Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Szczepienia przeciw COVID-19. Rząd szykuje bonusy

293
Podziel się:

Dla tych, którzy zaszczepią się przeciw koronawirusowi, rząd szykuje zachęty. Jak sugeruje minister zdrowia, zaszczepieni mogą być zwolnieni z pewnych obostrzeń.

Szczepienia przeciw COVID-19. Rząd szykuje bonusy
Szczepionki mają być dobrowolne i darmowe. (Flickr)

Brak konieczności odbywania kwarantanny przy powrotach do kraju, brak maseczki, a może otwarcie hoteli, siłowni czy barów dla zaszczepionych? Rząd nie podjął jeszcze decyzji ws. bonusów, na które mogą liczyć zaszczepieni Polacy.

Wiadomo jednak, że pewne zachęty mają zostać wprowadzone. Zapowiedział je Minister Zdrowia podczas piątkowej konferencji prasowej.

Jak wyjaśniał Adam Niedzielski, w przygotowywanej przez rząd strategii szczepień przeciwko SARS-CoV-2 przewidziane zostało m.in. zwolnienie osób zaszczepionych z przestrzegania niektórych obostrzeń.

Z drugiej strony oznacza to, że osoby, które nie poddadzą się dobrowolnym szczepieniom, będą wciąż podlegały ograniczeniom.

"Rzeczpospolita" zapytała prawników, czyt taki podział społeczeństwa jest zgodny z prawem i czy nie oznacza dyskryminacji części osób. Odpowiedź nie spodoba się sceptykom szczepień, bowiem zdaniem prawników takie bonusy nie byłby w sprzeczności z prawem.

Zastrzegają jednak, że muszą się one naleźć w ustawie, a nie rozporządzeniu.

- Konstytucja stwierdza bardzo jasno, że ograniczenie praw i wolności musi być zapisane w ustawie. Zatem również zapis o bonusie powinien znaleźć się w regulacji ustawowej. W sytuacji pandemii Covid-19 wiele ograniczeń jest zapisanych w rozporządzeniu i to jest zła praktyka - przekonuje na łamach "Rz" prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wyjaśnia, Konstytucja dopuszcza różnicowanie obywateli oparte na cesze istotnej. Za przykład podaje prawo podatkowe, które zakłada, że osoby, które zarabiają mniej, płacą mniejsze podatki niż te, które zarabiają więcej.

Podobnego zdania jest mec. Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny, prawnik przy Zespole Kryzysowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), który nie widzi w tym naruszenia praw niezaszczepionych czy zagrożenia dla równości.

- Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na podstawie której wprowadzono obostrzenia, mówi o tym, by eliminować zagrożenia dla społeczeństwa. A bonusy mają zachęcać do eliminowania tych zagrożeń w społeczeństwie, w którym chęć zaszczepienia deklaruje 15–20 proc. osób, a odporność stadną nabywa się przy 70 proc. wszczepionych – tłumaczy "Rzeczpospolitej" mec. Komar-Komarowski.

Zobacz także: Money to się liczy: dr. Łukasz Zaborowski o kondycji portów lotniczych w Polsce.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania, jako pierwszy kraj na świecie, dopuściła do użytku szczepionkę opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Szczepienia zaczną się tam na początku przyszłego tygodnia. Przykład ma dać sama królowa Elżbieta II.

Jak przewidują brytyjscy eksperci, w tym zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam, już pierwsza fala szczepień pozwoli zredukować liczbę hospitalizacji oraz zgonów z powodu Covid-19 nawet o 99 proc.

Tymczasem w Polsce, jak wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" tylko 28,7 proc. respondentów zamierza się zaszczepić, gdy pojawi się szczepionka zatwierdzona do użycia. Więcej niż co trzeci nie ma takiego zamiaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(293)
fic
3 lata temu
Narodowe Wyszczepienia kaput?
iksiński
3 lata temu
Tak jak z prawem jazdy i innymi informacjami każdy będzie miał dostęp do czego innego policjant wchodzący przez strony policji ma dostęp do informacji o aucie i uprawnieniach a lekarz ma dostęmp do informacji medycznych a lotnisko będzie jedynie miało dostęp przez psl o informacjach o szczepieniu bąć o negatywnym teście . ponoć przy końcu roku będzie maszyna ktura będzie dawała natychmiastowy wynik
atena
3 lata temu
A może ten co nie zagłosuje na PIS tez będzie dyskryminowany
polak
3 lata temu
Proponuje w razie problemów wyłapać na swoim obszarze sprzedajczykow zdrajców Polskiego Narodu i zrobić szybki proces oddając społeczeństwu na wymierzenie kary za roz..enie kraju.. Następne Medy pazerne itp będą myśleć zanim zagłosują wedle ustawki w Magdalence i decyzji z Państwa koszernego... policja wojsko satakimi samymi synami mają rodziny powinni wbić sobie do głowy kogo mają chronić Narodu Polskiego Polakow przyszłości kraju jak ich potomkowie. Czy poddając się ślepo obcemu rządowi a terenie Polski...kiedyś zrozumiałe dla nich będzie jak dostaną rozkaz wykonać na swoich bliskich itp tylko by nie było już za późno podobne jak dali się nabrać NKWD nasi prawdziwi patrioci ginąc masowo w Katyniu itp
malaga
3 lata temu
Czy pis chce mieć puste ulice aby coś przetransportować?? ...."105 ton złota należącego do NBP, a sprowadzonego ze skarbca Bank of England do Polski, będzie przechowywanych na terenie kraju. Łączna wartość sprowadzonego kruszcu wynosi obecnie 18,3 mld. złotych."- listopad 2019
...
Następna strona