Trwa ładowanie...
Notowania

Wideo – Wszystkie wiadomości

Polski wynalazek może wyleczć cukrzycę. To bioniczna trzustka
2
06.05.2022 16:46

BADANIA
 / 
Polski wynalazek może wyleczć cukrzycę. To bioniczna trzustka

Wyprodukowanie bionicznej trzustki może w przyszłości pomóc wielu cierpiącym na cukrzycę. Nad innowacyjną technologią, która mogłaby być alternatywą dla tradycyjnych przeszczepów, pracują od kilku lat polscy naukowcy. Na dokończenie badań potrzeba jednak sporo pieniędzy. Gościem programu "Money. To się liczy" był prof. Michał Wszoła, pomysłodawca i współautor bionicznej trzustki.

Majówka jak za towarzysza Gierka, ale wygodniej. Nowoczesna BRDA za 110 tys. zł
115
15.04.2022 17:23

BUDOWNICTWO
 / 
Majówka jak za towarzysza Gierka, ale wygodniej. Nowoczesna BRDA za 110 tys. zł

Tania, modna i wygodna - taka była popularna BRDA w latach PRL-u. Jak mogłaby wyglądać w XXI wieku? Bohater "Pomysłu na dom" postanowił się o tym przekonać, samodzielnie projektując BRDĘ w nowoczesnym wydaniu. Co ciekawe, nie jest on architektem, tylko pracownikiem sektora IT. Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka programu Kuby Jankowskiego.

"Polski Ład". Główny ekonomista MF: "Potężna propaganda przedsiębiorców"
351
13.01.2022 12:32

PODATKI
 / 
"Polski Ład". Główny ekonomista MF: "Potężna propaganda przedsiębiorców"

- Są to historyczne zmiany w podatkach. Może faktycznie są pewne niedociągnięcia procesowe, nad którymi w dużej mierze już zapanowaliśmy dzięki rozporządzeniu. Pamiętajmy, że my, jako Ministerstwo Finansów, zderzyliśmy się z potężną maszyną propagandową po stronie przedsiębiorców - powiedział w "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Reforma została tak skonstruowana, że w pewnym sensie pozbawia ich części przywilejów. Jeżeli ktoś pracuje na umowie o pracę, to już miał liczoną stawkę zdrowotną od dochodów. W przypadku przedsiębiorców ta stawka była ryczałtowa. Ktoś mógł zarabiać 30, 40, 50 tys. zł, a składkę zdrowotną i tak płaciła 381 zł, z czego większą część odliczała od podatku i realnie płaciła 53 zł - dodał.

Rząd gasi pożar z "Polskim Ładem". "Błąd komunikacyjny"
11
12.01.2022 13:12

PODATKI
 / 
Rząd gasi pożar z "Polskim Ładem". "Błąd komunikacyjny"

Niewypał z "Polski Ładem". Rząd odkręca błędy. - Można powiedzieć, że zamieszanie z "Polskim Ładem" wynika z tego, jak dużym sukcesem może stać się ta reforma. Mamy historyczną podwyżkę kwoty wolnej. Pierwszy raz podatnicy uświadomili sobie, jak ważne jest złożenie PIT-2, bo to nie jest nowa regulacja - powiedział w "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Nie było tej świadomości. Na pewno można to było lepiej rozegrać komunikacyjnie. Te trudności możemy rozwiązać dzięki rozporządzeniu, które zostało wprowadzone. Dzięki temu ten główny pożar został ugaszony - dodał.

Rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Lider AgroUnii: na nawozy trzeba wydać cztery pensje
883
12.01.2022 10:43

PODATKI
 / 
Rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Lider AgroUnii: na nawozy trzeba wydać cztery pensje

