Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

"Mama 4 plus" po nowemu. Oto ile można zyskać

49
Podziel się:

Świadczenie "Mama 4 plus" od marca jest wyższe i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. W Polsce wsparcie z programu otrzymuje około 66 tys. osób.

"Mama 4 plus" po nowemu. Oto ile można zyskać
"Mama 4 plus" - od marca można dostać więcej (East News)

"Mama 4 plus" ma zapewnić podstawowe środki do życia mamom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, aby wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci. Tym samym pracowały za krótko i nie nabyły prawa do gwarantowanej minimalnej emerytury. O świadczenie to mogą ubiegać się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Świadczenie to może być przyznane ojcom po 65. roku życia w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci — wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wysokość świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do kwoty 1338,44 zł.

Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 900 zł, to zostanie ono uzupełnione o 438,44 zł, tj. do 1338,44 zł — zaznaczył rzecznik ZUS.

"Mama 4 plus" po nowemu

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest na wniosek. Formularz ZUS ERSU dostępny jest w salach obsługi klienta we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Mama 4+ dyskryminuje ojców. "Biologia jest biologią"

Do wniosku należy dołączyć w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu — w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy też prawie do innego świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Ela
10 miesięcy temu
Mamy 3+ jesteście Walczymy o swoje
Teresa
12 miesięcy temu
Kto popiera mama 3+
Mama 3+
rok temu
Popieram mamą 3 plus też się należy emerytura kobiety które wychowały troje dzieci musimy upomnieć się o swoje Pozdrawiam
Ewa
rok temu
Popieram Popieram popieram wszystkie mamy trzy plus Nie dajmy o sobie zapomnieć Nam też się coś należy Pozdrawiam
Ola
rok temu
Popieram i jestem za mamą 3+ pozdrawiam
...
Następna strona