Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Syn posła PiS ma nową pracę. Został prezesem w spółce KGHM

1249
Podziel się:

Nikodem Matusiak, syn posła PiS Grzegorza Matusiaka, został prezesem spółki Inova z grupy KGHM. Wcześniej pracował w górniczych spółkach w Polsce i w Czechach. Wszędzie po około rok.

Syn posła PiS ma nową pracę. Został prezesem w spółce KGHM
Nikodem Matusiak, syn posła PiS, został prezesem spółki z grupy KGHM

"Jest obecnie doświadczonym i cenionym ekspertem górnictwa, specjalizującym się w problematyce międzynarodowej przemysłu wydobywczego" – głosi oficjalny biogram Matusiaka juniora na stronie internetowej Inovy.

Co wiemy o Nikodemie Matusiaku?

Matusiak junior ma 34 lata – to rocznik 1986. Na stronie Inovy ma bogaty opis swojego dorobku. Po opisaniu go jako "cenionego eksperta" następuje lista stanowisk, jakie pełnił – pełnomocnik zarządu JSW, dyrektor w JSW, project manager w OKD (czeskiej spółce górniczej). Jego profil w serwisie LinkedIn zdradza nieco więcej – na każdym z ostatnich 9 stanowisk pracował co najwyżej rok.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński mówił o nowych "elitach ekonomicznych". Cięta riposta Borysa Budki

Nie są znane przyczyny, dla których zakończył pracę w OKD. Być może ma to związek z tym, że czeska spółka zamierza po prostu szybko zamknąć wszystkie swoje kopalnie. A to literalnie oznacza koniec wydobycia węgla w Czechach, bo wszystkie kopalnie u naszych sąsiadów należą właśnie do OKD.

Poprzednio był pełnomocnikiem zarządu ds. organizacji i rozwoju w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. To stanowisko wzbudziło sporo kontrowersji. - Z tego, co wiem, jedynym projektem, jaki mu podlegał, było przestawienie się firmy z papierowych bonów dla pracowników na elektroniczne karty – mówi w rozmowie z money.pl jeden z menedżerów JSW.

Zapytaliśmy biuro prasowe JSW o doświadczenie, kompetencje i osiągnięcia Nikodema Matusiaka jako pełnomocnika ds. organizacji i rozwoju. Rzecznik koncernu poprosił nas o trochę czasu na zebranie informacji, po czym zamilkł. Nasze kolejne pytania również nie doczekały się odzewu.

Wiemy jednak, że Matusiak pełnomocnikiem był niecały rok, stanowisko opuścił wkrótce po tym, jak związkowcy z JSW wysłali list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Opisywali w nim sprawy, które w JSW im się nie podobały, wspomnieli też o synu posła.

Jeszcze wcześniej (w 2017 roku) Matusiak junior był – wedle oficjalnego biogramu na stronie Inovy – dyrektorem zarządzającym i prokurentem w Grupie Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To prawda, pełnił takie funkcje w spółce JSW Ochrona, bezpośrednio podlegało mu kilka osób z księgowości i kadr.

Krytycy szybkich awansów Nikodema Matusiaka przypominają, że nie ma kierunkowego wykształcenia. Zrobił licencjat na katowickiej AWF, potem magisterkę na Politechnice Śląskiej. Do tego dochodzą studia podyplomowe na AWF (menedżer sportu i turystyki) oraz zarządzanie nieruchomościami na Uniwersytecie Ekonomicznym. Ale Matusiak zajął się też edukacją z dziedziny zarządzania i skończył studia MBA i POST-MBA (zarządzanie finansami).

Grupa KGHM, w skład której wchodzi spółka Inova, nie pochwaliła się publicznie nowym prezesem. Nie jest on jeszcze wpisany do KRS-u firmy, ale jego biogram pojawił się już na stronie Inovy, wraz z opisem, iż to właśnie on jest jej prezesem.

