Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Szef Orlenu o cenach paliwa. Wskazuje na ważne zagrożenie

82
Podziel się:

Przewiduję, że ceny paliw będą się stabilizować. Już widzimy, że rynek spot przestał piąć się w górę, a cena baryłki się obniża. Martwić może jedynie rosnący kurs dolara - powiedział w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Szef Orlenu o cenach paliwa. Wskazuje na ważne zagrożenie
Daniel Obajtek uważa, że można walczyć z inflacją i nie obniżać dochodów koncern - podaje "PB" (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEUjdEIB

Prezes PKN Orlen, zapytany o ewentualne ograniczenie przez rząd marż narzucanych przez stacje benzynowe i rafinerie, przyznał, że "wiele państw próbuje tworzyć mechanizmy ograniczające inflację, ponieważ to ważny problem społeczny". - PKN Orlen jest jednak koncernem międzynarodowym, o budowanej latami silnej pozycji i działa według zasad rynkowych. Takie firmy potrzebują stabilności i przewidywalności prowadzenia biznesu - podkreślił.

Zastrzegł jednocześnie, że projektowane zmiany uwzględnią uwarunkowania firm działających na zasadach wolnorynkowych.

Zobacz także: Paliwa drożeją. Benzyna dojdzie do 7 zł za litr?
bEUjdEID

Szef Orlenu o cenach paliwa

Przyznał też, że "obniżenie wysokości różnego rodzaju danin obowiązkowych nakładanych na paliwa, niekoniecznie sensu stricto akcyzy, wpłynęłoby na ceny paliw na stacjach, nie ograniczając jednocześnie dochodów PKN Orlen". - Takie rozwiązanie nie miałoby negatywnego wpływu na wycenę koncernu. Trzeba też pamiętać, że wysokie ceny paliw wcale nie są w naszym interesie, ponieważ ograniczają popyt na paliwa, a dla nas wolumen sprzedaży jest bardzo istotny - powiedział Obajtek.

Szef Orlenu zwrócił również uwagę, że "dziś mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie, co wynika z siły naszych rafinerii, z ich ponad 90-procentowego obciążenia produkcyjnego, dywersyfikacji dostaw do Polski oraz z optymalizacji logistyki".

bEUjdEIJ
To także efekt decyzji zarządu o wyprzedzającym nabyciu praw do emisji CO2 po 23 EUR/t, podczas gdy dziś kosztują już 70 EUR/t. Dzięki temu zabezpieczyliśmy się do połowy 2023 r.

- zaznaczył.

- Przewiduję, że ceny paliw będą się stabilizować. Już widzimy, że rynek spot przestał piąć się w górę, a cena baryłki się obniża. Martwić może jedynie rosnący kurs dolara - zastrzegł Daniel Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUjdEJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Marwol
1 tyg. temu
Marży to nie ma na stacjach, od dwóch miesięcy.
joachim
1 tyg. temu
No i ma uzasadnione obawy, ludziom sie wydaje ze ceny paliw to jego widzimisie, a nie biorą pod uwage ze wplywa na to wiele czynnikow
JEB pisdoland...
1 tyg. temu
W mojej firmie zmieniłem w 24 tirach wszystkie karty paliwowe. Teraz będę dofinansowywał Routexa
bEUjdEJf
xxx
1 tyg. temu
Temu panu już dziękujemy wraz z prezesem NBP. PiS ciągnie Polskę w dół, jeszcze ze 3 lata i będzie bieda aż będzie piszczało. Strach cokolwiek teraz planować, o braniu kredytu nie ma mowy. Czy opłaca się oszczędzać pieniądze ??? NIE, bo wszystko będzie tak drogie, że się posramy. Najlepsza opcja dla przeciętnego polaka - zamieszkać na wsi z kawałkiem ziemi na własne potrzeby, kupić kury i kozę aby być samowystarczalnym. Ot do tego to dąży !!!
PALACZ
1 tyg. temu
Realnym zagrożeniem jest BEZMAJTEK A NIE MOCNY DOLAR. Podnieście geniusze wartość złotego i zniknie inflacja.
...
Następna strona