- Nie powtarzajmy absurdów o tym, że obniżka VAT na nawozy sprawi, że w sklepach będzie taniej – powiedział w programie "Newsroom" WP Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Większość rolników, którzy prowadzą gospodarstwa, są "vatowcami". I tym małym gospodarstwom obniżka VAT pomoże, o to walczyliśmy. Ale nie oszukujmy się, że to obniży ceny. Rolnicy całkowicie stracili zaufanie do Prawa i Sprawiedliwości. Rząd podsłuchuje, a nie słucha i w tym jest największy problem. Spotkaliśmy się z ministrem rolnictwa, ale on bezradnie rozkłada ręce. Prosimy o to, by spółki Skarbu Państwa obniżyły ceny nawozów dla polskich rolników, a zarabiały na eksporcie. To może realnie obniżyć koszty produkcji żywności i przełożyć się na ceny. Tu już nie chodzi o pieniądze, tu chodzi o to, że rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Większość z nich wykonuje dwa zawody. Spotkałem policjanta, który mi powiedział, że ma kilka hektarów ziemi po ojcu. Powiedział mi, że na nawozy musi wydać cztery swoje pensje, rok temu była to jedna pensja. On nie będzie produkował żywności, zrezygnuje, takich ludzi jest więcej.

Obniżka VAT na żywność. Kołodziejczak: ceny nie spadną, w sieciach najważniejszy jest zysk
246
12.01.2022 10:01

WIDEO
 / 
Obniżka VAT na żywność. Kołodziejczak: ceny nie spadną, w sieciach najważniejszy jest zysk

- Wszyscy widzimy, co się dzieje z cenami żywności w Polsce – powiedział w programie "Newsroom" WP Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. – Produkcja żywności spada dramatycznie. Wychodzi premier na konferencję, mówi o obniżce VAT i jeszcze w apelu do sieci kuriozalnie się myli, prosząc, by „obniżyły ceny produktów o 5 zł”. To symbol powrotu do poprzedniego systemu, kiedy władza próbowała regulować ceny. Ta decyzja nie spowoduje żadnej obniżki cen. Wiemy, jak działają korporacje, wielkie sieci handlowe. Tam zyski są najważniejsze. My ciągle sprawdzamy ceny w sklepach, widzimy mnóstwo nieprawidłowości. Nie reaguje UOKiK, inne państwowe instytucje, dlatego nie wierzymy w kolejne zmiany. W markecie ziemniaki kosztują 4 zł za kg, a my wiemy, że rolnik dostaje za nie 0,70 zł. Widać, kto zgarnia kasę na handlu polskimi produktami.

Górnicy wyjdą na ulice? Marszałek śląskiego: Zarabiają powyżej średniej
275
11.01.2022 16:40

ZAROBKI
 / 
Górnicy wyjdą na ulice? Marszałek śląskiego: Zarabiają powyżej średniej

Górnicy mają sporo pretensji do rządu. Są zapowiedzi kolejnych strajków i protestów, ale transformacja energetyczna musi się dokonać. Jaki jest pomysł na górników? - Do sprawy trzeba podejść bardzo racjonalnie, ale też strona związkowa musi rozmawiać. Zawsze można wykrzykiwać różnego rodzaju hasła, ale to nie rozwiązuje problemu. Trzeba usiąść do stołu i rozmawiać, szukać tego kompromisu. Polska Grupa Górnicza jest bardzo ważnym ogniwem gospodarczym na Śląsku i, nie ma co ukrywać, to jest ponad 11 miliardów złotych przepływów finansowych w regionie, od samej grupy po firmy okołogórnicze, poprzez samorządy, mniejsze przedsiębiorstwa, mniejsze firmy - powiedział w "Money. To się liczy" Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. - W 1989 roku było ponad 390 tys. górników w regionie. Jak do tego dołożymy firmy górnicze i szereg innych osób, które z tego żyły, to była gigantyczna gałąź. Obecnie jest to 70 tys. osób, które pracują w górnictwie. 30 tys. to jest JSW, która ma zupełnie inny charakter i będzie funkcjonowała z pewnością jeszcze długie, długie lata. Do tego 40 tys. osób, którzy pracują w PGG. I to wymaga głębokich reform, ale też zmiany podejścia - dodał.

