Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Szefowa ZUS mówi o obsłudze 500+. Czekają nas pewne zmiany

70
Podziel się:

- Jesteśmy przygotowani do obsługi 500 plus od nowego roku - zapewnia prezes ZUS Gertruda Uścińska. Jak wskazała szefowa Zakładu, od 1 stycznia 2022 roku ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia tylko w formie elektronicznej.

Szefowa ZUS mówi o obsłudze 500+. Czekają nas pewne zmiany
Prezes ZUS: jesteśmy przygotowani do obsługi 500 plus od nowego roku (PAP, Maciej Kulczyński)
bFfCoIqd

500+ od nowego roku

Uścińska zapewnia, że ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500 plus w przyszłym roku. - Zapewniam, że będziemy gotowi na czas - tłumaczy. Świadczeniobiorców czekają jednak istotne zmiany, od przyszłego roku wnioski będzie można bowiem składać wyłącznie online. ZUS zapewnia przy tym, że każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.

Jednocześnie nowelizacja 500+ sprawia, że środki będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Przepisy przenoszą przy okazji ustalanie uprawnień do świadczenia oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

bFfCoIqf
Zobacz także: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Ekspert wskazuje na kluczowy miesiąc

Stopniowe przejęcie 500+ przez ZUS spowoduje, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.

ZUS staje przed wyzwaniem

Ile osób potrzeba do obsługi 500 plus? Zdaniem prezeski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej wystarczy tylko około 50 osób i tyle od 2022 roku ma obsługiwać w ZUS-ie ten program. O takiej liczbie Uścińska mówiła w Sejmie i w trakcie panelu dotyczącego cyfrowych usług publicznych podczas sopockiego kongresu EFNI.

bFfCoIql

W tej chwili, według informacji Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, program obsługiwany jest przez około 9 tysięcy osób zatrudnionych przez samorządy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfCoIqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
hi hi hi
2 miesiące temu
facet ze zdjęcia jest podobny od Harrego Potera
Wku.....y
2 miesiące temu
Zmiana to będzie jak nierobów, leni, lumpów i pozostałą hołotę głosującą na kaczyńskiego zmusicie do pracy co będzie podstawą wypłaty świadczeń.
lech
2 miesiące temu
no cóz ciemnogród i patologia nie ma internetu nie otrafi złożtc podania deklaracji więc już zyski z 500 plus do budżetu
bFfCoIqH
2021
2 miesiące temu
Gdy MOPS-y zatrudniły wiele osòb do obsługi 500+ to teraz temat przejmuje Zus. Planowa polityka.
Szowinista
2 miesiące temu
Prezeska to kobieta prezes, a kobieta marynarz to marynarka.
...
Następna strona