Trwa ładowanie...
bDROTykB

Notowania

Wideo – Wszystkie wiadomości

103
26.03.2021 14:28

DEMOGRAFIA
 / 
500+ nie działa, rodzi się nas za mało. Demograf wylicza, co trzeba zmienić

"Baby doom" zamiast "baby boom". Przyrost naturalny jest na fatalnym poziomie, rodzi się nas za mało. Co trzeba zrobić, by poprawić tę sytuację? - Trzeba inwestować w opiekę nad małymi dziećmi, inwestować w kompetencje kobiet, promować równość kobiet i mężczyzn w domu i na rynku pracy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Bez względu na to, co się stanie, starzenie się populacji jest przed nami. Będzie coraz więcej osób w wieku emerytalnym, a coraz mniej dzieci i młodzieży. Pytanie, jak te proporcje będą wyglądały i jak będziemy sobie radzić z trendami demograficznymi. Rąk do pracy, tak czy inaczej, będzie brakowało. Pytanie, ile ich będzie brakowało - dodała.

204
26.03.2021 14:14

RODZICIELSTWO
 / 
500+ do likwidacji? Rodzi się coraz mniej dzieci, to już zapaść

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń, tak źle nie było od II Wojny Światowej. W Polsce przyrost naturalny jest na dramatycznie niskim poziomie. 500+ trzeba zlikwidować? - Gdybyśmy mówili o teorii, co by było najlepsze z punktu widzenia lokacji środków przeznaczonych na politykę rodzinną i rynku pracy, na pewno jest to kierunek warty rozważenia. Natomiast z punktu widzenia politycznego, popularności 500+, nie podejrzewam, by ktoś się na to zdecydował - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - A szkoda, bo przekierowanie tych środków na inwestycje w powrót matek na rynek pracy i rozwój dostępności do usług opieki nad najmłodszymi byłby lepszy. Dużo matek wycofuje się z rynku pracy. 500+ raczej zniechęca kobiety do aktywności zawodowej, co w długim okresie sprzyja zmniejszaniu dzietności - dodała.

126
26.03.2021 12:50

ZATRUDNIENIE
 / 
Pracownicy z zagranicy jedynym ratunkiem? Brakuje rąk do pracy

W Polsce w wieku zawodach nie ma komu pracować, jest nas za mało. Ratunkiem są imigranci zarobkowi? - Na razie te kierunki bliskie nam są bezpieczniejsze. To nie tylko kwestia Ukrainy, ale i Białorusi. Widzimy również dużą grupę migrantów z Wietnamu. Myślę, że akceptacja dla tego, że nasz rynek pracy zasilają cudzoziemcy jest coraz większa, automatycznie łatwiej będzie zachęcać cudzoziemców coraz większej grupy krajów do przyjeżdżania do pracy w Polsce - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Ci, którzy przyjeżdżają, raczej uzupełniają lukę, niż zabierają pracę innym. W urzędach pracy nie widać gwałtownego wzrostu bezrobocia, nawet w dobie pandemii praca jest stabilna. Pracodawcy utrzymują miejsca pracy, bo wiedzą jak trudno w dzisiejszych czasach jest znaleźć pracowników - dodała.

611
26.03.2021 12:39

EMERYTURA
 / 
Emerytura dopiero po 70. Demografia jest nieubłagana

Rodzi się coraz mniej dzieci, społeczeństwo się starzeje. Czy to oznacza zbliżającą się zapaść systemu emerytalnego? - Nasz system emerytalny jest tak skonstruowany, że zawsze wypłaci to, co się do niego wniosło. Emerytura zależy od tego ile składek płacimy przez cały okres aktywności zawodowej, i jak długo będziemy tę emeryturę pobierać, statystycznie rzecz biorąc, po przejściu na emeryturę - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Kolejna dyskusja, która nas czeka, dotyczyć będzie wieku emerytalnego. Komisja Europejska opublikowała raport, w którym wyraźnie wskazała, że w Polsce, by utrzymać odpowiednie proporcje między emerytami a pracownikami, wiek emerytalny powinien dążyć do 70 lat. To pokazuje wyzwanie, przed którym jesteśmy - dodała.

