Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Święta na kredyt. Polacy planują się zadłużać

5
Podziel się:

Bankowcy są przekonani, że ich klienci będą ubiegać się w bankach o kredyty na święta w wysokości co najmniej 3 000 zł. Tak twierdzi 62 proc. z nich - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich.

Wielu Polaków planuje wziąć kredyt na zakupy świąteczne
Wielu Polaków planuje wziąć kredyt na zakupy świąteczne (PAP, Wojciech Pacewicz)

Co czwarty kredytobiorca w okresie przedświątecznym będzie zainteresowany pożyczką w wysokości od 3 000 do 4 000 zł.

Niewiele mniej, bo 24 proc. badanych uważa natomiast, że klienci w tym czasie zdecydują się na kredyt w wysokości ponad 5 000 zł. Rok temu wartości te wyniosły odpowiednio 19 (wzrost o 5 pkt proc.) oraz 29 proc. (spadek o 5 pkt proc).

Łącznie, kredytem powyżej 3 000 zł według bankowców zainteresowanych będzie prawie co trzeci klient, który zdecydował się na pożyczenie pieniędzy na święta, podano.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Już w pierwszych dniach grudnia w opinii 56 proc. badanych widoczny jest wzrost zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi. W 2019 r. 9 proc. badanych ocenia, że wzrost zainteresowania klientów kredytami konsumpcyjnymi wyniesie 25 proc. lub więcej. Według prawie jednej trzeciej bankowców (29 proc.), wzrost ten może nawet osiągnąć poziom 25 proc. Pozostali uczestnicy badania (62 proc.) oceniają, że wzrost ten wyniesie od 10 do 20 proc." - czytamy w komunikacie ZBP.

W ramach badania "Monitor Bankowy" ankietowani bankowcy ocenili również ogólną kondycję i możliwości rozwojowe sektora w Polsce. W ich opinii wskaźnik rynku kredytowego gospodarstw domowych, który jest oceną aktywności klientów na rynku kredytowym, już czwarty miesiąc z rzędu zaliczył znaczny spadek i wynosi obecnie 10 pkt.

Licząc od maja 2019 roku, oznacza to spadek aż o 32 pkt, co może wskazywać na pogarszającą się sytuację na rynku kredytowym. Wskaźnik dla kredytów mieszkaniowych w tym samym okresie zmalał o 27 pkt, a w przypadku kredytów konsumpcyjnych zanotowano spadek aż o 40 pkt.

"Biorąc pod uwagę fakt, że badania realizowane wśród bankowców wyprzedzają o kilka miesięcy zmiany zachodzące w gospodarce, listopadowy pomiar może wskazywać na zmianę cyklu i ograniczoną aktywność klientów na rynku kredytowym w 2020 roku" - podsumował ZBP w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
hydraulik
3 lata temu
ja nie mam co jeść bo wszystko ukradł zus
gfg
3 lata temu
To jest trudne do uwierzenia, że ktoś może być tak głupi żeby brać kredyt na święta.
@@@
3 lata temu
Trzeba mieć źle w głowie żeby brać kredyt na święta.
Bzdury piszec...
3 lata temu
Nie przesadzacie może się i zadłużają ale celebryci żyjący ponad stan bo im ciągle mało
Adam
3 lata temu
Ale bzdury. Tytuł artykułu "ZBP: 2/3 Polaków planuje zaciągnąć kredyt na święta na min. 3 tys. zł " a w treści artykułu ani śladu dowodu na poparcie tej tezy.