Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

"Świat, w którym roi się od oszustów". Echa upadku giełdy kryptowalut

10
Podziel się:

Bankructwo trzeciej największej giełdy kryptowalut, FTX, wywołało w tej branży "efekt Lehman Brothers", banku inwestycyjnego, którego upadek w 2008 r. zapoczątkował krach światowego systemu finansowego - uważają eksperci cytowani przez serwis CNN Business. Umarło krypto marzenie - pisze portal Axios.

"Świat, w którym roi się od oszustów". Echa upadku giełdy kryptowalut
Sam Bankman-Fried, 30-letni założyciel giełdy FTX, był jedną z twarzy branży kryptowalut, gromadząc fortunę o wartości 26 mld dolarów. (GETTY, Bloomberg)

"Świat kryptowalut widział już wcześniej duże straty finansowe i zobaczy je ponownie, jest to bowiem środowisko, w którym roi się od piramid finansowych i oszustów, (...) ale FTX ma znacznie większe znaczenie dla ekosystemu kryptowalut, niż sugerowałby sam rozmiar firmy" - podkreśla Axios.

Zaufanie do kryptowalut pogrzebane

Gdy krążyły plotki, że założony przez ikonę branży Sama Bankman-Frieda FTX nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli, masowa wyprzedaż aktywów przez użytkowników platformy przyspieszyła zarówno upadek firmy, jak i dodatkowy krach cen niektórych z największych na świecie kryptowalut.

Sam Bitcoin stracił 25 proc. swojej wartości w ciągu kilku dni i w poniedziałek jego cena wynosiła 16,5 tys. dolarów według portalu CoinDesk. Rok temu wynosiła 60 tys. dolarów, a analitycy cytowani przez CNN uważają, że może ona spaść poniżej 10 tys. dolarów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bitcoin a zużycie energii. Niepokojące odkrycie naukowców

Ether, druga najcenniejsza kryptowaluta na świecie, nie radzi sobie lepiej. Według danych CoinDesk w poniedziałek notowano ją na poziomie około 1230 dolarów, po spadku o ponad 20 proc. w ciągu ostatniego tygodnia.

Związana z projektem należącym do Bankman-Frieda Solana jest w trakcie "całkowitego upadku" - podaje serwis street.com. Według firmy CoinGecko jej cena od 8 listopada spadła o 51,5 proc., co przekłada się na utratę wartości rynkowej o 5,5 mld dolarów.

Upadek FTX nie tylko zniszczył zaufanie do kryptowalut, ale także ośmieli regulatorów na całym świecie do przykręcania śruby - przewiduje CNN.

"Widzieliśmy w zeszłym tygodniu, że w branży dzieje się szaleństwo, więc potrzebujemy pewnych regulacji i musimy to zrobić właściwie" – powiedział w poniedziałek na konferencji w Indonezji szef największej giełdy kryptowalut Binance, Changpeng Zhao.

W zeszłym tygodniu Zhao ocenił, że porównanie obecnego zamieszania na rynku kryptowalut z globalnym kryzysem finansowym z 2008 r. jest "prawdopodobnie trafną analogią".

Założyciel FTX wykorzystał mld dol. należące do klientów

Bankman-Fried, 30-letni założyciel giełdy FTX, był jedną z twarzy branży kryptowalut, gromadząc fortunę o wartości 26 mld dolarów. Coraz bardziej wartościowa FTX sponsorowała m.in. zespół Mercedesa w Formule 1, reklamowała się podczas finału ligi futbolu amerykańskiego Super Bowl i planowała wspólnie z Visą wprowadzić karty płatnicze powiązane z rachunkami swoich klientów.

Bankman-Fried potajemnie przekazał około 10 mld dolarów aktywów klientów z FTX do swojego funduszu inwestycyjnego Alameda Research - poinformowały źródła Reutersa. W niedzielę władze Bahamów, gdzie mieści się siedziba firmy, podały, że badają potencjalne wykroczenia kryminalne związane z upadkiem firmy.

Decyzja o wykorzystaniu miliardów dolarów należących do klientów FTX w celu sfinansowania ryzykownych inwestycji Alameda Research poprzedziła upadek giełdy. W ciągu kilku dni na początku listopada z FTX wypłacono kryptowaluty o wartości ponad 6 mld dolarów. Chociaż Bankman-Fried zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą, 11 listopada spółka rozpoczęła w USA procedurę upadłościową.

Zgłoszenie upadłości FTX wskazuje, że w momencie składania wniosku spółka miała zobowiązania od 10 do 50 mld dolarów.

"Wygląda na to, że SBF (Bankman-Fried) – prawdopodobnie najbardziej zaufany człowiek w branży krypto – okaże się kanciarzem, który defraudował fundusze swoich własnych klientów. W takim razie, prawodawcy będą mieli wszelkie powody, by ignorować apele branży o specjalne traktowanie regulacyjne. (...) Podsumowując, marzeniem SBF – i większości innych przedsiębiorców z branży krypto – było ulepszenie i zastąpienie istniejącej infrastruktury finansowej na świecie. To marzenie jest już martwe" - ocenia Axios.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Student
4 miesiące temu
Naganiacze na kryptowaluty, czyli pseudo autorytety w zakresie ekonomii, namawiają na kupno, i mówią kiedy kupić. Np. teksty w internecie. Jak dana krypto spadnie do X to Kupujcie. Ale jak przychodzi im sprzedać z zyskiem, to dają dyla i nikomu nie powiedzą publicznie kiedy należy się ulatniać z tej piramidy. Siedzą cicho jak mysz pod miotłą. A potem jak spadnie to mówią "no było to do przewidzenia". Trzymajcie się z dala od tego.
Student
4 miesiące temu
Cześć Tu nie rozumiem. Sympatycy kryptowalut kupowali te pseudo waluty w nadziei że będą nie zależni od banków centralnych, nie będą kontrolowani przez nikogo. Że będą poza systemem który nie jest zmanipulowany, i zależny od nikogo. Taka przynajmniej była idea, kiedy słyszałem argumenty od naganiaczy. Teraz Kiedy tracą pieniądze w tej piramidzie finansowej, żądają żeby ten rynek uregulować. Po prostu już tego nie rozumiem. Zrozumcie ludzie, jest to piramida finansowa. Kupowaliście kryptowaluty, czyli coś co nie istnieje, To jest tylko zapis cyfrowy. Waluta nie jest Pieniądz. Złoto jest pieniądzem, srebro jest pieniądzem, a nie krypto.
Realista
4 miesiące temu
Jak to przy każdym hazardzie. Można dużo zyskać i można dużo (lub wszystko) stracić. Jest to tylko ryzyko grającego i nie może nikogo obwiniać za straty.
Michal
4 miesiące temu
Kryptowaluty trzyma sie w swoim bezpiecznym portfelu a nie na gieldzie. Komentujacy nie maja pojecia o czym pisza.
mexyx
4 miesiące temu
artykul dno