Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Szczerski o działaniach RPO Adama Bodnara: "kompromituje praworządność"

80
Podziel się

- To, co uczynił pełniący obowiązki RPO Adam Bodnar, jeśli chodzi o decyzję o zakupie Polska Press przez PKN Orlen, kompromituje praworządność - ocenił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

Szczerski o działaniach RPO Adama Bodnara: "kompromituje praworządność"
Krzysztof Szczerski jest zdania, że działania Adama Bodnara w sprawie Polska Press "kompromitują praworządność" (Twitter)
bDXSCJGt

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski ocenił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że działania RPO Adama Bodnara w sprawie nabycia przez Orlen grupy Polska Press "kompromitują praworządność".

- To podważa bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Nie może być tak, że na podstawie wniosku politycznego pełniącego obowiązki RPO można kogoś wywłaszczać z majątku, a tak naprawdę p.o. RPO domaga się wywłaszczenia z nabytych już udziałów przez podmiot gospodarczy w innym podmiocie gospodarczym. To są rzeczy, które zagrażają praworządności - ocenił Szczerski.

Przypomnijmy, że 8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wstrzymał na wniosek RPO wykonanie decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Tym samym Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

bDXSCJGv

Jak podkreślił sąd, postanowienie jest niezaskarżalne.

Zobacz także: Obajtek kwestionuje decyzję sądu. Ekspert: "droga do anarchii"

Orlen i UOKiK krytykują decyzję sądu

bDXSCJGB

W środę RPO wystąpił do sądu rejestrowego o uwzględnienie postanowienia sądu ochrony konkurencji w aktach rejestrowych spółek. Jak przypomniał w tym piśmie Rzecznik, sąd uznał, że do czasu rozstrzygnięcia złożonego odwołania strony transakcji muszą wstrzymać się z wykonywaniem decyzji Prezesa UOKIK oraz powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów w kapitale zakładowym.

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował oświadczenie, zgodnie z którym analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił z kolei, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia. Obajtek oświadczył w środę, że nabył spółkę zgodnie z prawem i wykonuje prawa z udziałów.

Sąd wstrzymał przejęcie Polska Press

Jak wyjaśnili w rozmowie z money.pl przedstawiciele biura prasowego sądu, przejęcie wstrzymano na czas rozprawy, która ma zbadać, czy Orlen może przejąć Polska Press. Ile potrwa rozprawa? Tego nie wiadomo, ale nieoficjalnie słyszymy o "długiej batalii sądowej". Batalię rozpoczął Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył zgodę na przejęcie wydawnictwa przez Orlen.

bDXSCJGC

Co oznacza decyzja sądu? - Przede wszystkim zakaz wykonywania praw udziałowych przez koncern - wyjaśnia money.pl Sylwia Urbańska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie. A to oznacza, że Orlen nie może zarządzać wydawnictwem Polska Press do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXSCJGW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
pepe
3 tyg. temu
Wszyscy dobrze wiedzą że to Adrian "kompromituje praworządność" i jego sługusy takie jak szczerski. Należy ich wszystkich zamknąć w więzieniu za niszczenie Polski
Duduś
3 tyg. temu
Szczerski lepiej poopowiadał bajki andrzejkowi i jego milczącej pani .
nono
3 tyg. temu
panie szczerski, lepiej milczeć i sprawiać wrażenie idioty niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości
bDXSCJGX
anatol
3 tyg. temu
Czas PiS-u się kończy. Zaczniemy was rozliczać za zamach konstytucyjny.
anatol
3 tyg. temu
Czas PiS-u się kończy. Zaczniemy was rozliczać za zamach konstytucyjny.
...
Następna strona