Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Rząd przedstawi nowy pakiet społeczny dla oświaty. Rozmowy zostały wznowione

10
Podziel się:

Strajk nauczycieli wisi na włosku. Trwają rozmowy "ostatniej szansy". Beata Szydło poinformowała, że rząd zaproponuje nowy pakiet społeczny dla oświaty. - To jest propozycja, która zakłada zmiany systemowe i w ramach tych zmian propozycje wzrostu wynagrodzeń nauczycieli - powiedziała wicepremier.

Strajk nauczycieli. Na zdj. wicepremier Beata Szydło
Strajk nauczycieli. Na zdj. wicepremier Beata Szydło (East News)

Strajk nauczycieli. Negocjacje bez rezultatów

Ogólnopolski strajk nauczycieli w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" kontynuowane są negocjacje pomiędzy stroną rządową a oświatowymi związkami zawodowymi. Rozmowy trwają od poniedziałku, jednak do tej pory nie nastąpił żaden przełom.

Kością niezgody pozostaje kwestia podwyżek płac nauczycieli oraz pracowników oświaty. Główne żądania dotyczą m.in. podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych. - Rozmowy nie przybliżyły nas nawet o złotówkę do realizacji naszych postulatów i decyzji o odwołaniu strajku – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz.

Zgodnie z zapowiedziami ZNP, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie postulatów, ogólnopolski strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do odwołania.

Strajk nauczycieli. Nowa propozycja rządu

Strajk nauczycieli wisi na włosku. Jak zapowiedziała w piątek rano wicepremier Beata Szydło, rząd przedstawi nowy pakt społeczny dla oświaty. Projekt ma być kolejną próbą przełamania impasu. - To jest propozycja, która zakłada zmiany systemowe i w ramach tych zmian propozycje wzrostu wynagrodzeń nauczycieli - powiedziała Szydło, cytowana przez PAP.

- Mam nadzieję, że strona społeczna go zaakceptuje i będziemy mogli rozpocząć prace nad tymi zmianami już zaraz po naszych rozmowach, a młodzież i uczniowie spokojnie będą pisali egzaminy w przyszłym tygodniu - dodała wicepremier.

Jeszcze przed piątkowym spotkaniem prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że "to, co Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował, jest maksymalnym ustępstwem wobec tego wszystkiego, co było przedmiotem negocjacji w momencie ich rozpoczynania".

- To jest jednoznaczne stanowisko nauczycieli, którzy do tego protestu się dołączyli, którzy od wczoraj wręcz mobilizują nas do tego, abyśmy walczyli o to, co jest przedmiotem naszych oczekiwań - powiedział. Prezes ZNP zaznaczył, że "sytuacja nauczycieli i ich determinacja rośnie z każdą godziną" - podaje PAP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Żeby utrzymał...
5 lata temu
Zwykłemu szarakowi nauczycielowi wystrajkują tysiąc złotych , no ale przywódcy strajku takie pieniądze to nawet w buty wsadzone nie podwyższą stopy . Może by wystrajkiwać jemu po dziesięć tysięcy na jeden but ?
konserwator s...
5 lata temu
Wczasy pod gruszą , 13 pensja , karpiowe , zapomogi, dofinansowania, pieniężne nagrody dyrektora, to wszystko jest na dodatkowym pasku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ful kasy , ful wolnego. Ponadto do teraz duże korzyści z KARTY NAUCZYCIELA - dlaczego jej nie zlikwidują !! górnikom pozabierano 13 pensje , pracownikom elektrowni bezpłatny prąd , innym branżom inne dodatki a Nauczyciele to Uprzywilejowana Grupa Społeczna - to NIESPRAWIEDLIWE. Nauczyciele będąc na emeryturze nadal dostają wczasy pod gruszą , karpiowe, korzystają z wycieczek dofinansowanych przez zakład pracy i wiele innych - nawet górnicy tego nie mają !!! Nauczyciele mogą zaciągnąć pożyczkę na zero procent !
gucioo
5 lata temu
przywileje nauczycieli prócz wakacji urlopów na poratowanie zdrowia przyspieszonego awansu finansowego dodatek za wysługę lat dodatek wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu dodatek funkcyjny dla wychowawcy klasy dodatek funkcyjny nauczyciela doradcy dodatek funkcyjny nauczyciela konsultanta dodatek za warunki pracy dodatek za uciążliwość pracy nagroda jubileuszowa nagroda ze specjalnego funduszu nagród dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej dodatek motywacyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne odprawy emerytalno-rentowe oraz odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw co mało tego a dodatki za prace na wsi zwroty za paliwo i jeszcze inne: a ja muszę pracować aż praktycznie do śmierci i zarabiać na to wszystko i jeszcze teraz płaczą że już im kiedyś zabrali dodatek na zagospodarowanie się co fajnie skromności to te nauczyciele i przedszkolanki nie maja precz z patologiczna karta nauczyciela
Beata
5 lata temu
Nauczyciele ze szkół i przedszkoli nie dajcie się oszukać strajkujcie do bólu bo inaczej zrobią z was gałganków a urzeracie się z tymi bachorami pozdrawiam i trzymam kciuki
Tomek
5 lata temu
Po 15 latach pracy dostaje 11% do podstawy i 13 pensje co daje mi troche ponad 50 200 zl brutto. Miesiecznie wychodzi ok 4200 zł brutto. Na reke zostaje mi marne niecale 3000 tys zloty i jak mam zyc w tym panstwie? Dobrze ze mam wakacje to moge pojechac na turnus z dzieciakami albo pojsc do prywaciarza na czarno i sobie dorobic. Powiedzcie szczerze czy osoba tak wyksztalcona jak ja i cale grono pedagogiczne powinnismy tak malo zarabiac ?