Emeryci tracą na Polski Ładzie. Co z wyrównaniem? Minister: nie trzeba nic robić
328
11.01.2022 11:26

EMERYTURY
 / 
Emeryci tracą na Polski Ładzie. Co z wyrównaniem? Minister: nie trzeba nic robić

- Zapewniam, że dla emerytów pobierających świadczenia od 4,921 zł do 12,8 tys. zł zmiany w Polskim Ładzie będą neutralne - powiedziała w programie "Newsroom" WP Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. – Seniorzy nie muszą nic robić, nie ma konieczności składania wniosku do ZUS. Emeryci automatycznie wraz z lutowa wypłatą świadczenia otrzymają wyrównanie. To oznacza, że będą otrzymywać emeryturę taką jak w roku 2021. Od marca nastąpi waloryzacja. Czekamy na wskaźnik inflacji, ta informacja będzie z końcem stycznia i wtedy będzie wiadomo, o ile wzrosną świadczenia. Powtarzam: emeryci nie muszą nic robić, by w utym otrzymać wyrównanie za niesłusznie pobrany podatek. Przy wdrażaniu tak dużej reformy błędy się zdarzają.

Blamaż rządu ws. reformy podatków. Minister prostuje: idą wyrównania
80
11.01.2022 11:03

WIDEO
 / 
Blamaż rządu ws. reformy podatków. Minister prostuje: idą wyrównania

- Mam jasny komunikat dla Polaków pracujących na umowach o pracę: osoby które osiągają dochody do 12,8 tys. zł absolutnie nie stracą na rozwiązaniach z Polskiego Ładu - powiedziała w programie "Newsroom" WP Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. – Także emeryci pobierający świadczenia do kwoty 4,920 zł zyskują na Polskim Ładzie. Emeryci, którzy otrzymują na konta od 4,921 zł do 12,8 tys. zł mogą być spokojni, bo dla nich nic się nie zmieni. Osoby, które pobierają emerytury w wysokości 2,5 tys. zł brutto, nie będą miały pobieranego podatku, czyli ponad 8 mln seniorów skorzysta. W przypadku nauczycieli były przypadki złego naliczenia wynagrodzeń z uwagi na odprowadzenia podatków. Jest rozporządzenie, które to porządkuje i mamy jasność. Będą wyrównania, zarówno w przypadku nauczycieli jak i mundurowych, którzy już w najbliższych dniach mogą spodziewać się pieniędzy.

Urzędnicy skarbówki tworzą grupy wsparcia. "Strajkować nie możemy, musimy ratować sytuację"
450
11.01.2022 10:04

WIDEO
 / 
Urzędnicy skarbówki tworzą grupy wsparcia. "Strajkować nie możemy, musimy ratować sytuację"

- Urzędnicy nie mogą odejść od biurek, ustawa zabrania nam strajkować mimo że sytuacja związana z wdrożeniem przepisów Polskiego Ładu jest trudna – powiedziała w programie "Newsroom" WP Agata Jagodzińska, przewodnicząca związkowej Alternatywy w KAS. – Na portalach społecznościowych powstają grupy wsparcia, gdzie urzędnicy wyznaczeni na dyżury sami sobie doradzają, jak interpretować przepisy. Jesteśmy od dawna przepracowaną grupą zawodową, o czym społeczeństwo nie wie. Nakładane są na nas co rusz nowe obowiązki, ale czujemy odpowiedzialność i ciągle pracujemy coraz więcej. Ratujemy sytuację, a traktuje się nas nie do końca dobrze. Dlatego apeluje do podatników: prosimy o wyrozumiałość, pamiętajcie, że chcemy dla państwa dobrze, proszę się nie denerwować.

Łapanka w skarbówce. Urzędnicy boją się pójść na dyżur. "Mamy tłumaczyć ludziom rzeczy, których sami nie rozumiemy"
156
11.01.2022 9:33

PODATKI
 / 
Łapanka w skarbówce. Urzędnicy boją się pójść na dyżur. "Mamy tłumaczyć ludziom rzeczy, których sami nie rozumiemy"

