Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Szczepionka na COVID. Są szczegóły ws. produkcji w Polsce

217
Podziel się:

- Chcemy być jednym z najważniejszych miejsc produkcji nowej szczepionki - mówi prezes Mabionu. Proces rejestracji NVX-CoV2373 w Europie jest w toku, potrwa przynajmniej kilka tygodni. Produkcja może ruszyć za kilka miesięcy, termin rozpoczęcia szczepień jest jeszcze nieznany.

Szczepionka na COVID. Są szczegóły ws. produkcji w Polsce
Maciej Wieczorek, współzałożyciel Mabionu twierdzi, że produkcja szczepionek w Polsce może się zacząć za kilka miesięcy. (YouTube.com)
bEDHayad

Produkcja szczepionki amerykańskiej firmy Novavax może odbywać się w Polsce, w zakładach Mabion pod Łodzią - zapewnia współzałożyciel firmy. To efekt porozumienia, jakie polska spółka zawarła z amerykańskim partnerem.

- Nasza spółka powstała 11 lat temu, założyło ją kilka firm farmaceutycznych. Zajmujemy się białkami rekombinowanymi, to się doskonale wpisuje w potrzeby Novavax - tłumaczy współzałożyciel Mabionu, Maciej Wieczorek.

Zobacz także: Polska szczepionka na COVID-19. "Skuteczność będzie znana za miesiąc-dwa"
bEDHayaf

Dodaje, że rozmowy z amerykańskim koncernem zaczęły się już kilka miesięcy temu. Obecnie proces rejestracji NVX-CoV2373 w Europie jest w toku, potrwa przynajmniej kilka tygodni. Produkcja testowa w zakładzie Mabionu może ruszyć w II kwartale tego roku, zaś - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - na przełomie II i III kwartału możliwe będzie produkowanie szczepionki na dużą skalę.

Wieczorek tłumaczy, że Novavax buduje obecnie centra produkcyjne na potrzeby różnych regionów. Polski Mabion ma szansę stać się takim właśnie miejscem. Nie wiadomo oczywiście, czy i ile szczepionek z Polski trafi do polskich pacjentów, ani kiedy będą możliwe szczepienia tym preparatem.

Mowa oczywiście o szczepionkach produkowanych w Polsce. Bo preparatem Novavax będzie można szczepić dosłownie następnego dnia po zaakceptowaniu go przez Komisję Europejską. Polska w ramach europejskiego kontraktu zagwarantowała sobie 8 mln dawek szczepionki z tej amerykańskiej firmy.

bEDHayal

Paweł Borys, prezes Polskiego Fudnuszu Rozwoju, który obiecał Mabionowi 40 mln zł wsparcia na przygotowanie produkcji, podkreśla, że biotechnologia jest branżą podwyższonego ryzyka.

Podpisane przez Mabion i Polski Fundusz Rozwoju porozumienie dotyczy potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Ewentualne wsparcie jest podzielone na dwie części: 30 mln to pożyczka, 10 mln może być przeznaczone na objęcie akcji Mabionu.

bEDHayam

NVX-CoV2373 - bo tak nazywa się preparat Novavaksu - to szczepionka białkowa, podczas jej wytwarzania wykorzystuje się nową technologię - białko koronawirusa SARS-CoV-2 jest rekombinowane w komórkach owadzich. Dzięki temu proces produkcji może być o wiele szybszy niż w przypadku innych szczepionek.

Inwestorzy zareagowali euforią na informację, że polska spółka biotechnologiczna podpisała porozumienie z amerykańskim potentatem i dostanie od Polskiego Funduszu Rozwoju 40 mln zł na produkcję szczepionki na COVID-19. Kurs akcji Mabionu rośnie o ponad 50 proc.

W sprawie ewentualnego rozpoczęcia produkcji szczepionek w Polsce głos zabrał też premier Morawiecki.

- To ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również do powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania - napisał na swoim profilu na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDHayaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(217)
GaRGuŚ
7 miesięcy temu
A film "mucha" to ktoś ogladał? , dziękuje ale owadziego DNA to sobie nie dam wstrzyknąć
hhh
7 miesięcy temu
a co z nowiczokiem tnie rowno
0bserwator
7 miesięcy temu
To jest dowód na to ze szczepienia zostaną z nami na zawsze . Pytanie tylko czy 2×do roku czy co miesiąc a może co tydzień zamiast do kościoła? . Paszport ważny na pół roku . Nie zaszczepisz się w tym czasie -aut. Terror na własne życzenie
bEDHayaH
CWR
7 miesięcy temu
A zarząd KGHM został już zaszczepiony. Ciekawe w której są grupie szczepień i skąd mieli szczepionki.
Bfg
7 miesięcy temu
A co z amantadyną? Tyle miesięcy i wciąż nie można wprowadzić jej do obrotu?
...
Następna strona