Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Jesteś na zasiłku opiekuńczym? Przestojowe pracodawcy nie przysługuje

18
Podziel się

Pracownicy, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców do przestojowego, nie mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w ramach przestoju, pracodawca skieruje ich do innej pracy i nie będą mieli opieki dla dziecka do lat 8. Wówczas zasiłek ten się im należy.

Wszystkie wnioski o zasiłek przestojowy złożone przed wprowadzeniem przepisów specustawy (zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.), automatycznie uprawniają do wypłaty świadczenia
Wszystkie wnioski o zasiłek przestojowy złożone przed wprowadzeniem przepisów specustawy (zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.), automatycznie uprawniają do wypłaty świadczenia (East News, Adam Burakowski)
bDIVTgXV

"Pracuję w dużym gabinecie fryzjersko-kosmetycznym, który całkowicie stanął. Chciałam teraz pójść na zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 8, który gwarantuje mi specustawa. Kadrowa odmówiła jednak wysłania mojego wniosku do ZUS, ponieważ pracodawca zgłosił nas wszystkie już do postojowego. Czy kadrowa miała prawo odmówić złożenia w moim imieniu wniosku o zasiłek?” – pyta czytelniczka money.pl.

To nie takie proste

Odpowiedź specjalistów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie jest jednoznaczna. Zdaniem Andrzeja Radzisława, radcy prawnego z kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, kluczowa jest data, kiedy pracownica złożyła pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Jeśli było to jeszcze przed datą wprowadzenia u pracodawcy postojowego, ma ona prawo do zasiłku opiekuńczego, gdyż zasiłek ten jest rekompensatą za utracone dochody.

bDIVTgXX
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 2.0. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-gowin-6030162542604929c">Gowin</a> komentuje pomysł przymusowego <a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/prawo-do-urlopu,117,0,2416501.html">urlopu</a>

Zatem wszystkie wnioski o zasiłek przestojowy złożone przed wprowadzeniem przepisów specustawy (zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.), automatycznie uprawniają do wypłaty świadczenia. Osoby, które je złożyły, pracodawca może zgłosić do przestojowego dopiero wówczas, gdy ten zasiłek im się skończy.

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

- Sytuacja się zmienia, jeśli pracownik chce skorzystać z tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przykładowo od dziś, a pracodawca zgłosił go już do postojowego. W takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy nie będzie się pracownikowi należał - mówi Andrzej Radzisław.

bDIVTgYd

Z kolei Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii gpkancelaria.pl, zauważa, że zasiłek opiekuńczy faktycznie nie przysługuje, o ile pracownica w czasie przestoju nie świadczy pracy.

- Za taki okres pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, w związku z czym nie otrzyma dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jednak, w przypadku, gdy pracownikowi w czasie przestoju pracodawca powierzył inną pracę, która uniemożliwia mu sprawowanie opieki nad dzieckiem, to może on wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy - podkreśla prawniczka.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIVTgYy
Źródło:
KOMENTARZE
(18)
Przemek
11 miesięcy temu
Ja jestem jako bezrobotny bez prawa do zasiłku-straciłem pracę przez pandemię, a moja żona jest na wychowawczym i ponadto jest chora na gruźlicę. Nie należy nam się żaden zasiłek!!! Mam dwójkę dzieci i żeby ich wykarmić chyba będę zmuszony iść kraść!!! Gdzie jest państwo!!! Rząd pomaga bankom lub przedsiębiorcom, a nie widzi tych, którzy najbardziej potrzebują w tej chwili pomocy-zwykli obywatele!!!
Aaa
11 miesięcy temu
Skąd takie zdziwienie? PiS kupił głosy i nie ma z czego pomagać. Pół biedy jak ktoś dał się kupić i pobierał 500 ale, są ludzie co nie dostali ani złotówki tylko dokładali a teraz zostali z niczym.
agata
11 miesięcy temu
nie rozumiem zdziwienia? przeciez nie mozna korzystac z podwojnej pomocy. to tak jakbym poszla na L4 a jednoczesnie żadala wynagrodzenia od pracodawcy ... bez przesady.
bDIVTgYz
leon
11 miesięcy temu
ile tych zasiłków by chciały pobierac ? Bez przesady
Ja
11 miesięcy temu
Co w tym dziwnego, ja też nie mogę skorzystać, ponieważ moja żona jest bezrobotna i ona może zająć się dzieckiem.
...
Następna strona