- Urzędnicy skarbowi czują strach – powiedziała w programie "Newsroom WP" Agata Jagodzińska, przewodnicząca związkowej Alternatywy w KAS. – Nie wiedzą, jak stosować przepisy Polskiego Ładu. Nie mieliśmy czasu na przygotowanie się do zmian podatkowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, jakie grożą konsekwencje za pomyłkę w interpretacji. Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność, dlatego urzędnicy się boją. Domagamy się od rządu większej liczby szkoleń, bo jest ich za mało i są słabe. Przepisy są źle napisane, czekamy na wykładnie, bo nie wiemy, jak niektóre z nich rozumieć. Nie chcemy podatnikom zrobić krzywdy. Niestety nie doczekaliśmy się odpowiedzi od rządu. W urzędach trwa poszukiwanie chętnych na dyżury, nikt się nie zgłasza, więc odbywa się łapanka. Jakim to wszystko jest okupione stresem? Musimy iść na pierwszą linię frontu i tłumaczyć ludziom rzeczy, których sami nie rozumiemy. Pisała do mnie jedna urzędniczka, która została na dyżur wyznaczona. Jest matką trójki dzieci, mąż pracuje w nocy, a ona musi nagle zostać w pracy do godz. 19. I nie wie, co ma zrobić, jak zorganizować życie, by móc to polecenie służbowe wykonać.

Rekordowa waloryzacja. Co z 14-stką? Maląg: zastąpi ją Polski Ład
257
11.01.2022 9:11

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Rekordowa waloryzacja. Co z 14-stką? Maląg: zastąpi ją Polski Ład

- Na koniec stycznia, gdy będą znane dokładne wskaźniki inflacji, będziemy wiedzieć, jaka będzie waloryzacja emerytur w 2022 r. Szacujemy, że będzie to co najmniej 7 proc. - powiedziała w programie "Newsroom WP" Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. – No i pod koniec roku wypłącimy także trzynastą emeryturę. Ustawa o dodatkowym świadczeniu – czternastej emeryturze – zakładała, że będzie to świadczenie jednorazowe. Jarosław Kaczyński zawsze proponuje rozwiązania, które są dobre dla Polaków, ale decyzji o wypłacie czternastki na tę chwilę nie ma. Założenia Polskiego Ładu, a więc zwiększenie kwoty wolnej od podatku, to korzystne rozwiązanie dla emerytów, zastępują one 14-stą emeryturę. Czternastka miała próg dochodowy, a kwota wolna od podatku daje pozytywne rozwiązania dużo większej grupie seniorów.

Chaos wokół Polskiego Ładu. Belka: moja emerytura "schudła" o 250 zł, ale biorę to "na klatę"
139
10.01.2022 14:31

EMERYTURA
 / 
Chaos wokół Polskiego Ładu. Belka: moja emerytura "schudła" o 250 zł, ale biorę to "na klatę"

- Moja emerytura schudła o 250 zł miesięcznie, ale obserwuję to z filozoficznym spokojem - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Marek Belka, były premier. – Wezmę to jakoś "na klatę". Współczuję natomiast przedsiębiorcom, szczególnie tym niewielkim, bo dla nich połapanie się w tym nieładzie będzie bardzo trudne. Zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu zostały wprowadzone w sposób charakterystyczny dla PiS-u, a więc z minimalnymi konsultacjami. Poza tym tę rewolucję zafundowali nam ludzie mało kompetentni. Wszystko zostało zrobione w pośpiechu, na złamanie karku. W dodatku nie wiadomo, czy budżet na tych zmianach zyska, czy straci, bo mamy w tej chwili spiralę inflacyjno-płacową, która się rozkręca. Inflacja jest plagą, ale minister finansów cieszy się z tego. Polski Ład miał doprowadzić PiS do kolejnej kadencji. Miał to być wielki sukces, a zamiast fajerwerków wypaliły kapiszony. Błędy naprawia się w tej chwili rozporządzeniami, mówiąc krótko: Polska w ruinie.

Spirala płacowo-cenowa. To już koniec podwyżek wynagrodzeń?
41
10.01.2022 14:27

INFLACJA
 / 
Spirala płacowo-cenowa. To już koniec podwyżek wynagrodzeń?

Inflacja w grudniu osiągnęła poziomi 8,6 proc. Spirala płacowo-cenowa zaczyna być sporym problemem, przez co inflacja szybko nie odpuści? - Ona nie ustąpi, bo nawet Narodowy Bank Polski mówi, że ona w tym roku jeszcze będzie wysoka. Nawet jeśli spadną ceny energii po okresie zimowym, to rzeczywiście będziemy mieli presję płacową - powiedział w "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Natomiast firmy, w szczególności mali przedsiębiorcy, będą mieli komplikacje operacyjne, dodatkowe koszty. To tworzy taką mentalną blokadę. Pracownik też zdaje sobie sprawę, że pracodawca został dotknięty serią nowych pomysłów. To będzie moderowało wzrost wynagrodzeń, będzie powodowało pewien rodzaj współczucia między pracodawcami a pracownikami. Wszyscy chcielibyśmy kolejnych podwyżek, ale było podniesienie płacy minimalnej, był Polski Ład, pracodawcy dostali jeszcze kolejnymi regulacjami - dodał.

