Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Bieda to przeżyć za 15 zł dziennie. Za mniej utrzymuje się 2,5 mln Polaków

454
Podziel się

Aż 2,5 mln Polaków musi się utrzymać za mniej niż wynosi minimum egzystencji. To w czteroosobowej rodzinie wynosi 15 zł 46 groszy dziennie na osobę. Za te pieniądze trzeba nie tylko kupić sobie jedzenie, ale także ubrania, leki, opłacić mieszkanie czy rachunki.

Bieda to przeżyć za 15 zł dziennie. Za mniej utrzymuje się 2,5 mln Polaków
(Shutterstock/Roman023)
bEquUuCt

Aż 2,5 mln Polaków musi się utrzymać za mniej niż wynosi minimum egzystencji. W czteroosobowej rodzinie jest to 15 zł 46 groszy dziennie na osobę. Za te pieniądze trzeba nie tylko kupić sobie jedzenie, ale także ubrania, leki, opłacić mieszkanie i rachunki.

Określona w USA kilka lat temu granica biedy to prawie 2 tys. dolarów dla czteroosobowej rodziny. Przeliczając to na złotówki, blisko 8 tys. zł, czyli ok. 2 tys. na osobę. U nas to raczej granica bogactwa.

bEquUuCv

Minimum egzystencji odpowiada na jedno zasadnicze pytanie - ile trzeba mieć, by po przeżyć bez uszczerbku dla zdrowia. Rok rocznie wyliczane może zaskakiwać wysokością. By przeżyć, osoba dorosła musi mieć 545,76 zł miesięcznie. W przypadku pary emerytów już tylko 413 zł na osobę.

Dane szokują jeszcze bardziej, gdy spojrzy się na liczbę osób żyjących poniżej minimum egzystencji. Szacuje się że jest to ok. 900 tys. polskich rodzin, czyli w sumie ok. 2,5 mln Polaków. Warto dodać, że to grupa, która żyje za kwotę mniejszą niż wynosi minimum, ale nikt nie liczy, za ile dokładnie.

Ciekawie wygląda też porównanie liczby najbiedniejszych Polaków do polskiego wzrostu gospodarczego oraz tego, jak nasze PKB wygląda na tle unijnego. Choć przez ostatnie lata szybko nadganialiśmy różnice w bogactwie, to jednocześnie liczba najuboższych nie spadła. I to nawet mimo niewielkich zmian w wysokości minimum egzystencji.

Według niektórych ekspertów, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w ubiegłym roku, bo właśnie wystąpiło przeciwko "sukcesowi" Platformy Obywatelskiej, która chwaliła się wskaźnikami gospodarczymi na papierze, i obiecało poprawę losu Polaków żyjących na granicy ubóstwa.

bEquUuCB
bEquUuCW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(454)
c.t.
5 lata temu
Zastanawia mnie ile w tym wyliczeniu to koszt dachu nad głową- czy przy minimum egzystencji ma się zagwarantowane mieszkanie socjalne (już to widzę patrząc na % w danych regionach osób mających poniżęj tej kwoty). Studenci mieszkający po kilka osób w jednym mieszkaniu za mieszkanie płacą z 600 złotych np w Krakowie. Jedzenie- myślę że da rady- makaron na obiad, śniadanie, kolacje a w lecie z jagodami z lasu, w zimie w niedzielę z pomidorami z puszki- żeby witaminy były. Do picia woda- herbata to luksus dla bogaczy. Jakby urzędasy nie kradły to te kwoty by były bardziej realne.
Marcin
5 lata temu
Jak słyszę o "przeliczaniu" na złotówki to mnie szlag trafia. 2000 USD w Nowym Jorku i 2000 USD we wsi na Podlasiu to kompletnie inny standard życia!
Henryk
5 lata temu
Rzady sie zmieniajs bieda nie
bEquUuCX
mobic
5 lata temu
Jestem w sanatorium NFZ, w celu poprawy mojego zdrowia, (w Krynicy Zdroju), dzienna stawka na wyżywienie wynosi 8,00 złoty, jest to 240,00 złoty, miesięcznie, Czy zatem, 3 tygodniowy pobyt w sanatorium, może zagrozić mojemu zdrowiu?
Spoko
5 lata temu
Według tej wypowiedzi brak zgodności z konstytucją ze względu na nie równe traktowanie obywatela
...
Następna strona