o ogrzewaniu. Śmieszą mnie wypowiedzi tych ekspertów którzy udowadniają swój analfabetyzm energetyczny. Jedyne pewne źródło czystej energii to atom. Reszta to drenaż kieszeni potencjalnych inwestorów. Podobnie z pompami ciepła. Naraz okazało się że potrzebują prądu. Trzeba wyraźnie powiedzieć gdzie korzystanie z technologii pomp ciepła do ogrzewania ma uzasadnienie ekonomiczne. W USA taka mozliwość jest tylko w południowych stanach jak Kalifornia, Arizona, Texas, Arkanzas i Karolina Płn. czyli 35 % kraju. U nas handlowcy wciskją wszystkim Fotowoltaikę a nie ma możliwości odbioru prądu, albo nie ma co znim zrobić np. latem.
bastard
2 miesiące temu
Od 7 lat rozdawnictwo !!! prawie 60 miliardow zlotych rzad uzyskal ze sprzedazy praw do emisji CO2 w ciagu oststnich 10 lat !!! Ile sieci i stacji transormatorowych zmodernizowano ???!!! Dobre pytanie !?! Bo straty na sieciach energetycznych wahaja sie od 17 do 23% w zaleznosci od pory roku ! Polska zuzywa w energetyce 27 milionow ton wegla ! Jednym slowem ok 3.4 miliony ton wegla idzie w kosmos nie dajac zadnej realnej korzysci !!! Powod !!! Brak inwestycji w sieci energetyczne !!! Niektore jednostki pamietaja jeszcze czasy z przed Gierka !!!! Za te 3.4 miliony ton ktore ida na straty ktos musi zaplacic ! Nie pisze juz o ekologi bo szkoda slow !!! Tylko tak dalej !!!
vvv
2 miesiące temu
Jak przyjdzie PO to będziecie mieć prąd i gaz za darmo a paliwo PO 4 zł
stop
2 miesiące temu
w szufladzie PIS lezy ustawa wiatrowa i co? nic rozdawnictwo a nie wazne sprawy dla kraju
Ktoś pomoże?
2 miesiące temu
Opłata przejściowa - czego dotyczy? Przejścia z czego na co?
...
Następna strona