Notowania

Szybciej w sądach. Podwójne awizo nie wystarczy, trzeba zaangażować komornika

Po siedmiu latach wraca procedura gospodarcza. Postępowania cywilne i gospodarcze mają być prowadzone szybciej i sprawniej. Zmiany są wyzwaniem dla sędziów oraz pełnomocników stron, którzy muszą wykazać dowody w pozwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W pewnym zakresie wraca postępowanie gospodarcze, czyli odrębne przepisy dla sporów między przedsiębiorcami (Fot: Artur Szczepanski/REPORTER)

Co się zmieni w postępowaniu cywilnym i gospodarczym? Po pierwsze, znika tzw. podwójne awizowanie. Dotychczas uznawało się, że jeśli pozwany nie odebrał pisma z sądu, ale miał taką możliwość (czego dowodem jest właśnie dwukrotnie pozostawione awizo), to został o spawie powiadomiony w prawidłowy sposób. Teraz będzie inaczej, bo w braku faktycznego odebrania pozwu powód będzie musiał zlecić doręczenie komornikowi. Będzie to odpłatne (60 zł plus 40 zł za znalezienie adresu) - informuje "Rzeczpospolita".

W sprawach bardziej skomplikowanych sędzia będzie przeprowadzał, na wzór amerykański, posiedzenie przygotowawcze z udziałem pełnomocników stron. Jego celem będzie zbadanie możliwości zawarcia ugody. Jeśli takie rozwiązanie sporu nie będzie możliwe, sędzia będzie miał za zadanie przygotować "rozkład" prowadzenia dalszego postępowania.

W postępowaniu gospodarczym powód będzie musiał wykazać wszystkie dowody w pozwie, a pozwany – w odpowiedzi na pozew. Później będzie to poważnie ograniczone. Dowód z przesłuchania świadków zostanie dopuszczony dopiero w braku innego rodzaju dowodów. Przyśpieszeniu postępowań gospodarczych ma też służyć zakaz zgłaszania potrąceń czy pozwu wzajemnego. Warto nadmienić, że likwidacja postępowań gospodarczych okazała się błędem i po kilku latach nieobecności – odrębne reguły obowiązujące przedsiębiorców wracają do kodeksu.

Obejrzyj: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

Intencja ustawodawcy – przyspieszenie postępowań – jest słuszna, niemniej wykonanie może okazać się wadliwe. Poproszona o komentarz sędzia sądu gospodarczego w Warszawie Aneta Łazarska zwróciła uwagę, że za niepotrzebny uważa obowiązek powoływania wszystkich twierdzeń i dowodów w pierwszych pismach.

sąd
Koszty sądowe. Niektóre stawki wzrosną o 3333 proc.

- Wrócimy do modelu "przywożenia dokumentów do sądu ciężarówką" – zauważyła w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Z kolei Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej skrytykował wprowadzenie przedawnienia przez komorników, co nakłada na wierzyciela obowiązek wskazania odpowiednich dokumentów i może być bardzo uciążliwe.

- Dlatego postuluję uchylenie tych regulacji – powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2019

BabciaA co z przypadkami, gdy adresat nie dostał awiza, a na poczcie figuruje jako poinformowany dwukrotnie? Bo na przykład listonoszowi się nie chciało. … Czytaj całość

08-11-2019

mł. kanonierJaski procent Polaków wierzy jeszcze w wiarogodność sądów ........... przypuszczam, że mały ułamek. Temida ślepa, z popsutą wagą, lecz słysząca … Czytaj całość

07-11-2019

Hrabia MolDoręczenie przez komornika? Bardzo proszę, ale płacę za skutek (prawidłowe doręczenie) a nie zaliczkę przed podjęciem jakiejkolwiek czynności.

Rozwiń komentarze (12)