Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Streaming. Co to jest i w jaki sposób działa?

0
Podziel się

Streaming i platformy streamingowe to w ostatnich latach prawdziwy hit. Mowa tu choćby o takich gigantach jak Netflix czy YouTube. Co to jest streaming i w jaki sposób działa?

Netflix to jedna z najpopularniejszych platform streamingowych na świecie
Netflix to jedna z najpopularniejszych platform streamingowych na świecie (Pixabay)
bEiNUcWd

Streaming to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego "strumieniowanie". Co to oznacza w praktyce? W uproszczeniu: udostępnianie treści za pomocą technologii przesyłania strumieniowego. W skrócie więc, dane są na komputerze odbiorcy tylko tymczasowo.

W praktyce streaming oznacza udostępnianie filmów, muzyki, zdjęć czy innych danych. Często w czasie rzeczywistym, przybierając wówczas formę tzw. live streamingu.

Tę drugą formę często wykorzystują nadawcy wydarzeń sportowych, którzy udostępniają w internecie transmisje z meczów i innych wydarzeń sportowych. Często za dodatkową opłatą.

bEiNUcWf

Wiele firm wykorzystuje również live streaming jako formę narzędzia marketingowego. Dzięki transmisji wideo (na przykład w mediach społecznościowych) pracownicy lub przedstawiciele firmy mogą na bieżąco wchodzić w interakcję z oglądającymi, odpowiadać na ich pytania czy rozwiewać ich wątpliwości.

Streaming na życzenie. Co to takiego?

Zupełnie inną formą streamingu jest tzw. VOD lub wideo na życzenie. Oznacza to, że odbiorca może w dowolnej chwili "zażyczyć sobie" strumieniowania danych, czyli mówiąc wprost - obejrzeć dany film lub posłuchać konkretnej muzyki wtedy, kiedy ma na to ochotę.

Najpopularniejsze platformy streamingowe, z których mogą korzystać internauci w Polsce to m.in.:

bEiNUcWl

Powyższe platformy łączy właśnie to, że użytkownik może w każdej chwili puścić ulubiony film, serial czy album wykonawcy za pośrednictwem telewizora, komputera czy - najczęściej - smartfona.

Zazwyczaj korzystanie z platform streamingowych wiąże się z dodatkowymi opłatami, ale niektórzy decydują się udostępniać swoje treści częściowo za darmo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiNUcWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)