Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Oto ilu z nas pracuje

339
Podziel się:

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej – podał GUS. Aktywność zawodowa w I kwartale 2023 r. wyniosła z kolei 58,4 proc., czyli 41 proc. Polaków w wieku produkcyjnym była w tym okresie bierna zawodowo.

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Oto ilu z nas pracuje
Aktywna zawodowo jest ponad 58 proc. Polaków (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 821,9 tys. wobec 846,9 tys. osób miesiąc wcześniej.

Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc.

Stopa bezrobocia wg BAEL. Aktywni i bierni zawodowo w I kwartale 2023 r.

GUS podał też dane o aktywności zawodowej. Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kw. 2023 r. wyniosła w Polsce 2,9 proc., tyle co w poprzednim kwartale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Czechach biją na alarm. Prof. Glapiński nie mówi nam wszystkiego?

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł z kolei w I kwartale 2023 r. 58,4 proc. wobec 58,2 proc. w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,7 proc. wobec 56,5 proc. w IV kw. 2022 r.

Bezrobotni według GUS a bierni zawodowo – jaka jest różnica?

Stopa bezrobocia wyliczana przez GUS pokazuje, ilu jest zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w stosunku do liczby osób aktywnych zawodowo. Osoby, które po 90 dniach od utraty pracy tracą status bezrobotnego, nie są wliczane do tej statystyki.

Dlatego, analizując same dane o stopie bezrobocia podawane przez GUS co miesiąc, nie zobaczymy, że około 13,5 miliona dorosłych Polaków nie jest aktywna zawodowo, bo nie może, nie chce lub z innego powodu od dłuższego czasu nie podejmuje pracy. Aby to zobaczyć, potrzebne są dane o współczynniku aktywności zawodowej, jak te, które za I kwartał 2023 r. podał w czwartek GUS.

Współczynnik aktywności zawodowej pokazuje, ilu Polaków w wieku produkcyjnym pracuje lub aktywnie szuka pracy. Nigdy jednak nie wyniesie on 100 proc., bo część osób nie może pracować, jak np. osoby niepełnosprawne, więźniowie czy ucząca się młodzież po 18. roku życia. Do osób aktywnych zawodowo zalicza się też bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(339)
Tadek
15 godz. temu
bezrobocie się pogłębia przez to że trzeba zwijać biznesy. Też mnie to czekało, na szczęście nie straciłem płynności dzięki faktoringowi efaktor, który opłaca fakurki za moich kontrahentów na czas ;-)
Ojciec
3 dni temu
Ściągajcie wiecej pracowników różnej maści że wschodu to za chwilę będzie pracować was 1/3 ,a reszta będzie siedzieć w domu i narzekać.
Pfff
5 dni temu
Procent przedziwnie pokrywający się z poparciem dla PiS 😂😂😂
mysz18
5 dni temu
Większość plusów żyje z plusów i pracy na czarno. A ci co legalnie tyrają na swoje utrzymanie i płacą haracze jeszcze trochę i będą po smietniku grzebać i szukać tego co plusy wyrzucą, bo rząd chce tylko koryto utrzymać kosztem pracującego narodu.
Podwaz
5 dni temu
A wiecie czemu tak dużo bo wiek produkcyjny liczą od 18-65 a więc licealiści. Już nie pracują stado na wcześniejszej emeryturze policja Górniki strażaki i 14 innych a jest tego uwaga dokładnie 2,4 mln ludzi temu a nie że ludzie nie robia
...
Następna strona