KGHM: wszystko w normie

Zapytaliśmy biuro prasowe koncernu KGHM o to, jak Nikodem Matusiak został prezesem spółki odpowiadającej za górnicze technologie. Biuro prasowe koncernu podkreśla, iż za takie decyzje odpowiadają bezpośrednio rady nadzorcze spółek - a tych jest w grupie KGHM kilkadziesiąt, nie licząc kolejnych podmiotów zależnych.

Jak przekazał money.pl Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej KGHM, na początku marca 2020 roku rezygnację złożył dotychczasowy prezes Inovy i rozpoczęło się postępowanie kwalifikacyjne na to stanowisko.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowania zostało opublikowane 5 marca 2020 roku na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych. W trakcie postępowania kwalifikacyjnego Zarząd spółki pozostawał jednoosobowy – funkcję wiceprezesa zarządu pełnił Norbert Więcław. Nikodem Matusiak złożył swoją ofertę.

"Po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, Rada Nadzorcza mając na względzie doświadczenie i kwalifikacje kandydata, zarekomendowała, a następnie powołała 15 lipca 2020 roku Nikodema Matusiaka na stanowisko Prezesa Zarządu spółki" – czytamy w komunikacie.

Sam Nikodem Matusiak nie odpowiedział na nasze prośby o kontakt, podobnie jak poseł Grzegorz Matusiak, którego poprosiliśmy o skomentowanie kariery syna. Z doświadczenia wiemy jednak, że obaj panowie bardzo niechętnie wypowiadają się dla mediów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1249)
poll
3 lata temu
Wszyscy piszący tutaj zapomnieli, że PiS już na początku swoich rządów zlikwidował konkursy na takie stanowiska i to za PiS-u każdy nawet z ulicy może zostać członkiem rady nadzorczej pod warunkiem że jest z Pisu. To wszystko to działanie celowe aby nie tylko doić ale też rządzić jak najdłużej.
segrwe
4 lata temu
Kogo mieli wybrac ,może syna np. Cimoszewicza !? Główny zarzut to to że jest synem posła PiS !? KGHM był od zawsze Bastionem SLD. KGHM podjął w tym czasie wiele zagranicznych inwestycji gdzie z tej frmy wyprowadzono ogromną kasę i KGHM poniósł wielomiliardowe straty !!!!!! Prawda jest taka że niezależnie od tego jakie stanowisko by pełnił i tak wszycy by mówili że ojciec mu załatwił pracę. On też ma prawo do godnej pracy. Będzie można go skrytykować dopiero kiedy będą pierwsze efekty pełnienia przez niego tej funkcji.
paleta
4 lata temu
strefa wypoczynku , Wisła - strefa relaksu .... i drogie perfumki Trzaskowskiego _ Czajka !! Teraz czekamy na zatrzymania z warszawskiego ratusza , tam dopiero są wałki - to, mistrzowie okradania - POwiązań .... A , Kto się zajmie przekretami Owsiaka syna komendanta MO i jego matki też pracującej w MO. -- Gdzie jest 125 milionów z WOSP. -- Zgroza -- Cały ratusz i burmiszcze w Warszawie powinni siedzieć.. pracują tam większość koperciarze z guru Trzaskowskim
Czy tak?
4 lata temu
A Tusk po historii !? rządził i prawie wszystkim grało ? Zapomniał wół jak cielęciem był ? -- To może mieli by wziąć kogoś z PO, typu Sławek Nowak ??? -- Matusiak ma przynajmniej doświadczenie menedżerskie.
Smuga cienia
4 lata temu
Jeżeli kogoś chcecie tu utrącić to napiszcie, że taki to a taki powiedział, a nie jedna baba drugiej babie coś, gdzieś. Tak można by napisać i każdemu łatkę przyczepić. A między nami czy pan Tusk miał odpowiednie wykształcenie aby rządzić naszym państwem? A jego synalek....??? PO co komu wypominać, lepiej się uśmiechnąć :-)
...
Następna strona