Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Tańszy prąd. W środę mija termin złożenia wniosku

26
Podziel się:

W środę, 30 listopada, mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej. Tego samego dnia kończy się czas na składanie przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału.

Tańszy prąd. W środę mija termin złożenia wniosku
30 listopada mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh (Adobe Stock)

Aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swojej stronie internetowej. Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej.

Gospodarstwa domowe wniosków nie składają

Możliwość zastosowania ceny gwarantowanej maksymalnej ceny 785 zł za MWh wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Ta sama ustawa określa również na 693 zł za MWh maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów, wprowadzonych inną ustawą. Limity te w 2023 r. wynoszą 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw, w których jest osoba niepełnosprawna oraz 3 MWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Resort zauważył, że gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh ponad limit 2 MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Stosownego rozliczenia odbiorcy dokona samodzielnie sprzedawca energii elektrycznej.

Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia - do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy znajdą u swoich sprzedawców energii.

Dodatek na zakup opału. Trzeba złożyć wniosek

30 listopada mija też termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału. Wniosek dotyczy takich podmiotów jak szpitale, szkoły i przedszkola, ośrodki pomocy społecznych, placówki kulturalne, placówki opiekuńczych, itp.

Na podstawie wniosku podmioty te mogą ubiegać się o dodatek na zakup opału, w tym: węgla, brykietu i pelletu węglowego oraz pelletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy, gazu skroplonego LNG lub oleju opałowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Xyz.dj
4 miesiące temu
Zużycie energii na fakturach stanowi 1/5 wartości całej kwoty = reszta to różne ukryte haracze w których są wyjazdy do Juraty, reklamy w fv i innych, sponsoring róznych mistrzostw , Ukraińców itd itp to powinno być finansowane z zysków firmy. Ściąganie kasy od nas na ich funkcjonowanie to skandal: to nie ekonomia t6lko polityka.
marcjanik
4 miesiące temu
Trzeba wprowadzić LIMITY WYNAGRODZEŃ w sejmie i senacie... myślę, że tak dwie najniższe i zapis, że podwyżka uposażenia posła, senatora itp. realizowana jest na drodze referendum.
OTUA
4 miesiące temu
Proponuje zabrać wszystkie zapomogi 13. 14 dopłaty i zmniejszyć wynagrodzenie o 50% bo jest inflacja
Malina
4 miesiące temu
Dlaczego kopalnie z kilku milionów zysku w tamtym roku teraz mają miliardy.
ks. Marek
4 miesiące temu
Zakażcie się wypowiadać dzieciom , młodzieży i kobietą , bo ryby głosu nie mają! W domu rządzi mąż, pan i głowa rodu a kobieta ma milczeć , usługując i być podległa mu w każdej czynności, tak jest napisane, to w ramach protestu kobiety, zamiast zajmować się rodziną i do tego co zostały powołane, pójdą znów na spacer?! Ileż w tych wypowiedziach jadu i ataku na wartości katolickie, rodzinne i prawdę! Trzeba i nakazać młodzieży aby chodziła na religie! Później taka rozpusta i rozpasanie, granie w gry w tym jak to mówił czcigodny abp Jędraszewski dzieci się onanizują! Szach mat! Najlepszy rząd w historii Polski! Bóg zapłać!
...
Następna strona