Zamieszanie z "Polskim Ładem". Witucki: Urzędnicy popełnili wykroczenie
27
10.01.2022 12:45

PODATKI
 / 
Zamieszanie z "Polskim Ładem". Witucki: Urzędnicy popełnili wykroczenie

Polski Ład uderzył po kieszeniach nauczycieli i policjantów. Kolejny chaos obejmie przedsiębiorców? - Domykając osoby indywidualne - nie trzeba byłoby aż tak podnosić kwoty wolnej od podatku, gdyby równolegle nie podnoszono składki zdrowotnej. Umarł chyba system opowiadania, że mamy składki, podatki i daniny. Komplikacji jest tak dużo, że trzeba to wywrócić, a nie opowiadać, że składka zdrowotna podniesie wydatki na koszty zdrowia, a podatki ich nie podniosą. To jest ten sam worek, z którego później rozdaje się pieniądze - powiedział w "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Zła wiadomość jest taka, że dla przedsiębiorców to będzie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy niepewności. Kiedy ogłoszono "Polski Ład", w Ministerstwie Finansów były osoby, które publicznie popełniały co najmniej wykroczenie, zalecając przedsiębiorcom optymalizację podatkową, bo mówiły, że jeśli 19 proc. podatku liniowego to jest za wysoko, to będą mogli przenieść się na ryczałt. To doradzanie przez urzędnika państwowego, by się przenieść na niższe podatki - dodał.

"Polski Ład". Witucki ostro: Podatkowy potwór. Mam nadzieję, że nie przetrwa
6
10.01.2022 12:34

PODATKI
 / 
"Polski Ład". Witucki ostro: Podatkowy potwór. Mam nadzieję, że nie przetrwa

- Chciałoby się powiedzieć: "a nie mówiłem". Mamy bałagan, musimy ten pasztet jakoś zjeść, ustawę trzeba łatać. Ta sytuacja niestety będzie się pogłębiała, a objawy pojawiały się już od początku. Pomysł padł 15 maja, ustawa pojawiła się w lipcu, ostatnie zmiany były jeszcze w sierpniu, a później ekspres sejmowo-senacki - powiedział w "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Rząd informuje, że jest to pokoleniowa i historyczna zmiana dla milionów Polaków na dziesiątki lat. Ja mam nadzieję, że zmiana pod tytułem "Polski Ład" nie przetrwa nawet kilku lat. Połataliśmy podatkowego Frankensteina i wypuściliśmy na rynek. Bez debaty, bez dyskusji, a przede wszystkim bez porządnego opisania - dodał Witucki.

120 tys. zł za dom wielkości mieszkania. Dwie sypialnie i salon z kominkiem
208
07.01.2022 21:14

REMONT
 / 
120 tys. zł za dom wielkości mieszkania. Dwie sypialnie i salon z kominkiem

Jeżeli planujesz budowę niewielkiego domu to ten projekt może okazać się idealny. Takich domów w Polsce będzie przybywać, bo mierzy on 70 m2, a więc na jego budowę nie będzie wymagane pozwolenie. Zapraszamy na kolejny odcinek "Pomysłu na dom".

Kiedy na emeryturę w 2022 r.? Ten miesiąc jest kluczowy
303
06.01.2022 13:18

EMERYTURA
 / 
Kiedy na emeryturę w 2022 r.? Ten miesiąc jest kluczowy

Szykuje się rekordowa waloryzacja emerytur, natomiast wynika to z rekordowo wysokiej inflacji. Emeryci mają przed sobą chudy rok? Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Jak na świadczenie wpływa skrócenie średniej długości trwania życia? Na te pytania odpowiadali eksperci "Debaty ekonomicznej" money.pl i Wirtualnej Polski.