Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Tajni doradcy Glapińskiego i ich zarobki. "Słownikowy przykład synekury"

33
Podziel się:

Ponad 4,6 mln zł zarobili w 2022 r. doradcy Adama Glapińskiego. NBP odmawia ujawnienia ich nazwisk - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik zwraca uwagę, że rodzi to spekulacje, że wokół szefa banku centralnego tworzy się przechowalnia dla ludzi PiS.

Tajni doradcy Glapińskiego i ich zarobki. "Słownikowy przykład synekury"
(GETTY, Bloomberg)

Narodowy Bank Polski nie odpowiedział na pytania "Rz" o listę nazwisk doradców prezesa Adama Glapińskiego. Jak czytamy, bank centralny stoi na stanowisku, że "osoby zatrudnione na stanowisku doradcy prezesa NBP nie pełnią funkcji publicznych w rozumieniu przepisów ustawy (...)".

Według dziennika ta aura tajemnicy "prowokuje podejrzenia, że krąg doradców prezesa staje się przechowalnią dla ludzi PiS", którym grozi utrata stanowisk po zmianie rządu. Zaprzysiężenie gabinetu Mateusza Morawieckiego planowane jest na poniedziałek o godz. 16.30. Ze względu na brak większości sejmowej Zjednoczonej Prawicy, najprawdopodobniej nie uzyska on wotum zaufania i w grudniu swój rząd przedstawi Donald Tusk.

Zobacz także: Psycholog Igi Świątek o zarobkach, podatkach i hejcie w sporcie - Daria Abramowicz - Biznes Klasa #6

Przybywa doradców prezesa w NBP

"Rz" pisze, że lista doradców Glapińskiego w ostatnich latach wydłużyła się m.in. o byłych członków RPP Jerzego Kropiwnickiego, Grażynę Ancyparowicz i Jerzego Żyżyńskiego. - Stanowisko doradcy prezesa NBP jest nagrodą za lojalność wobec niego byłych członków Rady Polityki Pieniężnej - stwierdził informator dziennika, w przeszłości odpowiedzialny za politykę pieniężną.

Rozmówcy "Rz" zastrzegają jednak, że na liście doradców prezesa NBP są też osoby merytorycznie przygotowane do pełnienia tej funkcji. "Stanowisko doradcy prezesa NBP to nieomal słownikowy przykład synekury. Jest dobrze płatne, ukryte przed oczyma opinii publicznej, a ustawa o NBP nie precyzuje, jakie są kryteria zatrudnienia w tej roli" - czytamy.

Ile zarabia doradca prezesa Glapińskiego?

W 2022 r. było 13,3 etatu doradcy, jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej. Rok wcześniej było ich o trzy mniej, a w 2020 r. 8,2. - Obecnie doradców jest kilkunastu - mówi źródło dziennika zatrudnione w NBP.

Ile wynoszą zarobki? Nie wiadomo. Nieoficjalnie "na pewno są to płace wyższe niż na uczelni", twierdzi źródło z NBP. W 2022 r. bank centralny wydał 4,6 mln zł na pensje doradców, czyli średnio około 29 tys. zł miesięcznie na jeden etat. Rok wcześniej wydatki te wynosiły 2,9 mln zł, co w przeliczeniu na jeden etat dawało podobną kwotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Ciekawski.
miesiąc temu
Wstydu to Oni nie mają. Mają dużo pieniędzy niesłusznie wypłaconych?
Heniek
5 miesięcy temu
Teraz to szczególnie trzeba przemyślanie lokować swoje środki finansowe. Jestem zdania, że warto wejść w branżę nieruchomości przy współpracy z fachowcami z firmy Polzen, zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami
Pejo
5 miesięcy temu
Należałoby zrobić porządek w imię sprawiedliwości społecznej!!!
Maria z Torun...
5 miesięcy temu
Zbawienie Wiekuiste warte jest karzdych pieniędzy dla Ojca Tadeusza.
mak
5 miesięcy temu
Okradanie w imię prawa i sprawiedliwości
...
Następna strona