Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KBB
|

Szczepienia w Polsce. W tej gminie zdecydowała się tylko co piąta osoba

394
Podziel się:

W Polsce mamy dziś zaszczepioną trochę ponad połowę populacji. Na tle Zachodu to wynik bardzo przeciętny. Co gorsza, są w kraju regiony, gdzie poziom wyszczepienia nie przekracza jednej czwartej uprawnionych.

Szczepienia w Polsce. W tej gminie zdecydowała się tylko co piąta osoba
Odsetek zaszczepionych obywateli Europy. Polska odstaje od średniej (Materiały WP, Adobe)

W Portugalii zaszczepiono już niemal 85 proc. populacji. W Polsce - nieco ponad 51 proc. W Europie jest też kilka krajów o niższym poziomie wyszczepienia - to choćby państwa bałtyckie. Najgorsza sytuacja jest w Bułgarii (19 proc.) i Rumunii (28 proc.).

W Polsce sytuacja bardzo różni się w zależności od regionu. Najlepsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie obie dawki szczepionki przyjęło już ponad 62 proc. uprawnionych. Niewiele mniej osób jest zaszczepionych w woj. pomorskim czy dolnośląskim. Ale już w woj. podkarpackim zaszczepiono jedynie 44 proc. uprawnionych.

Ale i spojrzenie na województwa nie ukazuje pełnej rzeczywistości. Z danych na poziomie gminy wynika, że w województwach podkarpackim i małopolskim są miejsca, gdzie nie zaszczepiła się nawet jedna czwarta osób do tego uprawnionych.

Zobacz także: Wejście tylko dla zaszczepionych? „Polacy nie są na to gotowi”

Szczepienia w Polsce zwolniły. Nie ma powodów do radości

Z powodu braku chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19 Polska ma obecnie największe zapasy niewykorzystanych dawek w całej UE. W ciągu trzech miesięcy z lidera szczepień spadliśmy na koniec zestawienia Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Polska otrzymała dotąd 56 mln dawek, ale wykonano jedynie 36,2 mln szczepień. Wykorzystaliśmy mniej niż dwie trzecie (64 proc.) przyznanych w ramach kontraktu dawek. Jak wynika z aktualnego raportu ECDC, to jeden z najgorszych wyników spośród 28 państw informujących agencję o postępach szczepień. Gorsze statystyki mają jedynie Bułgaria, Słowenia i Rumunia.

Polska prawdopodobnie stanie się największym dobrodziejem krajów zmagających się z niedoborami szczepionek przeciwko COVID-19. To jedyny pocieszający wniosek z ostatniego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Sprzedaliśmy już 5 mln dawek, jednak po ostatnich dostawach do naszego kraju liczba niewykorzystanych dawek i tak przekracza 15 mln sztuk.

W oczekiwaniu na czwartą falę

O tym, że w Polsce "wyczerpała się grupa osób zdecydowanych na szczepienie", mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że liczy na postęp akcji szczepień spowodowany nadchodzącą falą pandemii.

- Utrzymujemy punkty szczepień i jesteśmy w stanie szczepić 600-700 tys. osób dziennie. Widzimy w otaczających nas krajach, że zachorowania rosną. Dostępność szczepień jest pełna - poinformował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(394)
leonardo
3 lata temu
kto chciał to się zaszczepił i jest bezpieczny! nie roznosi wirusa! i przechodzi cv19 bezobjawowo! uznajmy to za selekcje naturalną i zobaczymy co czas pokaże
SL45
3 lata temu
NALEŻY SIĘ SZCZEPIĆ, A NIE PROSTACKO MĘDRKOWAĆ, OBECNA 4 FALA EPIDEMII OSTATECZNIE DOWIODŁA 99% CHORYCH TO NIE SZCZEPIENI.
janek
3 lata temu
U mnie w rodzinie osoby zaszczepione - skutek: 2 ciężkie przebiegi choroby oraz jeden zgon - pomimo szczepienia. U rodziny znajomej osoby szczepione i 2 ciężkie przebiegi choroby - pomimo szczepienia Więc co daje szczepionka ?
Podlasie
3 lata temu
Podlaskie do Grajewa się nie przyznaje. To inna planeta.
hemeryt
3 lata temu
Niezaszczepieni muszą się zaszczepić, żeby chronić zaszczepionych przed chorobą - na którą ci przyjęli już szczepionkę, żeby nie zachorować. Rozumiecie coś z tego?? Bo to się kupy nie trzyma....
...
Następna strona