Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Kto dostaje pomoc publiczną? Rząd wspiera głównie zagraniczne firmy

1
Podziel się

- Potrzebujemy więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce - mówił w grudniu minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jednocześnie w tym samym czasie z jego upoważnienia podpisywano umowy wspierające zagraniczne firmy. Nowy rząd pomoc publiczną dał 11 zagranicznym podmiotom i ani jednemu polskiemu. Poprzedni zrobił to dla 5 spółek z naszego kraju i 10 z innych. Do kogo trafia pomoc publiczna?

Kto dostaje pomoc publiczną? Rząd wspiera głównie zagraniczne firmy
(WP)
bCYyWHVN

- Potrzebujemy więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce - powtarza minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Na razie mamy z tym kłopot. Z upoważnienia wicepremiera nowy rząd podpisał 11 umów - wynegocjowanych jeszcze przez poprzedni rząd - wspierających wyłącznie zagraniczne firmy. Wcześniej ekipa PO-PSL zrobiła to dla 15 spółek, z czego tylko pięć było z Polski. W programie Statistica sprawdzamy, do kogo trafia pomoc publiczna.

Statystyki nie wyglądają tak dobrze, jak życzyłby sobie wicepremier. Jak sprawdził money.pl, na 26* firm, które dostały pomoc publiczną, aż 21 pochodziło z zagranicy. Te pięć firm z kraju to Forte, Mlekpol, Ciech, Mlekovita oraz spółka SMT Software. Jedyny plus jest taki, że w sumie otrzymały 127 mln zł. Podmioty pochodzące z innych krajów dostały ok. 80 mln zł.

bCYyWHVP

Pomoc publiczna przyznawana przez ministra rozwoju pochodzi z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej". W dokumencie można przeczytać, że "celem głównym programu jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki" oraz wsparcie firm z sektora wysokich technologii (hi-tech). Na co przeznaczono w głównej mierze dotację? Między innymi na nowe biurka dla księgowych rozliczających zagranicznych pracowników.

Na budowę tzw. centrum usług wspólnych pieniądze otrzymały m.in. Deloitte, Alexander Mann czy Brown Brothers Harriman. Część firm będzie w Polsce zatrudniać informatyków, by ci zajmowali się "outsourcingiem IT". Kto, ile i na co dostał pomoc publiczną? Obejrzyj w programie Statistica.

Warto odnotować, że choć to z upoważnienia Mateusza Morawieckiego podpisano w listopadzie i grudniu jedenaście nowych umów, to cały proces negocjowała jeszcze poprzednia ekipa.

_ * ** Program został nagrany zanim na stronach ministerstwa opublikowano ostatnią z podpisanych umów. 28 grudnia Mateusz Morawiecki zgodził się wesprzeć indyjską spółkę Raya Contact Center, która w Warszawie chce stworzyć Centrum Outsourcingu zatrudniając 531 pracowników. Dotacja wyniosła 2 mln 163 tys. zł. Inwestycja ma wynieść minimum 12 mln 309 tys. zł _

bCYyWHWq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
MemyPolityczn...
2 lata temu
Sprawa jest prosta. Na taką pomoc publiczną UE zezwala. Jak jest dla polskiej firmy to zaraz jest "niedozwoloną" i trzeba zwracać z odsetkami :-/
Najnowsze komentarze (1)
MemyPolityczn...
2 lata temu
Sprawa jest prosta. Na taką pomoc publiczną UE zezwala. Jak jest dla polskiej firmy to zaraz jest "niedozwoloną" i trzeba zwracać z odsetkami :-/