Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Szybciej w sądach. Podwójne awizo nie wystarczy, trzeba zaangażować komornika

12
Podziel się:

Po siedmiu latach wraca procedura gospodarcza. Postępowania cywilne i gospodarcze mają być prowadzone szybciej i sprawniej. Zmiany są wyzwaniem dla sędziów oraz pełnomocników stron, którzy muszą wykazać dowody w pozwie.

W pewnym zakresie wraca postępowanie gospodarcze, czyli  odrębne przepisy dla sporów między przedsiębiorcami
W pewnym zakresie wraca postępowanie gospodarcze, czyli odrębne przepisy dla sporów między przedsiębiorcami (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

Co się zmieni w postępowaniu cywilnym i gospodarczym? Po pierwsze, znika tzw. podwójne awizowanie. Dotychczas uznawało się, że jeśli pozwany nie odebrał pisma z sądu, ale miał taką możliwość (czego dowodem jest właśnie dwukrotnie pozostawione awizo), to został o spawie powiadomiony w prawidłowy sposób. Teraz będzie inaczej, bo w braku faktycznego odebrania pozwu powód będzie musiał zlecić doręczenie komornikowi. Będzie to odpłatne (60 zł plus 40 zł za znalezienie adresu) - informuje "Rzeczpospolita".

W sprawach bardziej skomplikowanych sędzia będzie przeprowadzał, na wzór amerykański, posiedzenie przygotowawcze z udziałem pełnomocników stron. Jego celem będzie zbadanie możliwości zawarcia ugody. Jeśli takie rozwiązanie sporu nie będzie możliwe, sędzia będzie miał za zadanie przygotować "rozkład" prowadzenia dalszego postępowania.

W postępowaniu gospodarczym powód będzie musiał wykazać wszystkie dowody w pozwie, a pozwany – w odpowiedzi na pozew. Później będzie to poważnie ograniczone. Dowód z przesłuchania świadków zostanie dopuszczony dopiero w braku innego rodzaju dowodów. Przyśpieszeniu postępowań gospodarczych ma też służyć zakaz zgłaszania potrąceń czy pozwu wzajemnego. Warto nadmienić, że likwidacja postępowań gospodarczych okazała się błędem i po kilku latach nieobecności – odrębne reguły obowiązujące przedsiębiorców wracają do kodeksu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

Intencja ustawodawcy – przyspieszenie postępowań – jest słuszna, niemniej wykonanie może okazać się wadliwe. Poproszona o komentarz sędzia sądu gospodarczego w Warszawie Aneta Łazarska zwróciła uwagę, że za niepotrzebny uważa obowiązek powoływania wszystkich twierdzeń i dowodów w pierwszych pismach.

- Wrócimy do modelu "przywożenia dokumentów do sądu ciężarówką" – zauważyła w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Z kolei Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej skrytykował wprowadzenie przedawnienia przez komorników, co nakłada na wierzyciela obowiązek wskazania odpowiednich dokumentów i może być bardzo uciążliwe.

- Dlatego postuluję uchylenie tych regulacji – powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Ada60
4 lata temu
PS. to jest chory przepis - doreczanie przez komornikow! - wydluza sprawe o dalsze pare miesiecy.
Ada60
4 lata temu
A jezeli osoba zwolniona jest z kosztow sadowych i nie stac na komornika, to co w tym przypadku?Jesli mieszka w innej miejscowosci niz sprawa w sadzie (sprawy rodzinne)? Gdzie uczestniczka notorycznie nie odbiera wezwan, a adwokat zgodnie art.136§ 1 KPC - nie podaja oboje adresu
pol
4 lata temu
Przedsiębiorcy produkujcie torby listonoszy, tylko takie eleganckie. Dla komorników z porządnej skóry.
Suweren
4 lata temu
Czyli teraz kaczenko będzie ścigany przez komorników, pisobolszewiki strzelają sobie sami w stopę
Temida
4 lata temu
Ha, ha, ha! Też mi szybciej. Komornik może zastawać mieszkanie zamknięte przez wiele miesięcy. To norma, bo mało kto im otwiera. A zanim zarejestruje sprawę i przystąpi do wykonania czynności, to też trochę czasu ... Przedtem po 2 tygodniach sąd mógł rozpoznać sprawę. Teraz po kilku latach.