Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Jesteś na zasiłku opiekuńczym? Przestojowe pracodawcy nie przysługuje

18
Podziel się:

Pracownicy, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców do przestojowego, nie mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w ramach przestoju, pracodawca skieruje ich do innej pracy i nie będą mieli opieki dla dziecka do lat 8. Wówczas zasiłek ten się im należy.

Wszystkie wnioski o zasiłek przestojowy złożone przed wprowadzeniem przepisów specustawy (zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.), automatycznie uprawniają do wypłaty świadczenia
Wszystkie wnioski o zasiłek przestojowy złożone przed wprowadzeniem przepisów specustawy (zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.), automatycznie uprawniają do wypłaty świadczenia (East News, Adam Burakowski)

"Pracuję w dużym gabinecie fryzjersko-kosmetycznym, który całkowicie stanął. Chciałam teraz pójść na zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 8, który gwarantuje mi specustawa. Kadrowa odmówiła jednak wysłania mojego wniosku do ZUS, ponieważ pracodawca zgłosił nas wszystkie już do postojowego. Czy kadrowa miała prawo odmówić złożenia w moim imieniu wniosku o zasiłek?” – pyta czytelniczka money.pl.

To nie takie proste

Odpowiedź specjalistów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie jest jednoznaczna. Zdaniem Andrzeja Radzisława, radcy prawnego z kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, kluczowa jest data, kiedy pracownica złożyła pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Jeśli było to jeszcze przed datą wprowadzenia u pracodawcy postojowego, ma ona prawo do zasiłku opiekuńczego, gdyż zasiłek ten jest rekompensatą za utracone dochody.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 2.0. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-gowin-6030162542604929c">Gowin</a> komentuje pomysł przymusowego <a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/prawo-do-urlopu,117,0,2416501.html">urlopu</a>

Zatem wszystkie wnioski o zasiłek przestojowy złożone przed wprowadzeniem przepisów specustawy (zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.), automatycznie uprawniają do wypłaty świadczenia. Osoby, które je złożyły, pracodawca może zgłosić do przestojowego dopiero wówczas, gdy ten zasiłek im się skończy.

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

- Sytuacja się zmienia, jeśli pracownik chce skorzystać z tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przykładowo od dziś, a pracodawca zgłosił go już do postojowego. W takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy nie będzie się pracownikowi należał - mówi Andrzej Radzisław.

Z kolei Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii gpkancelaria.pl, zauważa, że zasiłek opiekuńczy faktycznie nie przysługuje, o ile pracownica w czasie przestoju nie świadczy pracy.

- Za taki okres pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, w związku z czym nie otrzyma dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jednak, w przypadku, gdy pracownikowi w czasie przestoju pracodawca powierzył inną pracę, która uniemożliwia mu sprawowanie opieki nad dzieckiem, to może on wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy - podkreśla prawniczka.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(18)
Anna
2 lata temu
A ja mam takie pytanie: Jestem mikroprzedsiębiorcą z 1 pracownikiem. Za sprzedawczynię i mnie złożyłam wniosek o zasiłek opiekuńczy, bo obie mamy dzieci do 7lat uczęszczające do przedszkoli. Czy w takim razie należy mi się zasiłek postojowy skoro moja firma nie może w tej chwili pracować i nie ma w tej chwili żadnych przychodów? Bardzo proszę o odpowiedź. (firmę prowadzę 15lat)
Npn
2 lata temu
Chcialam zglosic rozbierznosc w interpretacji zasilku opiekunczego dla pracownikow. Majac male dziecko, ktorym opiekowala sie babcia, ciocia, by rodzice mogli pracowac, jedna firma rodzicowi przyjmie wniosek na zasilek, druga firma straszy kontrolami z zus, czy rodzice maja podpisana umowr z tzw. "Opiekunem dziennym" i odmawiaja przyjecia takich wnioskow. Mozecie to wyjasnic?
ola
2 lata temu
madki nieroby, tylko zasiłki ........skończy się 500 zł
Wick
2 lata temu
Mam córkę , 9lat. Normalnie muszę pracować ,co mam zrobić ? Jak zorganizować opiekę w trakcie pandemii? Rząd nie pomyślał?
woo
2 lata temu
ja mam córki po 30 i nie mogę wziąć opieki nad nimi