26
26.03.2021 12:11

DEMOGRAFIA
 / 
500+ do zmiany? Rodzi się coraz mniej dzieci, tak źle jeszcze nie było

500+ kosztuje kilkadziesiąt miliardów rocznie, ale nie działa, bo nie poprawia dzietności w Polsce. - Wszyscy demografowie mówili, że 500+ nie spowoduje wzrostu dzietności. 500+ na pewno przyczyniło się do poprawy sytuacji dochodowej rodzin, szczególnie wielodzietnych, do ograniczenia ubóstwa. Te efekty programu są warte docenienia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Jeżeli chodzi o dzietność, to jest nieco bardziej skomplikowana sytuacja. To nie jest tylko kwestia dochodu, ale także kwestia stabilności zawodowej, mieszkaniowej, dostępności do usług. Jeżeli ktoś nie ma pracy, to tak czy inaczej na dziecko raczej nie będzie się decydował - dodała.

bDROTykD
13
26.03.2021 11:41

RODZICE
 / 
"Baby doom" zamiast "baby boom". Dzietność na dramatycznym poziomie. Co dalej?

Rodzi się najmniej dzieci od II Wojny Światowej, dzietność jest na dramatycznym poziomie. Czy można odwrócić ten negatywny trend? - Do końca nie wiadomo, co się dzieje, jeżeli chodzi o dzietność. Czy to wynika z tego, że osoby, które planowały dzietność, biorąc pod uwagę wybuch pandemii, nieco odłożyły swoje plany posiadania dzieci. Bardzo wyraźnie widać, że decyzje o posiadaniu dzieci zależą od poczucia stabilności - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Jeżeli tego poczucia nie ma ze względu na sytuację dochodową, czy brak stabilności zawodowej i dochodów, a także dostępu do opieki nad dziećmi, to wszystko razem skutkuje tym, że decyzje o posiadaniu dzieci są odkładane, albo osoby rezygnują z posiadania dzieci - dodała.

1
24.03.2021 16:00

PRACA ZDALNA
 / 
Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"

- Jak ja złamię nogę, to nie wiadomo, czy to wypadek w pracy, czy wypadek z domu - podaje przykład problemów wynikających z braku przepisów o pracy zdalnej Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj. - To zadanie rządzących, by je wprowadzić, bo to będzie świadczyć o konkurencyjności polskiego rynku - uważa. - Ludzie będą chcieli pracować zdalnie i działać z różnych miejsc na świecie - dodaje, a to już teraz rodzi problemy z ubezpieczeniem i podatkiem. Zdaniem Macieja Nogi w przypadku niektórych specjalności, gdzie brakuje pracowników, będziemy zatrudniać ludzi na ich warunkach, więc tym bardziej musimy przygotować odpowiednie przepisy o pracy zdalnej.

174
24.03.2021 15:47

WIDEO
 / 
Pozwy za lockdown do wygrania? "Wątpliwe". Mec. Walczak zwraca uwagę na to, co zrobił premier

- Nie problem jest znaleźć grupę niezadowolonych przedsiębiorców i wystąpić z roszczeniem, ale za dwa, trzy lata trzeba będzie tym ludziom powiedzieć o rozstrzygnięciu - powiedział mec. Piotr Walczak, adwokat z Kancelarii Walczak Wasilewska Adwokaci. Walczak zwraca uwagę, że we wrześniu 2020 r. Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał art. 417 Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. - Sądy orzekają, że kary nałożone na przedsiębiorców przez sanepid nie są zasadne, to jedno. Ale mając Trybunał Konstytucyjny, który jest także realizatorem woli politycznej obozu rządzącego, można mieć dużą dozę przekonania graniczącego z pewnością, że rozstrzygnięcie Trybunału będzie szło w tym kierunku, by ochronić państwo przed odszkodowaniami dla przedsiębiorców - mówi mec. Walczak.

138
24.03.2021 14:59

WIDEO
 / 
Nowe obostrzenia przed nami. Prof. Flisiak mówi jednak, że nie tędy droga

Jak powstrzymać trzecią falę? - zapytaliśmy prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w przeddzień konferencji prasowej premiera, na której mają zostać ogłoszone nowe obostrzenia. - Trzeba skoncentrować się na miejscach faktycznego rozsiewu zakażeń, a nie tworzyć nowe restrykcje - odpowiada prof. Flisiak. - Należy dopracować metody kontroli i egzekwowania przepisów, które już są - dodaje. W jego przekonaniu jeśli w galerii handlowej nie ma "dzikiego tłumu", to jest tam wystarczająca przestrzeń, by przy zachowaniu podstawowych zasad: dystans, maseczki, dezynfekcja, nie dochodziło do rozprzestrzeniania się wirusa. - Wystarczy, by do takiej galerii wszedł patrol straży miejskiej i bezwzględnie egzekwował przestrzegania zasad - zastrzegł.

bDROTykJ
16
24.03.2021 12:10

ZADŁUŻENIE
 / 
Europa zadłużona po uszy. Można wymazać dług pandemiczny?

