Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

"Mama 4 plus" po nowemu. Oto ile można zyskać

38
Podziel się:

Świadczenie "Mama 4 plus" od marca jest wyższe i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. W Polsce wsparcie z programu otrzymuje około 66 tys. osób.

"Mama 4 plus" po nowemu. Oto ile można zyskać
"Mama 4 plus" - od marca można dostać więcej (East News)

"Mama 4 plus" ma zapewnić podstawowe środki do życia mamom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, aby wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci. Tym samym pracowały za krótko i nie nabyły prawa do gwarantowanej minimalnej emerytury. O świadczenie to mogą ubiegać się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Świadczenie to może być przyznane ojcom po 65. roku życia w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci — wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wysokość świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do kwoty 1338,44 zł.

Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 900 zł, to zostanie ono uzupełnione o 438,44 zł, tj. do 1338,44 zł — zaznaczył rzecznik ZUS.

"Mama 4 plus" po nowemu

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest na wniosek. Formularz ZUS ERSU dostępny jest w salach obsługi klienta we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Mama 4+ dyskryminuje ojców. "Biologia jest biologią"

Do wniosku należy dołączyć w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu — w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy też prawie do innego świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Ania
4 tyg. temu
Urodziłam i wychowałam 4 dzieci. Całe życie pracowałam i teraz mam tyle co te mamusie, które nigdy się pracą nie skalały,chociaż dzieciaczki były już na tyle duże, że można było nie oglądać seriali tylko popracować . No ale wg PISu to taka sprawiedliwość społeczna. Wstyd!!!!
Aaa
miesiąc temu
Te pieniądze powinny być wypłacane też dla matek kture wypracowaly emeryturę, to by było sprawiedliwie
Ola
miesiąc temu
Kpiną jest też to ,że moja mama ma wypracowaną emeryturę mimo, że urodziła 4 dzieci, ale ma za wysoką, żeby coś dostać z tego tytułu.
Parodia
3 miesiące temu
Lepiej miec jak nie ale szanujmy sie co to jest 1300 brutto?!? To jest kpina. Tak samo jak emerytura 1500zl netto przy minimalnej krajowej 3100 brutto..... Emerytura powinna byc po osiagnieciu wieku i skladek od calego etatu zawsze minimum najnizszej krajowej w danym roku a jak czlowiek mial w swoich latach 20% wiecej powinno byc to doliczone!!!! Robicie z Polakow dziadow!!!
Nigdy POKO
3 miesiące temu
Widać że PIS dba o ludzi _ rodziny _ dzieci i cały nasz kraj _ gospodarkę. Tak trzymać dalej i zawsze będę na WAS _ PIS głosował , zawsze dotrzymujecie słowa a nawet robicie więcej. Brawo RZĄD _ PIS . = Dzięki =
...
Następna strona