Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kto dostaje pomoc publiczną? Rząd wspiera głównie zagraniczne firmy

Kto dostaje pomoc publiczną? Rząd wspiera głównie zagraniczne firmy

 

- Potrzebujemy więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce - powtarza minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Na razie mamy z tym kłopot. Z upoważnienia wicepremiera nowy rząd podpisał 11 umów - wynegocjowanych jeszcze przez poprzedni rząd - wspierających wyłącznie zagraniczne firmy. Wcześniej ekipa PO-PSL zrobiła to dla 15 spółek, z czego tylko pięć było z Polski. W programie Statistica sprawdzamy, do kogo trafia pomoc publiczna.

Statystyki nie wyglądają tak dobrze, jak życzyłby sobie wicepremier. Jak sprawdził money.pl, na 26* firm, które dostały pomoc publiczną, aż 21 pochodziło z zagranicy. Te pięć firm z kraju to Forte, Mlekpol, Ciech, Mlekovita oraz spółka SMT Software. Jedyny plus jest taki, że w sumie otrzymały 127 mln zł. Podmioty pochodzące z innych krajów dostały ok. 80 mln zł.

Pomoc publiczna przyznawana przez ministra rozwoju pochodzi z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej". W dokumencie można przeczytać, że "celem głównym programu jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki" oraz wsparcie firm z sektora wysokich technologii (hi-tech). Na co przeznaczono w głównej mierze dotację? Między innymi na nowe biurka dla księgowych rozliczających zagranicznych pracowników.

Na budowę tzw. centrum usług wspólnych pieniądze otrzymały m.in. Deloitte, Alexander Mann czy Brown Brothers Harriman. Część firm będzie w Polsce zatrudniać informatyków, by ci zajmowali się "outsourcingiem IT". Kto, ile i na co dostał pomoc publiczną? Obejrzyj w programie Statistica.

Warto odnotować, że choć to z upoważnienia Mateusza Morawieckiego podpisano w listopadzie i grudniu jedenaście nowych umów, to cały proces negocjowała jeszcze poprzednia ekipa.

* Program został nagrany zanim na stronach ministerstwa opublikowano ostatnią z podpisanych umów. 28 grudnia Mateusz Morawiecki zgodził się wesprzeć indyjską spółkę Raya Contact Center, która w Warszawie chce stworzyć Centrum Outsourcingu zatrudniając 531 pracowników. Dotacja wyniosła 2 mln 163 tys. zł. Inwestycja ma wynieść minimum 12 mln 309 tys. zł

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
madzia 30 yo
83.175.159.* 2016-10-10 14:26
To kraj - macocha. Wbija nóż w plecy swoim dzieciom - obywatelom. Wszystkim dogadza, tylko we własnym domu burdel czyni....
tom1947
89.239.93.* 2016-05-26 20:19
Cz ktoś myśli ,że będzie inaczej jak było,bo ja mówię nie.Nie będzie pomocy ,nie będzie firmy ,a będzie bezroboci.W Polsce firmy budować chcą tylko wyjątki ,bo zaraz są podejżani ,a nie daj boże jak im się powiedzie ,to zaraz im się coś przypisze ,Ziobro czuwa.
12rt40
91.220.73.* 2016-01-29 07:55
11 umów - wynegocjowanych jeszcze przez poprzedni rząd - wspierających wyłącznie zagraniczne firmy. Przynajmniej tyle, że Państwo o tym napisali. Proponowałbym dodać jeszcze jakie były możliwości wycofania się z tych umów wynegocjowanych przez poprzedników. Prosiłbym o podobną statystykę, jeśli chodzi o umowy wyłącznie negocjowane przez nowy rząd.
Zobacz więcej komentarzy (123)