Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Przejęcie Polska Press wstrzymane. Znamy uzasadnienie sądu

651
Podziel się:

Orlen na razie nie może przejąć Polska Press. Na razie, czyli dopóki trwa rozprawa w sądzie. Jak tłumaczy nam warszawski sąd, Orlen de facto nie może zarządzać teraz Polska Press. Daniel Obajtek uznaje natomiast, że nikt koncernowi tych praw ograniczać nie może.

Przejęcie Polska Press wstrzymane. Znamy uzasadnienie sądu
Daniel Obajtek nie zgadza się z decyzją sądu (PAP, Darek Delmanowicz)

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

Jak tłumaczą money.pl przedstawiciele biura prasowego sądu, przejęcie wstrzymano na czas rozprawy, która ma zbadać, czy Orlen może przejąć Polska Press. Ile potrwa rozprawa? Tego nie wiadomo, ale nieoficjalnie słyszymy o "długiej batalii sądowej". Batalię rozpoczął Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył zgodę na przejęcie wydawnictwa przez Orlen.

Co oznacza decyzja sądu? - Przede wszystkim zakaz wykonywania praw udziałowych przez koncern - wyjaśnia money.pl Sylwia Urbańska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie. A to oznacza, że Orlen nie może zarządzać wydawnictwem Polska Press do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Zobacz także: Media bez wyboru. RPO przypomniał słowa Jarosława Kaczyńskiego sprzed 10 lat

Sąd decyduje, Obajtek się nie zgadza

Do decyzji sądu zdążył się już odnieść prezes Orlenu. - Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów - napisał Daniel Obajtek na Twitterze.

- PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw - zaznaczył szef Orlenu.

Czym się kierował warszawski sąd, wstrzymując przejęcie? Uzasadnienie decyzji nie zostało jeszcze upublicznione. Money.pl poznał jednak jego treść. Sąd uznał, że zgoda na taki ruch ze strony Orlenu w momencie, gdy rozprawa cały czas się toczy, mogłaby oznaczać "nieodwracalne skutki dla konkurencji".

Co teraz z bieżącym zarządzeniem firmą? Czy Orlen może podejmować kluczowe decyzje? Zdaniem mec. Piotra Walczaka - nie powinien. Inna sprawa, że sporo istotnych zmian w Polska Press już nastąpiło. Członkinią zarządu nadzorującą wszystkie redakcje została Dorota Kania, w przeszłości związana m.in. z "Gazetą Polską". Zmieniła się też rada nadzorcza, a redakcje mediów Polska Press opuścili niektórzy dziennikarze.

Co decyzja sądu oznacza dla Kani, dla rady, zarządu i dla wszystkich dziennikarzy Polska Press? Piotr Walczak z kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci zaznacza, że postanowienie sądu nic nie zmienia w bieżącym zarządzaniu wydawnictwem.

Kto natomiast będzie teraz de facto właścicielem Polska Press? Zdaniem prawnika, na to pytanie w tej chwili trudno odpowiedzieć - bo wszystko zależy od postanowienia sądu, ale i od zapisów w umowie sprzedaży Polska Press.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(651)
Fuks
3 lata temu
PP tylko by skorzystała na tym. Orlen bardzo dobre stoi finansowo i pewnie PP tez by ladnie sie rozwinelo dzieki temu
polka
3 lata temu
Spokojnie.. polska press w końcu zrozumie, że takie przejęcie to dla nich ogromna szansa i światełko w tunelu.. Każdy ma wtedy zapewnioną pracę i rozwój, a lokalnie? Może być lipa.
loka
3 lata temu
PP traci i to sporo, czym szybciej zostaną przejęci przez orlen tym szybciej zaczną coś zyskać w tym świecie medialnym.
Damak
3 lata temu
Bodnar jak zawsze zabaweczka i rycerzyk opozycji. Eh żenujące zagranie. PP tylko straci na tym, bo dzięki orlenowi mieliby szanse przetrwac
Misiek
3 lata temu
Sąd to jak się czyta te uzasadnienie i potem slowa prezesa UOKiK to raczej nawet nie zapoznal się z dowodami
...
Następna strona