Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Szpital ma zapłacić 21 tys. zł. Prokurator składa skargę nadzwyczajną

1
Podziel się:

Do Sądu Najwyższego trafiła skarga na wyrok, w którym zasądzono zapłatę przez warszawski szpital ponad 21 tys. zł na rzecz konsorcjum. Prokuratura twierdzi, że w tej sprawie doszło do nieuprawnionej zmiany wierzyciela.

Szpital ma zapłacić 21 tys. zł. Prokurator składa skargę nadzwyczajną
Prokuratura zaskarża wyrok w sprawie warszawskiego szpitala. (Algeco, algeco.pl)

Sprawa dotyczy konsorcjum spółek Medcore i Magellan, które wygrało przetarg na administrowanie oprogramowaniem, bazami danych i serwerami Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Poinformowano, że jedynym uprawnionym do dysponowania i zarządzania wierzytelnościami konsorcjum jest Magellan.

Spółka wystąpiła do sądu o zapłatę przez szpital 42 tys. zł z odsetkami. W 2015 roku warszawski sąd orzekł, że szpital ma zapłacić Magellanowi 21 tys. 464 zł z odsetkami.

Zobacz także: Pełny lockdown Polski? "Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć"

Sąd uwzględnił roszczenie w części, bo spółka ta była stroną umowy ze szpitalem jako członek konsorcjum, w związku z tym dochodziła pierwotnie nabytego roszczenia.

Obie strony złożyły apelację, ale wniosku o podjęcie sprawy po zawieszeniu nie złożono w terminie, dlatego wyrok się uprawomocnił.

Prokuratura wniosła do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną.

Prokurator wniósł o uchylenie wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Autorzy skargi twierdzą, że umowa pomiędzy spółkami Medcore i Magellan nie przewidywała wspólnego wykonania usługi wobec szpitala przez obu członów konsorcjum.

Jak czytamy w skardze, wykorzystując konstrukcję konsorcjum, strony zawierając umowę jako uprawnionego do zapłaty za świadczone usługi informatyczne wskazały podmiot trzeci, inny niż usługodawca. W ten sposób doszło do zmiany wierzyciela szpitala.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, w prokuraturach w całym kraju podjęto szeroko zakrojone działania mające na celu ustalenie, czy i na jakich obszarach występuje problem tzw. nielegalnego obrotu wierzytelnościami zadłużonych placówek państwowej służby zdrowia.

"W efekcie prokuratorzy podjęli działania w 16, a uczestniczyli w 15 sprawach sądowych (...). Dwa postępowania toczą się jeszcze przed warszawskimi sądami. W prawomocnie zakończonych sprawach sądy podzieliły stanowisko prokuratora co do oddalenia powództwa o zapłatę przeciwko szpitalom" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
cam
3 lata temu
A kto do takiego postępowania informatycznego dopuścił Magellana? To firma prawnicza, która od 20 lat pasie się na szpitalnych długach.