Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Polska jak Niemcy? Najpotężniejsi byliśmy... za Mieszka I

15
Podziel się

Mieliśmy być już drugą Japonią, potem Szwecją, do niedawna Irlandią, a ostatnio Niemcami. Pytanie kiedy Polska była najpotężniejsza? Dane historyczne wskazują, że niekoniecznie obecnie.

Polska jak Niemcy? Najpotężniejsi byliśmy... za Mieszka I
bErBSqsB

Mieliśmy być już drugą Japonią, potem Szwecją, do niedawna Irlandią, a ostatnio Niemcami. Pytanie, kiedy Polska była najpotężniejsza? Dane historyczne wskazują, że niekoniecznie obecnie.

W roku tysięcznym nasze PKB wynosiło na głowę mieszkańca ok. 320 dolarów. To mniej więcej tyle, ile dziś w Burundi. 570 lat później było to już 650 dolarów. Byliśmy obecnym Sierra Leone. Co ciekawe, przez kolejne trzy wieki raczej ubożeliśmy. Polaków wprawdzie przybywało, ale gospodarka nie rosła aż tak szybko. Takie dane zebrali kilka lat temu profesorowie: Witold M. Orłowski, Leszek Zienkowski oraz Jacek Kochanowicz.

bErBSqsD

A jak to wygląda dziś? Teoretycznie nasze PKB w ostatnich latach rośnie jak na drożdżach. Doganiamy już.... najbiedniejsze kraje tzw. starej Unii. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy potęgą. Powód? Tego dowiesz się z najnowszego odcinka programu Statistica.

bErBSqte
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
edi.3
5 lata temu
A kiedy Mieszko I przyjął chrzest od tego momentu zaczęło się żle a nawet bardzo żle!!!!!!!
JA CLAUDIUSZ
5 lata temu
NARESZCIE KTOS POWIEDZIAŁ PRAWDE.pRZYJECIE CHRZEŚCIJAŃSTWA-ZGNOIŁO POLSKE................OT I WSIO. NO I CO KOŚCIÓŁ KAŻE TERAZ SWIETOWAĆ?1050 LAT(na pewno az tyle?) OGRABIANIA I ZUBOŻANIA POLAKÓW..........?
fakt niezbity
5 lata temu
Ten żałosny komentator ma taką wiedzę historyczną, jak Ryszard Petru. W roku 1000 władcą Polski był Bolesław Chrobry, a nie Mieszko I. Poza tym nie odkrywa się tu Ameryki, bo potęga Państwa Chrobrego była legendarna już wiek później. Wystarczy poczytać kronikę Galla Anonima: "złoto bowiem za jego czasów było tak pospolite u wszystkich jak [dziś] srebro, srebro zaś było tanie jak słoma".
bErBSqtf
prof Dollar F...
5 lata temu
W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest i od tego czasu nasze PKB , ma tendencję spadkową . Natomiast PKB Kleru w Polsce było najwyższe w latach Renesansu niektórzy Biskupi mieli na własność po 12 miast i po 380 wsi . A jak wiadomo to wszystko było robione dla Bozi .!! Tam gdzie na utrzymaniu jest kler tam ludzie autochtoni żyją w nędzy . Taka Prawda jest . !
Ciekawy
5 lata temu
Najwieksza potega, bo az szosta potega na swiecie bylismy za Gierka.Pozniej za Tuska zostalismy zielona wyspa w UE, jedynym krajem ktorego wzrost gospodarczy z racji szybkorozwijacego sie kraju skolonizowanego, poszybowal w gore.A powiedzicie autorzy, czy zabronili Wam pisac o Polsce jak Lipsk i Moskwa byly w granicach Polski? Byloby to niegrzeczne wobec naszych sasidow im o tym przypominac?