Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Tak zadłużony jest Skarb Państwa. Dziura pogłębiła się w rok o 100 mld zł

110
Podziel się:

Wstępne szacunkowe dane Ministerstwa Finansów wskazują, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec 2022 r. wyniosło ok. 1 bln 238,4 mld zł. Dług SP pogłębił się zarówno w porównaniu do 2021 r., jak i poprzedniego miesiąca.

Tak zadłużony jest Skarb Państwa. Dziura pogłębiła się w rok o 100 mld zł
Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Według wstępnych szacunkowych danych resortu finansów, zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2022 r. wyniosło ok. 1 bln 238,4 mld zł. To oznacza wzrost o 27,6 mld zł (o 2,3 proc.) miesiąc do miesiąca oraz o 100,4 mld zł (o 8,8 proc.) rok do roku.

Z danych zaprezentowanych przez ministerstwo wynika, że wartość długu krajowego wyniosła ok. 949,7 mld zł, a wartość długu w walutach obcych sięgnęła ok. 288,7 mld zł - to 23,3 proc. całego długu Skarbu Państwa.

Zadłużenie Skarbu Państwa - ostateczne dane za listopad 2022

Informacja dot. grudnia 2022 r. to na razie wstępne szacunki. Resort finansów podał w piątek również ostateczne wyliczenia na koniec listopada ubiegłego roku. Wyniosło 1 bln 210,8 mld zł. To wzrost o 1,38 mld zł (o 0,1 proc.) miesiąc do miesiąca i o 72,8 mld zł (o 6,4 proc.) od początku 2022 r.

Ministerstwo informuje, że wzrost zadłużenia od 1 stycznia do 30 listopada ubiegłego roku to m.in. efekt niekorzystnego dla złotego kursu walut. Wobec euro osłabił się o 1,5 proc., a wobec dolara amerykańskiego - o 11 proc.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
Promil1
2 miesiące temu
Pomnozyc razy 2 wtedy wyjdzie dlug rzeczywisty...
jowi
2 miesiące temu
Największym grzechem ostatnich 8 lat w Polsce pod rządami PiS jest zniszczenie praworządności.co doprowadziło do degrengolady i upadku państwa. Zniszczenie właśnie praworządności to zniszczenie bariery, która ludziom mającym akurat władzę pozwala zrobić z nami to co im się żywnie podoba. Kaczyński zaczął od TK i go sobie podporządkował powołując sędziów z Julią P. Większość tych sędziów w TK to są ludzie, którzy nie nadają się do pełnienia tej funkcji a niektórzy z nich są obrazą tej funkcji. Do tego należy dodać powołanie marionetkowej KRS, która stała się praźródłem tego zła. Od 8 lat mamy do czynienia z codziennym gwałceniem praw i naszych wolności. Dlatego należy odsunąć w najbliższych wyborach tą niszczącą ekipę PiS z Kaczyńskim, Morawieckim na czele i postawić przed niezależnym wymiarem sprawiedliwości po czym przystąpić do naprawy, sanacji państwa.
Napoleon z Żo...
2 miesiące temu
Niech żyje bal .....Bawmy się ,tańczmy ,grajmy i śpiewajmy .. Pszczółka Maja sobie lata ....
kasta
2 miesiące temu
Polska pod rządami PiS stacza się do PRL-u.. Gospodarka zaczyna rozpadać się jak domek z kart. Rozczarowanie PiS-em rozszerza się wśród Polaków, którzy dostrzegają już oszukujących, żerujących na państwie polityków PiS jak taki Brudziński co wyprowadził ponad 400 tys. złotych ze spółek skarbu państwa do swoich prywatnych potrzeb , wyrażających się pogardliwie o kolejnych grupach społecznych. Z dnia na dzień dowiadujemy się o coraz większych aferach z politykami PiS-u ujawnianych przez niezależnych dziennikarzy a nie przez policję i prokuraturę bo te instytucje są podporządkowane mafii pisowskiej. Kurwizja oczywiście milczy o tych przestępstwach. I tak koło się zamyka a z naszego budżetu wyciekają miliardy złotych. Tylko odsunięcie tej skompromitowanej ekipy po wyborach może przywrócić Polskę na właściwe i godne jej miejsce. DOŚĆ MAFII KACZYŃSKIEGO, MORAWIECKIEGO z poparciem DUDY
Ciekawski
2 miesiące temu
To razem z tymi euro na paletach czy bez?
...
Następna strona