Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Święta na kredyt. Polacy planują się zadłużać

Bankowcy są przekonani, że ich klienci będą ubiegać się w bankach o kredyty na święta w wysokości co najmniej 3 000 zł. Tak twierdzi 62 proc. z nich - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wielu Polaków planuje wziąć kredyt na zakupy świąteczne (Fot: Wojciech Pacewicz)

Co czwarty kredytobiorca w okresie przedświątecznym będzie zainteresowany pożyczką w wysokości od 3 000 do 4 000 zł.

Niewiele mniej, bo 24 proc. badanych uważa natomiast, że klienci w tym czasie zdecydują się na kredyt w wysokości ponad 5 000 zł. Rok temu wartości te wyniosły odpowiednio 19 (wzrost o 5 pkt proc.) oraz 29 proc. (spadek o 5 pkt proc).

Łącznie, kredytem powyżej 3 000 zł według bankowców zainteresowanych będzie prawie co trzeci klient, który zdecydował się na pożyczenie pieniędzy na święta, podano.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Już w pierwszych dniach grudnia w opinii 56 proc. badanych widoczny jest wzrost zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi. W 2019 r. 9 proc. badanych ocenia, że wzrost zainteresowania klientów kredytami konsumpcyjnymi wyniesie 25 proc. lub więcej. Według prawie jednej trzeciej bankowców (29 proc.), wzrost ten może nawet osiągnąć poziom 25 proc. Pozostali uczestnicy badania (62 proc.) oceniają, że wzrost ten wyniesie od 10 do 20 proc." - czytamy w komunikacie ZBP.

Rząd zmienia zasady w programie termomodernizacji
Program termomodernizacji również dla bloków z wielkiej płyty. Zyska 12 mln Polaków

W ramach badania "Monitor Bankowy" ankietowani bankowcy ocenili również ogólną kondycję i możliwości rozwojowe sektora w Polsce. W ich opinii wskaźnik rynku kredytowego gospodarstw domowych, który jest oceną aktywności klientów na rynku kredytowym, już czwarty miesiąc z rzędu zaliczył znaczny spadek i wynosi obecnie 10 pkt.

Licząc od maja 2019 roku, oznacza to spadek aż o 32 pkt, co może wskazywać na pogarszającą się sytuację na rynku kredytowym. Wskaźnik dla kredytów mieszkaniowych w tym samym okresie zmalał o 27 pkt, a w przypadku kredytów konsumpcyjnych zanotowano spadek aż o 40 pkt.

W pierwszej kolejności wsparcie zostanie skierowane do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców.
Walka ze smogiem. Rusza program wart 1,2 mld zł

"Biorąc pod uwagę fakt, że badania realizowane wśród bankowców wyprzedzają o kilka miesięcy zmiany zachodzące w gospodarce, listopadowy pomiar może wskazywać na zmianę cyklu i ograniczoną aktywność klientów na rynku kredytowym w 2020 roku" - podsumował ZBP w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

AdamAle bzdury. Tytuł artykułu "ZBP: 2/3 Polaków planuje zaciągnąć kredyt na święta na min. 3 tys. zł " a w treści artykułu ani śladu dowodu na … Czytaj całość

17-12-2019

@@@Trzeba mieć źle w głowie żeby brać kredyt na święta.

17-12-2019

Bzdury piszecieNie przesadzacie może się i zadłużają ale celebryci żyjący ponad stan bo im ciągle mało

Rozwiń komentarze (5)