Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Broniarz o propozycjach "Solidarności": "Wracamy do czasu sprzed Anny Zalewskiej"

300
Podziel się:

- To jest stanowisko kierownictwa "Solidarności". Szeregowi członkowie popierają nasze postulaty - mówi przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz o zapowiedzianym przez "Solidarność" podpisaniu porozumienia z rządem pod warunkiem 15 proc. podwyżki.

Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.
Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP. (WP.PL, WP)

Jak twierdzi Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej "Solidarności", rząd jest gotów spełnić 4 z pięciu postulatów związkowców.

Chodzi o skrócenie ścieżki awansu zawodowego, wycofanie się z nowego systemu ocen pracy i "szybkie negocjacje w sprawie nowego systemu wynagradzania".

- To próba naprawienia tego, co zepsuła minister Anna Zalewska - komentuje Sławomir Broniarz. - Nic poza tym. Wracamy do czasów sprzed Zalewskiej, ale nie o to w tym proteście chodzi.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/beata-szydlo-6030130900993153c">Beata Szydło</a> tłumaczy, co udało się ustalić

"Solidarność" postuluje też wzrost nauczycielskich wynagrodzeń o 15 proc. Jak twierdzi przewodniczący związku, jeśli to żądanie zostanie spełnione, "Solidarność" zakończy protest. Na razie trzy osoby okupujące kuratorium w Krakowie przerwały głodówkę.

- Nie wiem, w jaki sposób zostaną potraktowane postulaty kolegów z innych związków, ale jeżeli ten postulat, który my jako pierwszy mamy – 15 proc. waloryzacji - zostanie spełniony, nie widzimy problemu, żeby podpisać porozumienie z rządem - powiedział Ryszard Proksa przewodniczący oświatowej Solidarności.

Sławomir Broniarz nie zostawia jednak na tych propozycjach suchej nitki.

- Ja już się pogubiłem w propozycjach "Solidarności", to jest kolejna wersja. Zaczęło się od 650 złotych podwyżki, teraz mówimy o 15 proc. Od jakiej kwoty te podwyżki? Od tej z 2018 czy 2019? - mówi w rozmowie z money.pl Sławomir Broniarz. - Poza tym to są postulaty kierownictwa "Solidarności". Zdecydowana większość nauczycieli, również tych z "Solidarności", popiera postulaty ZNP.

Jak mówi Broniarz, na poparcie kierownictwa "Solidarności" od początku nie liczył. Liczył za to na jej szeregowych członków.

- Poparcie wśród nauczycieli z "Solidarności" przerosło oczekiwania, bardzo się z tego cieszymy - mówi przewodniczący ZNP. - Ja jestem ciekaw, jak pan Proksa będzie się ze swoich postulatów tłumaczył swoim związkowcom, którzy nas popierają.

Niechęć do działań "Solidarności" widać też w mediach społecznościowych, zwłaszcza na stronach zrzeszających nauczycieli.

- Solidarność Nauczycielska jak się sprzeda, to będzie hańba. Rzad jak zwykle chce poróżnić środowisko - pisze na Facebooku nauczycielka.

- Ludzie wpisujcie się z tego pseudozwiązku! To farsa co z Wami robią! - czytamy w komentarzu na stronie oświatowej "Solidarności".

- Jeśli wycofacie się ze strajku, oddaję legitymację! - pisze kolejna nauczycielka.

Poniedziałkowe negocjacje przerwano przed godz. 14. We wtorek zostaną wznowione.

Nauczyciele walczą o 1 tys. zł podwyżki, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonuje, że tyle nie jest w stanie dać. Negocjacjami na tydzień przed ewentualnym strajkiem, rząd chce uratować zbliżające się egzaminy. Ogólnopolski protest w oświacie mógłby je skutecznie zakłócić.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, że blisko 79,5 proc. szkół i przedszkoli chce strajkować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
edukacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(300)
Creet
5 lata temu
Chodzi o skrócenie ścieżki awansu zawodowego, wycofanie się z nowego systemu ocen pracy i "szybkie negocjacje w sprawie nowego systemu wynagradzania". - Krótko mówiąc. Chcecie więćej nadal robiąc ZERO. Chcecie by nie oceniano waszej żałosnej często pracy. I chcecie więćej kasy. A ja powiem wprost. Nauka i szkoła prywatna. A tych darmozjadów pogonić w cholerę. Kto potrafi i chce uczyć pracę godną i za dobre pieniądze znajdzie. A cała resztą tej bandy zwącej cię "nauczycielami" wypad. Wpadłem an swoją stara nauczycielkę z LO, która teraz tez protestuje...tak leniwego babola oczy moje nie widziały. "Otwórzcie sobie książkę blablabla strona 40 przeczytajcie" i tak wyglądała każda lekcja. Nic od siebie. Takim darmozjadom mówię NIE. A 70% to właśnie tacy.
Broniarz jest...
5 lata temu
Ludzie którzy mają 2 miesiące wolnego i mają za to nie mało płacone i wybierają taki termin na strajk to zwykli terroryści
Klinika
5 lata temu
BRONIARZ CODZ DO MOJEGO PRYWACIARZY POWIEDZ ŻE CHCESZ PODWYŻKĘ TO CI WYJAŚNI ILE MA WYDATKÓW I OD 5 LAT DOKŁADA..... zapraszamy wszystkich nauczycieli do POLSKICH PRYWACIARZY DO ROBOTY PRACY DUŻO A PIENIĄŻKÓW...... proszę pytać a i o SOCJAL pytajcie zapraszamy
nick
5 lata temu
No to ile Herr Broniarz zarabia oficjalnie a ile "za nadgodziny w związku z organizacją strajku" ?
peepe
5 lata temu
Solidarność nie mięknie a ich postulaty to ustawka prorządowych łamistrajków.
...
Następna strona