Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Tarcza antykryzysowa 6.0. Jakie branże dostaną wsparcie? Kluczowe jest PKD

22
Podziel się

Zgodnie z rządowymi założeniami nowa tarcza ma wesprzeć najbardziej potrzebujących. Gastronomię, rozrywkę, rekreację i handel. Senat swoimi poprawkami wydłużył jednak listę branż, które pomoc dostaną. Tak będzie z kateringiem i transportem.

Tarcza antykryzysowa 6.0. Jakie branże dostaną wsparcie? Kluczowe jest PKD
(Kinga Malinowska, Kinga Malinowska)
bDJzcMcB

Wśród dodanych branż przez senat znalazło się – PKD 47.74.Z, czyli sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych, w tym ortopedycznych. Poza listą, jak donosi "Rzeczpospolita" znalazło się także wiele innych PKD, których objęcia wsparciem z tarczy 6.0 chciał Senat.

Ponadto Sejm nie przystał na poprawkę, aby z pomocy mogły skorzystać firmy założone po 30 listopada 2019 r. Na co mogą liczyć firmy?

Zwolnienia ze składek za listopad 2020 r., dodatkowe świadczenia postojowego (2080 zł lub 1300 zł), dofinansowania do pensji pracowników i ubezpieczonych zleceniobiorców - do 2000 zł na osobę przez trzy miesiące.

bDJzcMcD
Zobacz także: Szczyt UE. Jarosław Flis: Zbigniew Ziobro jest w kłopocie. Co nie zrobi, będzie źle

W projekcie zapisano też dotację do 5 tys. zł, o którą mogą się starać mikro- i mali przedsiębiorcy. Tutaj postawiono jednak jeden warunek. Żeby dostać pomoc, firma nie może mieć zawieszonej działalności na dzień 30 września br.

Nowa tarcza branżowa poszerza też grono odbiorców z tzw. tarczy turystycznej 5.0, uprawnionych do zwolnienia ze składek za okres lipiec-wrzesień i dodatkowego świadczenia postojowego. Wsparcie dostaną jednak tylko przedsiębiorcy ze spadkiem przychodów o 75 proc.

bDJzcMcJ

Eksperci przepytanie przez "Rzeczpospolitą" krytykują jednak bazowanie na kodach PKD. Ich zdaniem, jest to sprzeczne z ideą pomocy najbardziej pokrzywdzonym. Są tacy, których PKD, dziś niewiele znaczy w ich działalności. Inne w PKD nie mają nic z listy, ale pomoc dla nich jest niezbędna.

- Tu przedsiębiorcy mogli wpaść we własne sidła, bo kod PKD będzie sprawdzany na 30 września br. mówi mec. Chochowska, cytowana przez "Rzeczpospolitą" - a ten nie zawsze jest zgodny z przedmiotem prowadzonej działalności. Rozumiem intencję Senatu, który chciał rozszerzyć stosowanie tarczy na jak najwięcej podmiotów - dodaje prawniczka.

Jednak propozycja, aby o wsparciu decydował rodzaj działalności stanowiącej największy udział w działalności, to jej zdaniem przesłanka zbyt ogólna, która mogłaby wprowadzić jeszcze większe zamieszanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJzcMde
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Ania
3 miesiące temu
Czy dotyczy to również mikroprzedsiębiorców nie zatrudniających pracowników? Pozdrawiam Ania
Bolo
3 miesiące temu
Państo Polskie powinno sprawdzać pracodawców którzy z tarczy korzystają a pracownikom nie płacą bo ja od Marca nic niemam i cały etat mam. Gdzie się poskarżyć powiat Hrubieszów. Dziękuję
Leszek
3 miesiące temu
Czyli restauracje założone w tym roku na starcie skazane są na likwidację. Dziękujemy ci Polsko
bDJzcMdf
Panda
3 miesiące temu
Tak dla samozatrudnionych ale nie dla wszystkich to co zrobił PiS to kpiny odbije się za 4 lata na nich ci co dostali pójdą głosować ale dużo firm nie dostanie z tarczy
Mario
3 miesiące temu
Niech nam pozwolą pracować i prowadzić firmy, nie chcemy jałmużny Zamknięte firmy, a ktoś mówi o wsparciu? Skończą parodię, a dobro powróci samo, naszą pracą
...
Następna strona