Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program termomodernizacji również dla bloków z wielkiej płyty. Zyska 12 mln Polaków

Nawet 12 mln Polaków może zyskać na rozszerzeniu programu termomodernizacji, które we wtorek ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Dzięki temu gminy będą mogły się ubiegać o dopłaty na docieplenie czy nową instalację grzewczą również w blokach z wielkiej płyty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rząd zmienia zasady w programie termomodernizacji (Fot: Paweł Supernak)

- To są projekty, które mają w realny sposób zmniejszyć rachunki za energię cieplną, poprawić jakość powietrza i pozytywnie przyczynić się do polityki klimatycznej. Jest to bardzo dobra zmiana i nowelizacja programu termomodernizacji - tak o przyjętych we wtorek przez rząd projektach ustaw mówił szef rządu.

Najważniejszym elementem jest rozszerzenie programu termomodernizacji, który jest ściśle związany z innym flagowym programem, czyli "Czyste Powietrze".

- Ciepło rodzinne wymaga ciepła domowego, dlatego rozszerzamy wielki program termomodernizacji. W wielu gminach i miastach mieliśmy o to prośby i apele - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Program ruszył we wrześniu ubiegłego roku. Można ubiegać się o dotację lub pożyczkę na termomodernizację, do tego dochodzi również ulga podatkowa.

W pierwszej kolejności wsparcie zostanie skierowane do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców.
Walka ze smogiem. Rusza program wart 1,2 mld zł

Rząd do tej pory pomagał jednak tylko właścicielom domów jednorodzinnych. Najbiedniejsi mogą ubiegać się o nawet 90 proc. dotacji na docieplenie domu. Program w swojej pierwotnej wersji zakładał wydanie 103 mld zł w 10 lat i termomodernizację nawet 3 mln domów.

Teraz na pewno skorzysta więcej osób, bo - jak mówił premier - w blokach z wielkiej płyty mieszka nawet 12 mln Polaków. Szef rządu nie zdradził jednak, o ile więcej pieniędzy trafi do Funduszu Termomodernizacji i Remontów, z którego finansowany jest program.

- Cieszę się, że w krótkim terminie udało się spiąć dodatkowe finansowanie i będziemy mogli przystąpić do tego remontu w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów - powiedział jedynie.

Program "Ciepły Dom". Ponad 100 mld zł na docieplenia
Docieplenie domu za rządowe pieniądze. 103 mld zł w 10 lat

- Poprawiamy efektywność energetyczną, co jest zaadresowane w Nowym Zielonym Ładzie, ogłoszonym przez Ursulę van der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Program przeznaczony do tej pory był dla osób fizycznych, będących właścicielami bądź współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Do termomodernizacji zalicza się m.in. docieplenie budynku, wymianę okien (w tym dachowych), uszczelnianie drzwi oraz wymianę pieców grzewczych czy całych instalacji na bardziej ekologiczne.

Teraz do grona beneficjentów mogą dołączyć gminy, które mają w swoich zasobach mieszkania w blokach z wielkiej płyty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

rudzikNiestety wielu polaków mieszka w wielkiej płycie. Na pewno za to podziękują.

18-12-2019

OskarNa moim osiedlu już od kilku lat remontują i połowy jeszcze nie zrobili. Może te pieniądze przyśpieszą docieplanie.

18-12-2019

cudokGdyby Premier obiecał buty na zimę dla wszystkich sierot zaraz byłyby komentarze, że obudził się podczas gdy "mama mi kupiła już w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (287)