Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Szef MSZ: Polska może uczestniczyć w patrolowaniu cieśniny Ormuz

113
Podziel się:

Szef MSZ Jacek Czaputowicz przyznał, że trwają konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w Cieśninie Ormuz. Dodał, że jest zgoda społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne/

Jacek Czaputowicz nie wyklucza udziału Polski w misji w cieśninie Ormuz
Jacek Czaputowicz nie wyklucza udziału Polski w misji w cieśninie Ormuz (Twitter MSZ, Tymon Markowski)

Zapytany na antenie radiowej Jedynki o to, czy rząd rozważa możliwość uczestnictwa Polski w patrolowaniu cieśniny Ormuz, szef MON przyznał, że jest to konsultowane.

Dodał, że Polska skłania się do stanowiska Wielkiej Brytanii i USA w tej sprawie. To właśnie Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

- Co do szczegółów udziału Polski, to jest za wcześnie, by o tym mówić. Zobaczymy, jakie będą ustalenia. To jest pytanie też do Ministerstwa Obrony Narodowej, jakie mamy możliwości, zdolności, które mogłyby przyczynić się do umocnienia tej misji - powiedział.

Zobacz także: Obejrzyj: Jak to w końcu jest z reparacjami? Lisicki: Mamy do czynienia z grą na dwóch fortepianach

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to strategiczne miejsce dla wszystkich tankowców transportujących ropę naftową z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Choć przesmyk niejednokrotnie był areną regionalnych konfliktów, nadal przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Gdybycieśnina została zamknięta lub armatorzy uznaliby, że korzystanie z niej jest obarczone zbyt dużym ryzykiem, ceny ropy mogłyby poszybować do nienotowanych od lat poziomów.

Czego dotyczy aktualnie trwający spór? Na początku lipca u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

Następnie 19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła m.in. pływający pod brytyjską banderą tankowiecStena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(113)
scorpion
5 lata temu
MSZ znów chce grać wielką politykę patrolować cieśninę Ormuz czym tymi rupieciami może fregaty Oliver hazard pery Australia takie Fregaty już zatapia a my się tymi gratami szczycimy żałosne .
olo
5 lata temu
"Z szabelką na czołgi"
bagsy
5 lata temu
Będziemy patrolować kajakami !!!
Możliwy scena...
5 lata temu
Kazdy umiejacy logicznie myslec z pewnościa zauwazy , iż kryje się za tym prowokacja. Jesli Irańczycy zechcą uzyć swoich sił wojskowych przeciwko jakiejś jednostce transportujacej rope , zrobią to z cała pewnoscia w rejonie gdzie nie ma jednostek ,, kluczowych " / wiodące państwa/ , prowokując okręty państw ,, usłuznych " / np. Polski / . Jak zachowa się wówczas dowódca np. polskiej jednostki . Jeśli odważy sie użyć siły , zostanie z pewnoscią zneutralizowany. Politycy irańscy beda obserwowac zachowanie innych krajów wobec pokrzywdzonych , kraje ,, wiodące " na pewno nie uzyją siły wobec Iranu , a Polacy staną się wrogami politycznymi / bez żadnych korzyści / , tracąc dobre stosunki polityczne w tym rejonie
LUCJAN
5 lata temu
" Dodał, że jest zgoda społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne/" JAKIEJ CZŁOWIEKU ???? TAKĄ ZGODĘ MOŻE DAĆ TYLKO ONZ ,a TAKIEJ BRAK. NIE KŁAM CZAPUTOWICZ !!! Do tego Polska nie ma tam ŻADNEGO INTERESU. W KOLEJNĄ ZADYMĘ USA CHCESZ NASZ KRAJ WCIĄGNĄĆ !!??? POLACY SIĘ NIE ZGADZAJĄ , a WYBORY BLISKO. PREZYDENT IRANU NA RĘCE NASZEGO AMBASADORA ZŁOŻYŁ DEKLARACJĘ, ŻE CHCE DOBRYCH STOSUNKÓW Z POLSKĄ.
...
Następna strona