Zagadkowy inwestor rozpoczął sprzedaż akcji o godzinie 18:17 czasu moskiewskiego, czyli na około godzinę po rozpoczęciu rozmowy między przywódcami - donosi Moscow Times. W niespełna minutę pozbył się pakietu wartego około 700 milionów rubli, co spowodowało krótkotrwały spadek notowań Gazpromu o 3,3 procent - z poziomu 173,1 do 167,5 rubla za akcję. Wkrótce potem kurs wrócił do wartości 172,1 rubla.
Podobna sytuacja powtórzyła się o 19:45 czasu moskiewskiego, piętnaście minut po zakończeniu negocjacji. Kolejna sprzedaż akcji rosyjskiego giganta gazowego, tym razem o wartości około 500 milionów rubli, spowodowała chwilowy spadek notowań o 2,6 procent - z 173,5 do 169 rubli za akcję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki rozmów i reakcja rynku
Po zakończeniu rozmów Kreml poinformował, że Rosja zgodziła się na wzajemne zaprzestanie ataków na obiekty energetyczne. Władze rosyjskie podkreśliły jednak, że dla pełnego zawieszenia broni, które proponował Trump, konieczne jest "całkowite wstrzymanie zagranicznej pomocy wojskowej i przekazywania informacji wywiadowczych dla Kijowa", a także zatrzymanie mobilizacji i przezbrajania ukraińskich sił zbrojnych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył wkrótce po negocjacjach, że jego kraj popiera 30-dniowe zawieszenie ataków na infrastrukturę energetyczną. Dodał jednak, że "wbrew deklaracjom o pokoju Putin przygotowuje działania ofensywne na kierunku zaporoskim, na wschodzie oraz na kierunkach charkowskim i sumskim, aby wysunąć ultimatum z pozycji siły".
Rosyjska giełda traci, rubel spada
Po zakończeniu rozmów między przywódcami Rosji i USA, akcje na moskiewskiej giełdzie zaczęły tracić na wartości. O godzinie 23:31 czasu moskiewskiego notowania Gazpromu spadły o 2,54 procent, VTB o 2,6 procent, Rosnieftu o 0,8 procent, Sbierbanku o 0,5 procent, Nornikla o 1,5 procent, a Rostelekom stracił 1,6 procent.
W środę rosyjska giełda papierów wartościowych MOEX doświadcza wyraźnych spadków. Większość spółek notowanych na moskiewskim parkiecie traci na wartości, z najgłębszymi spadkami odnotowanymi przez KubanEnrg (-5,47 proc.), Kazan Sintez (-1,70 proc.) i Rusolovo Pao (-1,65 proc.). Również znaczące spółki takie jak Alrosa (-1,58 proc.), Gazprom (-0,86 proc.) i Rosneft (-0,77 proc.) notują straty. Łącznie ponad 40 spółek znajduje się na minusie, podczas gdy tylko kilkanaście podmiotów wykazuje wzrosty, w tym Rosseti Sibir' (4,12 proc.) i RKK Energiya (5,03 proc.). Spadki dotykają niemal wszystkich sektorów gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki, metalurgii i sektora finansowego.
Zmianę kursu odnotował też rubel. Rosyjska waluta w czwartek traci względem dolara ponad 1 proc. To odwrócenie trendu środowego, gdy rubel stanowczo zyskiwał - zmiana wartości wobec dolara przekroczyła 2,5 proc.