Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Superszybki Internet dla każdego na „ostatniej prostej”

0
Podziel się:

Dostęp do globalnej sieci jest dziś czymś tak oczywistym i naturalnym, że często nie uświadamiamy sobie jego rzeczywistego znaczenia.

Superszybki Internet dla każdego na „ostatniej prostej”
(Materiały prasowe)

Infrastruktura internetowa ma dziś niemniejsze znaczenie niż jej drogowe czy energetyczne odpowiedniki. Globalna sieć jest powszechnie wykorzystywana w biznesie, edukacji czy rozrywce. Niestety, choć czasem trudno w to uwierzyć, w XXI wieku na mapie Polski wciąż są tzw. białe adresy, czyli miejsca, gdzie nie ma mowy o dostępie do szybkiego Internetu, czyli takiego o przepustowości min. 30 Mb/s. Polska nie jest tu wyjątkiem, bowiem niektóre europejskie kraje również zmagają się z podobnymi problemami. Aby każdy Europejczyk mógł korzystać z szybkiego Internetu, powstała unijna inicjatywa dotycząca budowy europejskiej infrastruktury dla sieci internetowej. W Polsce cel ten jest realizowany w ramach POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa) wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi, poprzez budowę ogólnopolskiej infrastruktury telekomunikacyjnej w postaci sieci światłowodowej. Realizowane inwestycje są subsydiowane, jednak w ograniczonym zakresie. Warto podkreślić, że za ich znaczną część odpowiada wkład własny operatorów. W przypadku NEXERY dofinansowanie pokrywa ok. 40% całości inwestycji w budowę sieci dostępowej. Docelowo sieć ta ma umożliwić świadczenie usług dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s dla użytkowników indywidualnych oraz 100 Mb/s dla placówek oświatowych.

Co istotne, białe adresy dotyczą nie tylko małych miast i obszarów wiejskich, gdyż zdarza się, że występują one także w dużych ośrodkach miejskich. To duży problem, który może skutecznie uniemożliwiać rozwój i popularyzację nowych technologii, o których tak dużo się ostatnio mówi. 5G, sztuczna inteligencja czy chmura obliczeniowa - żadna z nich nie zdoła „przeniknąć” do miejsc pozbawionych szybkiej łączności z siecią.

Kiedy ruszał program tworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, zaledwie 25 proc. szkół w Polsce miało dostęp do Internetu o parametrach umożliwiających wykorzystywanie go w celach dydaktycznych. Nie ma wątpliwości, że uczniowie muszą mieć możliwość realizowania celów edukacyjnych, a nauczyciele dodatkowo – współpracy z otoczeniem, innymi szkołami i partnerami dydaktycznymi.

Świat zmienia się na naszych oczach, powstają zupełnie nowe technologie, nowe zawody, w związku z czym potrzebne są zupełnie nowe kompetencje. Szybki Internet to nie tylko szeroko otwarte okno na świat i większe możliwości poznawcze, to także szansa na rozwijanie kompetencji dzięki nauce online, bez uciążliwych dojazdów czy konieczności przeprowadzki do innego miasta. Dostępnej dla każdego – od przedszkolaków zaczynając, na seniorach kończąc.

Szybki, stabilny Internet to także ogromna szansa na rozwój dla lokalnego biznesu. Lokalni dostawcy usług telekomunikacyjnych, dzięki kooperacji z operatorem hurtowym o dużej skali, takim jak NEXERA, mogą poszerzać grono klientów i rozwijać portfolio usług. Dodatkowo jest to szansa na rozwój wielu innych nowych usług, z różnych branż, które do tej pory nie mogły zaistnieć w obszarach nieobjętych infrastrukturą światłowodową. Dziś, gospodarka w ogromnej mierze opiera się na dostępie do Internetu, czego doskonałymi przykładami są m.in. bankowość, handel, logistyka, ale także przemysł czy rolnictwo. Zawody, które doskonale znamy, również z czasem będą się zmieniały pod wpływem technologii. Przykładowo rolnictwo w przyszłości będzie bazowało na aplikacjach wykorzystujących dane satelitarne, a gospodarze za pomocą specjalnych programów i Internetu Rzeczy będą mogli zarządzać gospodarstwem, optymalizować uprawy, zużycie nawozów i pasz. Zanim jednak będzie to możliwe, konieczne jest nie tylko zaznajomienie rolników z innowacjami technicznymi, ale przede wszystkim dostarczenie im stabilnego, wydajnego łącza internetowego. Na razie to zapowiedzi, ale już wiadomo, że 5G będzie istotnym elementem naszej przyszłości. Szybki Internet nie może być więc przywilejem, musi być powszechnie dostępny, bez względu na miejsce zamieszkania, pracę, wykształcenie. Wreszcie - bez wszechobecnego dostępu do szybkiej sieci, nie będziemy mogli zapewnić sobie rozwoju gospodarczego na satysfakcjonującym poziomie.

Więcej na temat superszybkiego Internetu dowiesz się podczas Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury (3-4 kwietnia 2019, Arche Hotel Krakowska, Warszawa).

Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY, pierwszego w Polsce wyłącznie hurtowego operatora światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali. Firma NEXERA, jako beneficjent 14 konkursów POPC na budowę światłowodowej infrastruktury internetowej, rozwija swoje inwestycje w 4 regionach kraju: na Warmii i Mazurach, na Kujawach i Pomorzu z Mazowszem, Łódzkim i Świętokrzyskim.

Źródło:
Informacja prasowa
KOMENTARZE
(0)