Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Sytuacja w Czarnobylu się stabilizuje. Ukraińcy odzyskali łączność z elektrownią

Podziel się:

Ukrainie udało się przywrócić bezpośrednią łączność między krajowym regulatorem a elektrownią jądrową w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Kontakt ten został utracony ponad miesiąc temu. Nastąpiło to w efekcie przejęcia kontroli nad elektrownią przez wojska rosyjskie.

Sytuacja w Czarnobylu się stabilizuje. Ukraińcy odzyskali łączność z elektrownią
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu na kilka tygodni trafiła w ręce wojsk rosyjskich. Teraz Ukraińcy odzyskali z nią kontakt (zdj. ilustracyjne) (GETTY, SOPA Images, © 2016 SOPA Images)

O ustabilizowaniu się sytuacji w Czarnobylu poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, który ocenił, że jest to "bardzo dobra wiadomość". Dodał, że jeszcze w kwietniu uda się do elektrowni razem z zespołem ekspertów i wspólnie dokonają oceny sytuacji.

Ukraina odzyskała kontrolę nad Czarnobylem

W ocenie Rafaela Grossiego to kolejny ważny krok na drodze do odzyskania pełnej kontroli nad Czarnobylem. Dyrektor agencji przypomniał, że to miejsce katastrofy z 1986 roku, a dziś znajdują się tam różne zakłady utylizacji odpadów radioaktywnych.

Wojska rosyjskie wkroczyły do Czarnobyla już w pierwszym dniu inwazji. Napastnicy utrzymywali kontrolę nad elektrownią jądrową od 24 lutego przez pięć tygodni, aż wycofały się z niej 31 marca.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?

10 marca Ukraina poinformowała MAEA, że utraciła kontakt z elektrownią. Teraz właśnie udało się go ponownie odzyskać. Ukraiński urząd jednak wciąż otrzymywał informacje o stanie elektrowni za pośrednictwem kadry kierowniczej elektrowni, która znajdowała się poza terenem zakładu.

Ukraina odzyskuje kontrole nad reaktorami jądrowymi

Obecnie w Ukrainie działa 15 reaktorów w czterech elektrowniach jądrowych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urząd, siedem z nich jest obecnie podłączonych do sieci.

Osiem pozostałych reaktorów jest wyłączonych. Zgodnie z przekazanymi informacjami ma to związek z regularnymi przeglądami lub rezerwą, w której się znajdują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP