Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Łatwiejsza spłata pożyczek dla mikroprzedsiębiorców

Podziel się:

Na duże ułatwienia w spłacie pożyczki mogą liczyć firmy, które powstały dzięki programowi "Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Wśród zmian znalazły się m.in. możliwość czasowego zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie. Rozwiązania są uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wdrożyły zmiany w programie "Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie".
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wdrożyły zmiany w programie "Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie". (Pixabay)

Materiał powstał przy współpracy z BGK

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wdrożyły zmiany w programie "Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie". Ich celem jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom oraz utrzymanie miejsc pracy.

– Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy lepsze warunki spłaty zobowiązań dla firm, które są związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID19. Dzięki środkom z programu powstało ponad 4,5 tys. firm. Naszym obowiązkiem jest pomoc przedsiębiorcom nie tylko na początku ich biznesowej drogi, ale także reagowanie na ich najpilniejsze potrzeby w tej trudnej sytuacji – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ułatwienia dla pożyczkobiorców obejmują możliwość:

  • zawieszenia spłaty do 6 miesięcy,
  • wydłużenia karencji o maksymalnie pół roku, w przypadku gdy pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych,
  • obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku na okres do 12 miesięcy,
  • wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy.

W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zmuszony do zamknięcia firmy albo do likwidacji miejsca pracy, pośrednik finansowy może zrezygnować z kar umownych, wynikających z założeń programu. Decyzję podejmie po zapoznaniu się z sytuacją firmy. Wśród ułatwień znalazła się także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres 6 miesięcy – wcześniej program nie dopuszczał takiego rozwiązania.

To jednak nie wszystko. Pożyczkobiorcy będą mogli również wydłużyć termin rozliczenia pożyczki, a także zawiesić termin na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Wszystkie te zmiany obowiązują od 1 marca 2020 r.

– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców w walce z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii. Działamy dwutorowo. Opracowujemy zupełnie nowe rozwiązania pomocowe, takie jak gwarancje dla dużych firm czy dopłaty do oprocentowania kredytów, ale także wprowadzamy niezbędne zmiany w istniejących programach. Wśród nich jest także rządowy program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Ponad 80 proc. firm utworzonych z pomocą programu prowadzi działalność usługową i handlową. Są to branże najmocniej dotknięte kryzysem. Mamy nadzieję, że dzięki zmianom wypracowanym wraz z resortem rodziny, firmy będą mogły przetrwać obecny kryzys – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Jak skorzystać z ułatwień?

Z preferencyjnych rozwiązań mogą skorzystać pożyczkobiorcy, którzy już odczuwają lub są narażeni na negatywne skutki związane z COVID-19. Zmiany warunków zawartych umów będą mogły nastąpić na wniosek pożyczkobiorcy. Aby z nich skorzystać, powinien on skontaktować się z instytucją finansującą, z którą podpisał umowę pożyczkową. We wniosku firma powinna wpisać uzasadnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na jej sytuację. O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi. Ich lista jest dostępna na stronie: wsparciewstarcie.bgk.pl.

"Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie" to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, z którego oferowane są nisko oprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Program skierowany jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.

Materiał powstał przy współpracy z BGK

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera