Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
ANA
|

"Mały lockdown" w Polsce. Dane porażają. Gigantyczne straty

220
Podziel się:

W strefach żółtych i czerwonych mieszka 15 proc. Polaków, a ich udział w produkcie krajowym brutto wynosi około 14 proc. - szacują ekonomiści z banku Peako. Wzrost liczby osób na kwarantannie może wpłynąć negatywnie na konsumpcję i nastroje przedsiębiorców.

"Mały lockdown" w Polsce. Dane porażają. Gigantyczne straty
Koronawirus daje się we znaki gospodarce (Pixabay, pixabay)
bEKstCyd

- Co szósty Polak mieszka w strefie żółtej lub czerwonej, do których należy m. in. całe Trójmiasto, Szczecin i Kielce. Udział tych powiatów można szacować na ok. 14 proc. krajowego PKB - oceniają ekonomiści Banku Pekao.

- Przybywa argumentów za wypłaszczeniem ścieżki ożywienia w końcówce roku - dodają.

Jak widać na wykresie poniżej, mieszkańcy powiatów należących do stref żółtych stanowią 11 proc. populacji Polski, natomiast mieszkańcy stref czerwonych – 4 proc., co daje łącznie 15 proc. populacji.

bEKstCyf
Zobacz także: Koronawirus w Białym Domu. Donald Trump zakażony. "To zwiększa niepewność"

Ekonomiści Pekao wyliczyli, że udział stref żółtych w całkowitych dochodach PIT wynosi prawie 11 proc., natomiast udział stref czerwonych - prawie 3 proc.

bEKstCyl

Jak wynika z wyliczeń money.pl, prawie 6 mln Polaków od najbliższej soboty trafi do czerwonych i żółtych stref. Od soboty 3 października w strefach pojawią się m.in. duże miasta.

Przy tak dużej części kraju możemy już mówić wręcz o "małym lockdownie". W najbliższym czasie 15 proc. populacji Polski będzie musiało przyzwyczaić się do zdecydowanie większych obostrzeń.

W ubiegłym tygodniu Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, powiedział w rozmowie z PAP Biznes, że jeżeli zrealizuje się bazowy scenariusz epidemiologiczny, a więc duży wzrost liczby zakażeń w okresie jesienno-zimowym, to wzrost liczby osób na kwarantannie będzie znaczący. A każda zakażona osoba przekłada się na obowiązek kwarantanny dla wielu innych.

Jak zauważył ekonomista, w przypadku tych pracowników, którzy nie mogą wykonywać pracy zdalnej, oznacza to zwolnienia chorobowe. To zaś przekłada się negatywnie na konsumpcję i nastroje przedsiębiorców.

bEKstCym

Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z eskalacją epidemii. W piątek przekroczona została kolejna bariera - resort zdrowia podał, że mamy 2292 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. To dotychczasowy rekord.

W podziale na województwa wygląda to następująco: małopolskie (282 nowe przypadki), mazowieckie (246), pomorskie (228), podkarpackie (218), kujawsko-pomorskie (218), wielkopolskie (196), śląskie (179), łódzkie (140), zachodniopomorskie (114), dolnośląskie (101), lubelskie (97), podlaskie (86), warmińsko-mazurskie (72), opolskie (56), świętokrzyskie (33), lubuskie (26).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKstCyG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(220)
mam rację?
rok temu
założyłem się z żoną - fanką zbiórek na przypadki beznadziejne, za to łamiące serce, że cokolwiek napiszę, nikt nie wpłaci pieniędzy na nr. konta (84 1870 1045 2078 1239 3752 0001) wklejony do losowych artykułów, ze świata finansjery itp. tematów. a już na pewno nie więcej niż 3 osoby. takie rzeczy się po prostu nie dzieją w realnym świecie. nie zawiedźcie mnie. stawką jest kto będzie wykonywał wszystkie zakupy, sprzątania i inne sprawunki do końca roku (i wiem, że nie będę to ja).
hehehehehe
rok temu
zaden problem GUS przeliczy jeszcze raz
Bożena
rok temu
Dopiero się zaczyna . Bardzo dziękuję Januszom że musieli jeździć na wakacje teraz lockdown do przyszłego grudnia:((( Jak to można się wymądrzać, tak naprawdę na całym świecie nie ma mądrego co zrobić z tym koronawirusem, jakie podjąć decyzje. Tylko krytykować. Nie pomagacie to i nie przeszkadzajcie !!!:)))
bEKstCyH
Ot co
rok temu
MOŻEMY się burzyć , Obrażać A prawda jest taka że nie przestrzegamy zasad. I każdy niech sam odpowie sobie na pytanie co wybiera ?
Wyborca
rok temu
Co i gdzie wzrasta a gdzie spada decydują w 90 % media zagraniczne w Polsce. Jak jest z pandemią pytajcie lekarzy i pracowników szpitali. Lewica wam nic nie powie bo nic nie wie. U nich liczy się lewica i odbytnica. Lgbt i uchodźcy, taki jest program lewicy. Gospodarka ich interesuje tylko wtedy gdy za mało mają w kieszeni.
...
Następna strona