Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Niedzielski mówi, co się dzieje z projektem

30
Podziel się:

- Będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski o ustawie, która umożliwi pracodawcom sprawdzenie, czy pracownik się zaszczepił. Jak tłumaczy, nie chodzi tylko o wskaźnik zakażeń, ale też o "pewne preferencje społeczne". Szef resortu zdrowia tłumaczy, co jeszcze znajduje się w projekcie.

Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Niedzielski mówi, co się dzieje z projektem
Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Niedzielski mówi, co się dzieje z projektem (PAP, PAP/Adam Warżawa)

Adam Niedzielski mówił w TVN24, że projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia i przechodzi teraz standardową ścieżkę legislacyjną. - Jest już po decyzji Komitetu Stałego Rady Ministrów, który to zatwierdził. Teraz jest kolej, żeby został wprowadzony na rząd – tłumaczył.

Dodał, że "dyskusja w komitecie wskazywała na to, że trzeba ten projekt dopracować". - Chociażby rektorzy zgłosili potrzebę, żeby też mieć możliwość weryfikacji studentów. Więc w porozumieniu z ministerstwem czy bezpośrednio z rektorami przygotujemy odpowiednie zapisy – zastrzegł.

Szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony? Jeszcze nie teraz

- Będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Patrzymy sobie na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Bo podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią to nie jest tylko podejmowanie decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów: gospodarcze, społeczne itd. - ocenił.

Zobacz także: Odszkodowania za NOP-y po szczepieniu COVID-19. „Przepisy będą działały wstecz”

Według ministra zdrowia w projekcie przygotowanym przez MZ jest zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach w podmiotach leczniczych. - Kierowałyby ich jednostki, bo zupełnie inna sytuacja jest w gabinecie stomatologicznym, a zupełnie inna sytuacja jest w hospicjum. Uważam, że szczególnie tam, gdzie mamy najciężej chorych, takie rozwiązania powinny być wdrożone – stwierdził.

Szczepienia przeciw COVID-19. Będą zmiany

Dodał, że w projekcie nie przewidziano obowiązku szczepienia osób pracujących w handlu lub nauczycieli. Niedzielski zapowiedział, że w Europejskiej Agencji ds. Leków są już złożone badania dotyczące szczepień dzieci poniżej 12. roku życia.

- Tam mamy naszego przedstawiciela, który przekazuje nam informacje, że mniej więcej na przełomie października i listopada powinna być decyzja dopuszczająca. I, oczywiście, jak tylko taka decyzja się pojawi, to my również dopuścimy możliwość szczepień – zaznaczył.

Według Niedzielskiego przesądzona jest też inna kwestia związana ze szczepieniami przeciw COVID-19. Ostatecznie trzecia dawka szczepionki będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Podkreślił, że trwają konsultacje z ekspertami, kiedy to nastąpi. Według Niedzielskiego apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia.

W ubiegłym tygodniu Adam Niedzielski mówił też o innej ustawie, związanej z pandemią koronawirusa. Chodzi o odszkodowania za NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne. Po pół roku trwających w resorcie zdrowia prac, projekt ustawy dotyczący odszkodowań dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne, w końcu trafił w piątek do Sejmu.

Pieniądze otrzymają zarówno ci, którzy poddali się szczepieniem obowiązkowym (obowiązkowymi szczepieniami są przede wszystkim objęte dzieci) oraz pacjenci, którzy w czasie epidemii skorzystali z organizowanych i finansowanych przez państwo preparatów przeciwko Covid-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Polak
3 lata temu
TVN codziennie atakuje polski rząd o wprowadzanie nowych obostrzeń, restrykcji dla niezaszczepionych, segregacji sanitarnej, obowiązkowych szczepień, itp, itd. Dziennikarz wjeżdża na ambicję zaproszonym gościom, posłom Prawa i Sprawiedliwości, niektórzy nawet dają się podpuścić, niestety.
Rgxd
3 lata temu
Jesr rodo i konstytucją a przez tego pana PiS przegra wybory tak trzymać zyskuje konfederacja
DOBROWOLNE PA...
3 lata temu
NIE MOŻE BYĆ OBOWIĄZKIEM COŚ CO JEST DOBROWOLNE I TRZEBA POTWIERDZIĆ PODPISEM TĘ DOBROWOLNOŚĆ
Polska Podzie...
3 lata temu
Przygotowujemy sznury i amunicję na te czasy
Czas
3 lata temu
Boje się zaszczepionych unikam ich! Bo oni sądzą że im wszystko wolno .. a jak wiadomo mogą chorowac i roznosić choroby ! Teraz to te zmutowane!
...
Następna strona