Notowania

Strajk nauczycieli. Premier Morawiecki: "Drodzy maturzyści, matury się odbędą"

- Drodzy maturzyści, jeśli ktoś próbował zdestabilizować sytuację, to zapewniam, że matury się odbędą - powiedział Mateusz Morawiecki, komentując wprowadzenie ustawy "maturalnej". Podkreślił, że "kompromisowa postawa rządu wobec nauczycieli jest wciąż aktualna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Ratajczak)
- Chcemy popatrzeć na pensum, dlaczego polscy nauczyciele przy tablicy spędzają najmniej czasu w Unii Europejskiej - powiedział premier.

Podczas konferencji prasowej na lotnisku Warszawa-Okęcie premier odniósł się do najnowszych wydarzeń związanych ze strajkiem nauczycieli.

- Państwo polskie bierze odpowiedzialność za to, co najważniejsze, czyli za młodych ludzi, za uczniów - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Dlatego też dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy w poczuciu solidarności byli ze swoimi uczniami - dodał.

- Jeszcze raz chciałbym podkreślić, drodzy maturzyści, jeśli ktoś próbował zdestabilizować sytuację tak, żeby matury się nie odbyły to zapewniam, że dzięki dzisiejszej ustawie te matury na pewno się odbędą - mówił premier.

Obejrzyj: reforma emerytalna. Morawiecki zapowiedział kolejną rewolucję

- Możemy być po różnych stronach protestu i się spierać, ale wszyscy pamiętamy jak było, gdy zdawaliśmy matury. Nie możemy sobie pozwolić na niepewność, na sytuację w której matury byłyby zagrożone.

Premier był pytany o tryb procedowania ustawy ustawą o awaryjnym trybie przeprowadzenia matur i czy nadzwyczajny, skrócony tryb nie jest "psuciem prawa".

- W życiu społecznym trzeba wybierać miedzy racjami wyższymi i najwyższymi. Państwo nie może być teoretyczne, nie może być z dykty, musieliśmy reagować szybko - odpowiedział Morawiecki. - Przeprowadzenie matur to była racja najwyższa - podkreślił.

Mateusz Morawiecki mówił, że w kwestii postulatów płacowych rząd uczynił "bardzo dużo". Podkreślił że zaproponowane podwyżki w okresie od kwietnia 2018 r. do września 2019 r. to ponad 1000 zł brutto w przypadku nauczycieli dyplomowanych.

- Kreatywna szkoła, szkoła, która uczy na wysokim poziomie, to kwestie, które chcemy przedyskutować przy okrągłym stole - mówił szef rządu. Zaznaczył, że uczestniczący w rozmowach rodzice będą wybierani losowo, a eksperci będą dobierani "na zasadzie obiektywnej".

Szef ZNP Sławomir Broniarz zawiesza strajk.
Strajk nauczycieli zawieszony. Sławomir Broniarz ogłosił decyzję

- Zapraszam samorządowców, także tych, którzy nie są przychylni naszym reformom. Chcemy, żeby w tym dialogu wzięli udział wszyscy, których ten temat dotyczy - powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas okrągłego stołu zostaną zorganizowane "cztery podstoliki": uczniowie, nauczyciele jakość oraz nowoczesna szkoła. Zaznaczył, że tematy rozmów mogą zostać połączone lub rozwinięte o kolejne - Jesteśmy elastyczni - podkreślił.

Rząd zmienia prawo oświatowe, by mimo strajku, odbyły się egzaminy maturalne.
Sejm zmienia prawo w sprawie matur

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2019

POLACYPanie morawiecki nauczyciele zawiesili strajk tylko zawiesili i to nie jest pana zasługa. Po maturavh strajk będzie trwał. Mamy nadzieję … Czytaj całość

25-04-2019

janPinokio znowu kłamie. Matury będą bo nauczyciele zawiesili strajk. Państwo nic nie zrobiło tylko jak PiS skłóciło społeczeństwo.

25-04-2019

PAWEŁ+Ciekawe, czy ten osioł zdaje sobie sprawę, że jego pisowscy kumple przepchnęli kolejną ustawę, która łamie prawo, tym razem o ochronie danych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (284)