Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
23.03.2020 16:05

Tarcza antykryzysowa. Sasin o wsparciu dla spółek Skarbu Państwa

- Rząd podejmie działania, zmierzające do wsparcia dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa, w związku z potencjalnym wpływem na ich działalność pandemii koronawirusa - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych. (Fot: WP.PL)

- Liczymy na to, że proces legislacyjny w tej sprawie uda się przeprowadzić niezwykle sprawnie. Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w tym tygodniu ten projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, a następnie skierowany do parlamentu - powiedział Sasin w radiowej Jedynce.

- W czwartek lub piątek będzie obradował Sejm i mam nadzieję, że przyjmie ustawę, a potem zostanie tylko akceptacja Senatu oraz podpis prezydenta. Myślę więc, że te rozwiązania już w przyszłym tygodniu staną się oficjalnie obowiązującym prawem - dodał.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Tarcza antykryzysowa ma kosztować w sumie 212 mld złotych. Pomoc obejmie nie tylko małych przedsiębiorców, ale i duże firmy. W tym spółki Skarbu Państwa.

- Straty będą odczuwalne, zarówno dla małych i średnich, jak i dla dużych firm, takich jak KGHM. My się staramy ograniczyć te straty, temu służy procedowana w tej chwili specustawa, która jest dedykowana do mniejszych przedsiębiorstw - małych i średnich przedsiębiorstw. Ale będziemy również z poziomu rządu podejmować działania, żeby wspierać duże firmy, w tym spółki Skarbu Państwa - powiedział Sasin podczas briefingu zorganizowanego na terenie KGHM Polska Miedź.

Propozycje zawarte w projekcie specustawy w sprawie tzw. tarczy antykryzysowej obejmują m.in. zwolnienie z ZUS mikrofirm, których obroty spadły o min. 50 proc., dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy, dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90% min płacy, gdy obroty spadną o 80% przez 2 miesiące. Znalazł się tam m.in. także zapis o tym, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm - kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2020

OchNajmniej kompetentny facet na jednym z najbardziej odpowiedzialnych stołków. Ten kraj nie przetrwa jeżeli jedyną przesłanką do obsadzania stanowisk … Czytaj całość

23-03-2020

WaldasOj będziemy was od koryt odrywać i na taczkach wywozić. Już niedługo

23-03-2020

SzagSzagBędą premie, będą dotacje, przecież rodzina i znajomi z czegoś muszą żyć !

Rozwiń komentarze (17)