Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

System na granicy wydolności. Respiratorów starczy na dwa tygodnie

Przy tej dynamice wzrostu zachorowań łóżek respiratorowych wystarczy na dwa tygodnie – tak wynika z modelu matematycznego, oceniającego wydolność polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Punkt pobrań wymazów przy szpitalu powiatowym w ZakopaneF (Fot: PAP/Grzegorz Momot, Grzegorz Momot)

Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że w Polsce mamy 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID, 467 jest obecnie zajętych.

Matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy śledzą rozwój epidemii, obliczyli, że przy tej dynamice wzrostu zachorowań specjalistycznego sprzętu wystarczy na zaledwie dwa tygodnie.

"Różnice są widoczne w podziale na województwa. W niektórych może dojść do załamania szybciej, inne dysponują większymi rezerwami” - czytamy w "DGP". – "Krytyczny punkt może zostać oddalony, jeśli rząd udostępni kolejne respiratory (ich maksymalna liczba to 11 tys.)".

Newsroom WP: Przybywa zakażonych, brakuje testów

Niestety, ograniczona liczba sprzętu, to niejedyny problem szpitali, o którym mówią dyrektorzy. Problemem jest także brak specjalistów do jego obsługi. Przede wszystkim pielęgniarek o specjalności anestezjologicznej. Ministerstwo Zdrowia proponuje szkolenia, ale dyrektorzy są sceptyczni. Uważają, że edukacja może trwać wiele miesięcy, a pomoc jest potrzebna już teraz.

W związku ze wzbierającą falą zachorowań od kilku dni rząd zastanawia się nad wprowadzeniem kolejnych zaostrzeń. Na czwartek planowana jest konferencja prasowa ministra zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2020

maxxMoże przypomnę ,że dopiero co pis wprowadził odpowiedzialność karną (łącznie z więzieniem) dla lekarzy którzy popełnili błąd. Więc nikt kto ma trochę … Czytaj całość

16-10-2020

... Im się należało...Przecież Pinokio mówił że wirus jest w odwrocie... Czy to było kłamstwo na potrzeby wyborów?

16-10-2020

MikaSzkolić personel to trzeba było w czerwcu. Wtedy także trzeba było opracować plany działania w zależności od sytuacji. Rząd uprawiał jednak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (320)