- Mamy w tej chwili kryteria z Maastricht: 3 proc. deficytu i 60 proc. zadłużenia w relacji do PKB, które spełnia bardzo niewiele krajów. Dojście z powrotem do tych kryteriów może zająć szereg lat wielu krajom europejskim, a w przypadku Grecji czy Włoch może to być wręcz nierealistyczne w perspektywie dekady - mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przyznaje, ze w Unii Europejskiej trwa dyskusja o wyższym dopuszczalnym poziomie zadłużenia, z zastrzeżeniem, by jednak w jakiejś perspektywie dojść do poziomów sprzed pandemii. Jednocześnie są głosy włoskich polityków, którzy chcą anulowania zadłużenia wywołanego pandemią. - Przywoływany jest tu przykład Niemiec, które po drugiej wojnie światowej miały anulowany dług jeszcze z pierwszej, tak by mogły rozwijać się gospodarczo. Tyle że wtedy Niemcy miały zadłużenie na poziomie 25 proc. w relacji do wielkości swojej gospodarki, a dzisiaj one same mają o wiele wyższy poziom długu - pokazuje różnicę Piotr Arak.

37
24.03.2021 12:06

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Kościński zapowiedział reset podatkowy. To może być rewolucja. Ekonomista komentuje

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że szykuje się reset podatkowy, bo w tej chwili w Polsce osoby mniej zarabiające płacą procentowo więcej podatków niż bogaci. - Nie jest tajemnicą, że od wielu lat ze względu na brak zmian w systemie podatkowo-składkowym osoby zarabiające płacę minimalną są mniej więcej opodatkowane i oskładkowane tak samo, jak osoby, które zarabiają pięć razy tyle - komentuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i podaje przykład radcy prawnego i sprzątaczki, zatrudnionych na umowę o pracę, którzy procentowo w składkach i podatkach płacą mniej więcej tyle samo. Jak można zmienić system, by chronić osoby mniej zarabiające? - Można zmienić koszty uzyskania przychodów, by była premia dla osób pracujących na niższych wynagrodzeniach. Można zmieć kwotę wolną, można też wprowadzić inne progi podatkowe - wylicza Piotr Arak.

58
24.03.2021 11:23

PRACA ZDALNA
 / 
Praca się zmieni. Nikt nie będzie patrzeć, czy siedzieliśmy 8 godzin

W szczycie pandemicznym 11 proc. pracowników pracowało zdalnie. Jak będzie wyglądała praca po pandemii i czy w dalszym ciągu będziemy wykonywać ją z domu? - zapytaliśmy Macieja Nogę, współzałożyciela Grupy Pracuj. - Ja bym powiedział, że zostaniemy z pracą hybrydową - uważa Maciej Noga. Co więcej, twierdzi on, że pracodawcy przejdą z czasowego rozliczania pracy na rozliczanie pracy poprzez efekty. - Myślę, że będziemy szli w tę stronę: pracodawca będzie wymagał od nas efektu, a kiedy wykonamy pracę, będzie zależało od nas - przewiduje.

91
24.03.2021 10:49

WIDEO
 / 
Lockdown uderzy w gospodarkę. Które sektory zamknie rząd?

Pierwszy bank obniżył już prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok. Chodzi o Bank Ochrony Środowiska, który zareagował na przywrócenie obostrzeń w Polsce. - Pewnie takich decyzji będzie więcej - przewiduje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, bo wiele wskazuje, że będą dalsze ograniczenia, które dotkną gospodarkę w jeszcze większym stopniu. - Jeśli dojdzie do tego, co było w zeszłym roku, czyli ograniczeń w przemieszczaniu się czy podróży wewnątrz kraju, to może spowodować, że wyrwa w gospodarce II kwartale może być większa - mówi Piotr Arak. Problemem, zwłaszcza dla małych ekip, może być zamknięcie sklepów budowlanych. A przypomnijmy, remonty miały w ubiegłym roku pozytywny wpływ na koniunkturę w Polsce. Z drugiej strony Piotr Arak dodaje, że jednak zmienił się nasz model konsumpcji, dużo kupujemy przez internet, a przemysł pracuje.

