Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Tarcza antykryzysowa 6.0. Jakie branże dostaną wsparcie? Kluczowe jest PKD

22
Podziel się:

Zgodnie z rządowymi założeniami nowa tarcza ma wesprzeć najbardziej potrzebujących. Gastronomię, rozrywkę, rekreację i handel. Senat swoimi poprawkami wydłużył jednak listę branż, które pomoc dostaną. Tak będzie z kateringiem i transportem.

Tarcza antykryzysowa 6.0. Jakie branże dostaną wsparcie? Kluczowe jest PKD
(Kinga Malinowska, Kinga Malinowska)
bEBYpVqZ

Wśród dodanych branż przez senat znalazło się – PKD 47.74.Z, czyli sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych, w tym ortopedycznych. Poza listą, jak donosi "Rzeczpospolita" znalazło się także wiele innych PKD, których objęcia wsparciem z tarczy 6.0 chciał Senat.

Ponadto Sejm nie przystał na poprawkę, aby z pomocy mogły skorzystać firmy założone po 30 listopada 2019 r. Na co mogą liczyć firmy?

Zwolnienia ze składek za listopad 2020 r., dodatkowe świadczenia postojowego (2080 zł lub 1300 zł), dofinansowania do pensji pracowników i ubezpieczonych zleceniobiorców - do 2000 zł na osobę przez trzy miesiące.

bEBYpVrb
Zobacz także: Szczyt UE. Jarosław Flis: Zbigniew Ziobro jest w kłopocie. Co nie zrobi, będzie źle

W projekcie zapisano też dotację do 5 tys. zł, o którą mogą się starać mikro- i mali przedsiębiorcy. Tutaj postawiono jednak jeden warunek. Żeby dostać pomoc, firma nie może mieć zawieszonej działalności na dzień 30 września br.

Nowa tarcza branżowa poszerza też grono odbiorców z tzw. tarczy turystycznej 5.0, uprawnionych do zwolnienia ze składek za okres lipiec-wrzesień i dodatkowego świadczenia postojowego. Wsparcie dostaną jednak tylko przedsiębiorcy ze spadkiem przychodów o 75 proc.

bEBYpVrh

Eksperci przepytanie przez "Rzeczpospolitą" krytykują jednak bazowanie na kodach PKD. Ich zdaniem, jest to sprzeczne z ideą pomocy najbardziej pokrzywdzonym. Są tacy, których PKD, dziś niewiele znaczy w ich działalności. Inne w PKD nie mają nic z listy, ale pomoc dla nich jest niezbędna.

- Tu przedsiębiorcy mogli wpaść we własne sidła, bo kod PKD będzie sprawdzany na 30 września br. mówi mec. Chochowska, cytowana przez "Rzeczpospolitą" - a ten nie zawsze jest zgodny z przedmiotem prowadzonej działalności. Rozumiem intencję Senatu, który chciał rozszerzyć stosowanie tarczy na jak najwięcej podmiotów - dodaje prawniczka.

Jednak propozycja, aby o wsparciu decydował rodzaj działalności stanowiącej największy udział w działalności, to jej zdaniem przesłanka zbyt ogólna, która mogłaby wprowadzić jeszcze większe zamieszanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBYpVrC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Wolne Sądy
8 miesięcy temu
Zaniżyli obrót i dostali pomoc z PFR -1,5MLN PLN a zysk +80%! PiS i rodzina na swoim! NIP: 7352873452
Sebastian
8 miesięcy temu
Pamiętam jak dziś, kiedy 10 lat temu przy zakładaniu działalności gospodarczej starałem się jak najdokładniej określić swój typ PKD, w efekcie wybrałem 1 główną i 2 poboczne. W tym samym czasie obok mnie kobieta wpisywała z 30 kodów . Załóżmy że obie nasze firmy dotrwały do dzisiaj i ja się pytam kto ma większą szanse dostać pomoc, ten sumienny analityk czy hulaj duszo, pisz bez zastanowienia co tam leci po kolei.
Michal
8 miesięcy temu
Mam działalność fizjoterapeutyczna od ponad 10 lat jednak według GUS moją przewodnia branza są jakieś konstrukcje metalowe i mimo już 2 miesięcznego bezrobocia nie łapę się na tarcze 6.0 co z takimi osobami przecież widac w ZUS Urząd skarbowy ze jedynym moim zajęciem od ponad 10 lat są usługi fizjoterapeutyczne
bEBYpVrD
Bzdura
9 miesięcy temu
To, że w PKD jest dany kod na pierwszym miejscu nie oznacza, że jest to w praktyce działalność przeważająca w przedsiębiorstwie.
Ona
9 miesięcy temu
To niesprawiedliwe, że frmy założone po 30 listopada 2019 roku nie mogą liczyć na żadną pomoc!!!!!!!!!! Dlaczego są inaczej traktowane?????????
...
Następna strona