Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Broniarz o propozycjach "Solidarności": "Wracamy do czasu sprzed Anny Zalewskiej"

300
Podziel się

- To jest stanowisko kierownictwa "Solidarności". Szeregowi członkowie popierają nasze postulaty - mówi przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz o zapowiedzianym przez "Solidarność" podpisaniu porozumienia z rządem pod warunkiem 15 proc. podwyżki.

Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.
Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP. (WP.PL, WP)
bDSwAvyt

Jak twierdzi Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej "Solidarności", rząd jest gotów spełnić 4 z pięciu postulatów związkowców.

Chodzi o skrócenie ścieżki awansu zawodowego, wycofanie się z nowego systemu ocen pracy i "szybkie negocjacje w sprawie nowego systemu wynagradzania".

- To próba naprawienia tego, co zepsuła minister Anna Zalewska - komentuje Sławomir Broniarz. - Nic poza tym. Wracamy do czasów sprzed Zalewskiej, ale nie o to w tym proteście chodzi.

bDSwAvyv
Zobacz także: Strajk nauczycieli. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/beata-szydlo-6030130900993153c">Beata Szydło</a> tłumaczy, co udało się ustalić

"Solidarność" postuluje też wzrost nauczycielskich wynagrodzeń o 15 proc. Jak twierdzi przewodniczący związku, jeśli to żądanie zostanie spełnione, "Solidarność" zakończy protest. Na razie trzy osoby okupujące kuratorium w Krakowie przerwały głodówkę.

- Nie wiem, w jaki sposób zostaną potraktowane postulaty kolegów z innych związków, ale jeżeli ten postulat, który my jako pierwszy mamy – 15 proc. waloryzacji - zostanie spełniony, nie widzimy problemu, żeby podpisać porozumienie z rządem - powiedział Ryszard Proksa przewodniczący oświatowej Solidarności.

bDSwAvyB

Sławomir Broniarz nie zostawia jednak na tych propozycjach suchej nitki.

- Ja już się pogubiłem w propozycjach "Solidarności", to jest kolejna wersja. Zaczęło się od 650 złotych podwyżki, teraz mówimy o 15 proc. Od jakiej kwoty te podwyżki? Od tej z 2018 czy 2019? - mówi w rozmowie z money.pl Sławomir Broniarz. - Poza tym to są postulaty kierownictwa "Solidarności". Zdecydowana większość nauczycieli, również tych z "Solidarności", popiera postulaty ZNP.

Jak mówi Broniarz, na poparcie kierownictwa "Solidarności" od początku nie liczył. Liczył za to na jej szeregowych członków.

- Poparcie wśród nauczycieli z "Solidarności" przerosło oczekiwania, bardzo się z tego cieszymy - mówi przewodniczący ZNP. - Ja jestem ciekaw, jak pan Proksa będzie się ze swoich postulatów tłumaczył swoim związkowcom, którzy nas popierają.

bDSwAvyC

Niechęć do działań "Solidarności" widać też w mediach społecznościowych, zwłaszcza na stronach zrzeszających nauczycieli.

- Solidarność Nauczycielska jak się sprzeda, to będzie hańba. Rzad jak zwykle chce poróżnić środowisko - pisze na Facebooku nauczycielka.

- Ludzie wpisujcie się z tego pseudozwiązku! To farsa co z Wami robią! - czytamy w komentarzu na stronie oświatowej "Solidarności".

- Jeśli wycofacie się ze strajku, oddaję legitymację! - pisze kolejna nauczycielka.

bDSwAvyD

Poniedziałkowe negocjacje przerwano przed godz. 14. We wtorek zostaną wznowione.

Nauczyciele walczą o 1 tys. zł podwyżki, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonuje, że tyle nie jest w stanie dać. Negocjacjami na tydzień przed ewentualnym strajkiem, rząd chce uratować zbliżające się egzaminy. Ogólnopolski protest w oświacie mógłby je skutecznie zakłócić.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, że blisko 79,5 proc. szkół i przedszkoli chce strajkować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSwAvyW
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(300)
lol
2 lata temu
Nauczyciele walczcie o swoje. ZNP tak trzymać, nie ustępować nawet o centymetr, sprawy zaszły za daleko, dosyć naśmiewania się z nauczycieli
lol
2 lata temu
Solidarność jako związek nauczycieli właśnie przestaje istnieć
I tak
2 lata temu
środowisko nauczycieli zostało podzielone a odpowiedzialny za to jest przewodniczący Duda. Może pora znaleźć taczkę dla tego Pana i zawieźć go na Nowogrodzką. Później trzeba zdelegalizować ten związek bo już nie jest "prawdziwa Solidarność" tylko przechowalnia dla takich nierobów jak właśnie Duda, Guzikiewicz i wielu innych. Kto tym hienom płaci pensje ?
bDSwAvyX
KortexGT
2 lata temu
Wyprowadzić lekcje religii ze szkól i kasa będzie dla nauczycieli.
nlka
2 lata temu
właśnie wypisałam się z solidarności
...
Następna strona