bDROTykK
254
24.03.2021 10:40

WIDEO
 / 
Pozwy za lockdown. "Element presji na rząd"

- Patrzę na te pozwy jako na element presji prawnej, społecznej na obóz rządzący - powiedział mec. Piotr Walczak, adwokat z Kancelarii Walczak Wasilewska Adwokaci, pytany o szanse przedsiębiorców domagających się odszkodowań za zamknięcie ich biznesów z powodu lockdownu. Twierdzi, że gdyby zwrócił się do niego właściciel firmy i poprosił o poprowadzenie takiej sprawy, powiedziałby mu, że musi się liczyć z rozstrzygnięciem niekorzystnym. - Patrząc na pozwy zbiorowe, które są złożone, nie zakładam w tym momencie, że to się może powieść - mówi bez ogródek. Zaznacza jednak, że takie postępowania trwają długo i może zmienić jakiś czynnik, który może przybliżyć do uzyskania odszkodowania.

2
24.03.2021 10:28

PRACA
 / 
Siedzisz na Facebooku podczas home office? Pracodawcy to nie interesuje. Patrzy na coś innego

- Jest cały wachlarz narzędzi, które pomagają pracodawcy kontrolować pracownika - mówi Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj. Są wręcz takie, które pozwalają pracodawcy podłączyć się pod komputer pracownika, przez co może widzieć, ile czasu spędził choćby na Facebooku. - Pracodawcy tego nie robią - zapewnia jednak Maciej Noga. - Bardziej chodzi o narzędzia do kolaboracji, gdzie wyznaczamy sobie cele tygodniowe. Tu nie ma możliwości oszukiwania - mówi. Pracodawcom chodzi więc o mierzenie efektywności i realizowanie celów. I to jest sprawdzane. - Jak ktoś chce posiedzieć na FB, to jego sprawa. Ale tu jest zadanie do wykonania - mówi.

72
24.03.2021 8:47

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Niewiarygodna przemiana. Z ruiny zrobili modny loft

Odnowianie zabytkowych budynków nigdy nie jest łatwym zadaniem. Jak bardzo? Żeby dostosować te pofabryczne wnętrza do współczesnych standardów technicznych, trzeba było wybudować... budynek w budynku. Dzięki temu mieszkanie spełnia wygórowane normy energetyczne. To jednak nie jest opcja na każdą kieszeń. Koszt samej aranżacji to ok. 900 tys. zł. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka programu "Pomysł na dom".

23.03.2021 15:59

ZAROBKI
 / 
Wynagrodzenia w pandemii - jedni stracili, inni zyskali. Co z podwyżkami?

Pandemia koronawirusa wpływa na zarobki Polaków? - Badamy wynagrodzenia pracowników i bezpośrednio w firmach. Sporo się zmieniło w porównaniu z 2019 rokiem. Przede wszystkim zmieniło się podejście firm do podwyżek i pracowników do wynagrodzeń. Sporo branż utraciło bezpieczeństwo zatrudnienia, ale wiele zyskało na pandemii - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - To, co w 2021 roku będzie się działo, to zmniejszenie podwyżek, ale nie całkowite ich zatrzymanie. Zgodnie z informacjami od firm, aż 52 proc. planuje przeprowadzenie podwyżek, a tylko 7 proc. nie planuje ich w ogóle - dodała.

2
23.03.2021 15:45

PANDEMIA
 / 
Testy na przeciwciała covid ze sklepu. Były szef GIS bardzo krytycznie

W popularnych dyskontach można kupić testy wykrywające przeciwciała COVID-19. Warto? - Kupując hot-doga na stacji benzynowej, nie traktuję tej stacji jako luksusowej restauracji, również klepanie samochodu młotkiem to nie to samo, co autoryzowany serwis. Jeżeli chcemy mieć wiarygodny test, i taki, który nam coś więcej powie, powinniśmy go wykonać w akredytowanym laboratorium - powiedział w programie "Newsroom" dr Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. - Jest sporo fajniejszych rzeczy, które możemy kupić w tych dyskontach, niż akurat ten test - podsumował.