Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tak rosły warszawskie biurowce przez ostatnie 120 lat. Ciekawa animacja

6
Podziel się:

Pierwsze nowoczesne biurowce zaczęły powstawać w Warszawie na początku lat 90. Historia tych komercyjnych obiektów jest jednak o wiele dłuższa. W sieci pojawiła się ciekawa animacja pokazujący jak rosły wieżowce od 1900 roku.

Prawdziwy boom na biurowce w Warszawie zaczął się w roku 2000
Prawdziwy boom na biurowce w Warszawie zaczął się w roku 2000 (East News, STARNAWSKI SZYMON, POLSKAPRESSE)

O początkach wysokościowców możemy mówić wraz z pojawieniem się na ul. Zielnej obiektu naśladującego wieżę zamkową, który został ukończony w 1908 roku. Była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji żelbetowych w Europie – od podstawy fundamentów do szczytu liczyła 51 m.

W 1922 roku budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telegraficzna i dzięki temu znany jest on do dziś jako PAST-a. Budynek zasłynął z zaciętych walk, jakie toczyły się o niego podczas powstania warszawskiego.

Jeszcze wyższy drapacz chmur powstał w Warszawie w 1934 roku przy placu Napoleona (obecnie Powstańców Warszawy). Do wybudowania liczącego 17 pięter i 66 metrów Prudentiala, wykorzystano 2 mln cegieł.

Nowoczesne biura

Nowoczesne biurowce zaczęły intensywnie powstawać po 1989 roku – po pierwszych wolnych wyborach w Polsce i po przemianach politycznych oraz gospodarczych. Ich erę zapoczątkowała w 1989 roku ukończona budowa LIM Center (czyli budynek hotelu Marriott).

Bez trzydziestometrowej anteny wieżowiec do dachu liczy 140 metrów, 42 kondygnacje naziemne i 2 podziemne. Budynek został zaprojektowany przez Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka.

Budynek zyskał prestiż oraz popularność, bo jako pierwszy w Polsce miał standard pięciogwiazdkowego hotelu. Piętra hotelowe zaczynają się od połowy budynku. Niżej są biura.

W latach 1990-2000 powstały między innymi pierwsze wysokościowce jak Orco Tower u zbiegu Jerozolimskich i Chałubińskiego, Ilmet przy Rondzie ONZ czy wybudowany w 1998 roku Warsaw Financial Center u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Emilii Plater.

– Inwestycje realizowane przez ostatnie 30 lat przyniosły Warszawie wiele obiektów zróżnicowanych pod względem standardu i funkcji – mówi Judyta Bartnicka, Big Data Analyst w REDD.

Boom biurowców w Warszawie

Prawdziwy boom zaczął się w roku 2000. Wtedy budowa biurowców „wystrzeliła”. Widać to na animacji przygotowanej przez ekspertów firmy REDD, która jest dostawcą danych o rynku biurowym w Polsce.

W samym 2000 roku oddano do użytkowania około 311 tys. m kw. powierzchni biurowej w Warszawie. Dla porównania – tylko do sierpnia 2019 roku – oddano już ponad 353 tys. m kw.

Według obliczeń analityków rynku z firmy REDD, w ciągu ostatnich 30 lat w Warszawie powstało 607 biurowców o łącznej powierzchni ok. 8 351 045 m kw. Największymi biurowymi dzielnicami – wliczając powierzchnie w budowie – są Śródmieście, w którym jest ok. 2 343 562 m kw. biur, drugie miejsce zajmuje Mokotów (2 298 442 m kw.), a trzecie Wola (2 203 535 m kw.).

Czynsze

Na początku lat 90. najwyższe odnotowywane w historii stawki czynszu sięgały 50 dolarów za metr kwadratowy miesięcznie. Takie ceny obowiązywały m.in. w biurowcu Curtis Plaza i w Warsaw Corporate Center.

Dziś stawki czynszu za powierzchnie biurowe najwyższej klasy utrzymują się na poziomie 25-27 euro za metr kw. miesięcznie, a poza centrum 14-17 euro miesięcznie.

Dostępna powierzchnia na rynku

Jeszcze w 2010 roku w Warszawie było ok. 5,5 mln m kw. powierzchni biurowych. Dziś w całej Warszawie –według danych REDD – mamy 6,6 mln m kw., z czego wolnej powierzchni we wszystkich dostępnych w stolicy biurowcach jest ponad 1 mln m kw. Dziś 16 proc. całej dostępnej na rynku powierzchni biurowej to pustostany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
ja!
3 lata temu
umarlem z wrazenia
ja!
3 lata temu
umarlem z wrazenia
Oczy otwarte
5 lata temu
Szkoda że nie zrobili tej animacji w jeszcze szybszym tempie, praktycznie nic nie da się zobaczyć.
zaczarowan ol...
5 lata temu
SupER filM ANiMAC ) A AkoSCi kRESkowki z lat 1930 @ ?
romb
5 lata temu
Te wiezowce wcale nie wyrozniaja Warszawy .Jest i pozostanie miastem przecietnym i haotycznym.Nie ma takiej atmosfery jak Krakow Gdansk Wroclaw czy nawet Poznan