Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Świadczenia dla matek. ZUS przypomina o pomocy, z której można skorzystać

137
Podziel się:

Zasiłek macierzyński i świadczenie z programu "Mama 4 plus", adresowane do kobiet po 60. roku życia, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Wysokość świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1338,44 zł brutto. ZUS przypomina o pomocy, z której mogą skorzystać mamy po urodzeniu dziecka.

Świadczenia dla matek. ZUS przypomina o pomocy, z której można skorzystać
Matki częściej korzystają z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. zasiłki macierzyńskie pobierało ponad 354 tys. osób (East News, Adam Staskiewicz)

- Po urodzeniu dziecka mama objęta ubezpieczeniem chorobowym, może otrzymać zasiłek macierzyński. Jego długość uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. Część urlopu macierzyńskiego mama może wykorzystać jeszcze przed narodzinami dziecka, nie więcej jednak niż 6 tygodni – wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

14 tygodni urlopu zarezerwowane dla mamy

Przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka matka może skorzystać z 52– tygodniowego płatnego zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje za okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

W przypadku urodzenia bliźniaków okres pobierania zasiłku macierzyńskiego to maksymalnie 65 tygodni, a przy trojaczkach – 67 tygodni. Przy większej liczbie dzieci okres zasiłku wydłuża się i maksymalnie może trwać do 71 tygodni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mama 4+ dyskryminuje ojców. "Biologia jest biologią"

Matki częściej korzystają z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. zasiłki macierzyńskie pobierało ponad 354 tys. osób., rodzicielskie ponad 213 tys. - wynika z adanych ZUS.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli mama chce zrezygnować z zasiłku i wcześniej wrócić do pracy, może to zrobić już po 14 tygodniach po porodzie, pod warunkiem że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka.

Po urlopie macierzyńskim zarówno matka, jak i ojciec dziecka mogą przejść na urlop rodzicielski, który trwa maksymalnie 32 tygodnie lub 34 tygodnie. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.

Na zasiłku macierzyńskim obowiązkowo podlega się ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Płatnikiem składek jest podmiot, który wypłaca zasiłek (np. pracodawca, zleceniodawca, ZUS).

1338,44 zł brutto emerytury dla mam

Z kolei program "Mama 4 plus" funkcjonuje od ponad 3 lat i adresowany jest dla kobiet po 60. roku życia, które urodziły i wychowały lub jedynie wychowały co najmniej czworo dzieci. - Po spełnieniu określonych warunków o świadczenie mogą również ubiegać się mężczyźni – zaznaczyła prof. Uścińska.

Wysokość świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

W przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do 1338,44 zł. Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 900 zł, to zostanie ono uzupełnione o 438,44 zł, czyli do 1338,44 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(137)
Petent
2 lata temu
OD KIEDY ZUS STRAJKUJE? /WSTRZYMUJE WYPŁATY
ciotka z Ropc...
2 lata temu
Prezes Kaczyński dba o narut. On nam daje bo sie nam należy !
Jack
2 lata temu
PANI PREZES A KIEDY ZUS,zacznie zwalczać złodziejstwo u ZLODZIEJI =PRYWACIARZY tj.PRACA NA CZARNO,PRACA NAJNIZSZA NA KONTO I RESZTA KOPERTA+,ALBO Q/4ETATU PRACUJESZ CALY???...KIEDY ZUS,PIP,US,KAS.....zacznie patologię i OKRADANIE LUDZI przez ZLODZIEJA =PRYWACIARZA ZWALCZAC.ILE LAT MOZE TO TRWAC W BUDOWLANCE,DZIADTRANS,GASTRO...ect.....MOZE JUZ CZAS ZACZAC NALOTY NA TE KRYSTALICZNE PRYWATNE FIRMY,OJ było by ciekawie A KIEDT PANSTWO POLSKIE PODNIESIE TE SMIESZNE MANDATY niskie ZEBY PRYWACIARZ POCZUL KONSEKWENCJE OKRADANIA PRACOWNIKOW,CO PANSTWO MACIE ZAMIAR ROBIC W TYM KIERUNKU.....Może nam Pani Prezes Uscislo powie,bo jak na razie to tylko małe emerytury,ale one nie biorą się z nieba .TYLKO AKCEPTACJI I BRAKU KONTROLI I NALOTOW POWOLANYCH DO TEGO INSTYTUCJ
paweł
2 lata temu
pis popiera tylko patologie bo jeszcze oni tylko mogą na nich zagłosować
wwwrt
2 lata temu
Państwo rozdało kasę prywaciarzom na ratowanie ich firm. Oni nie wyprodukowali nic, a kasy z pomocy nie chcą oddać i stąd ta szalejącą inflacja.
...
Następna strona