Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Straty Poczty Polskiej przejmie budżet. Projekt ustawy gotowy

45
Podziel się:

Nowe przepisy pozwolą pokryć z budżetu państwa straty Poczty Polskiej powstałe w wyniku świadczenia usługi powszechnej doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju.

Straty Poczty Polskiej przejmie budżet. Projekt ustawy gotowy
Prawie pół miliarda złotych wyniosła w ubiegłym roku strata Poczty Polskiej. (Materiały prasowe, Poczta Polska)

Prawie pół miliarda złotych wyniosła w ubiegłym roku strata narodowego operatora z powodu świadczenia tzw. usług powszechnych.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało specjalną ustawę, która ma pozwolić na pokrycie z budżetu państwa tych strat tzw. operatora wyznaczonego, które powstają w wyniku doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju.

W wyniku rozstrzygniętego w 2015 r. konkursu przeprowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej rolę tę w latach 2016-2025 pełni Poczta Polska S.A.

Obecnie obowiązuje mieszany mechanizm finansowania strat. W jego ramach rekompensata powinna być finansowana przede wszystkim z udziałów operatorów pocztowych, którzy świadczą usługi powszechne i ich przychód w roku obrotowym, za który jest ustalana dopłata, przekracza milion złotych.

Z budżetu państwa rekompensata może trafić dopiero, gdy kwota pochodząca od operatorów zobowiązanych nie wystarczy.

"Wysokość udziału każdego z operatorów zobowiązanych uzależniona jest od jego przychodów z usług powszechnych, co powoduje, że głównym płatnikiem dopłat, w związku z dominującą pozycją Poczty Polskiej, staje się sam operator wyznaczony" - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także: Powróciły pytania o Pocztę Polską i wybory kopertowe

Teraz procedura dofinansowania kosztu netto ma zostać uproszczona poprzez likwidację wpłat operatorów pocztowych i wskazanie budżetu państwa jako wyłącznego źródła dofinansowania.

"Spodziewanym efektem nowelizacji jest usprawnienie procedury finansowania kosztu netto świadczenia usługi powszechnej, umożliwiające wypłacenie operatorowi wyznaczonemu należnej rekompensaty" - podkreślono w projekcie ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
dyrektor
2 lata temu
Nic nie da to jak listonosz z 20letnim stażem zarabia 2400zł
Marcin D.
2 lata temu
Chciałbym zarejestrować 2 członków rodziny a jestem osobą niepełnosprawna ruchowo
Talent
2 lata temu
W kazdej biedronce urząd pocztowy i są na minusie 🤣🤣🤣🤣
wifi
2 lata temu
gubione nagminnie i uszkadzane przesyłki też zrekompensują?
PACZKA
2 lata temu
DOBRA ZMIANA Gdy wybory tam wygrali. To do władzy się dorwali. Wymienieni ministrowie. Tajnych służb pryncypałowie. Dyrektorzy, kierownicy. Komendanci, naczelnicy. Tak się kręci dobra zmiana. Często w nocy, często z rana. Wymieniają, swoich dają. I nikogo nie słuchają. Oni mają tylko rację. W nosie mają demokrację. Wódz naczelny? Eto ja. On tu się na wszystkim zna. Więc klęknijmy na kolana. Bo jest w ruchu dobra zmiana. Czy to aby dobra zmiana? Zmienić os(ł)a na ba(r)ana. • Powyższy tekst jest wymysłem autora i nie ma żadnego związku z ewentualnymi wydarzeniami rzeczywistymi.
...
Następna strona