Notowania

taśmy kaczyńskiego
12.02.2019 11:02

Taśmy Kaczyńskiego. Minister o odwołaniu Kujdy: we wtorek zostaną podjęte decyzje

Już we wtorek rada nadzorcza NFOŚiGW może podjąć decyzję o odwołaniu prezesa Kazimierza Kujdy, który okazał się byłym agentem SB. Henryk Kowalczyk zapowiada, że "zostaną podjęte stosowne decyzje".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)
Henryk Kowalczyk i Kazimierz Kujda

Minister środowiska, który był we wtorek rano gościem radiowej "Jedynki", był pytany o przyszłość Kazimierza Kujdy. Informację o jego agenturalnej przeszłości ocenił jako "zasmucającą, tym bardziej że jest świetnym fachowcem".

Henryk Kowalczyk zapewnił, że zmiany w kierownictwie NFOŚiGW nie będą mieć negatywnego wpływu na funkcjonowanie tej instytucji, w tym na jej sztandarowy program "Czyste powietrze".

- Narodowy Fundusz już swoje zadanie wykonał, teraz to się realizuje w wojewódzkich funduszach i tam ta praca trwa, nabór wniosków systematycznie narasta - tłumaczył Kowalczyk. Dodał, że "trafiło już 27 tys. wniosków, a ponad 100 tys. osób zarejestrowało się na portalu beneficjanta". - To są potencjalni wnioskodawcy - wyjaśnił.

Zapytany o liczbę podpisanych umów, minister odpowiedział, że podpisano ich "kilka tysięcy". - Nikt nie myśli o wymianie pieca w środku sezonu grzewczego, takie przedsięwzięcia planuje się raczej na sezon, w którym się nie grzeje, czyli na lato - tłumaczył.

- Trudno mi sobie wyobrazić, żeby dalej przebywał w środowisku PiS - powiedział w poniedziałek w programie "Tłit" WP Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - Mam nadzieję, pan prezes Kujda sam będzie wiedział, co dalej zrobić - dodał.

Kazimierz Kujda dotąd nie palił się do rezygnacji ze swojej funkcji. "Wypełnia swoje obowiązki, spotyka się z pracownikami, normalnie pracuje" - poinformowało w poniedziałek reportera RMF FM biuro prasowe NFOŚiGW.

Kazimierz Kujda jako szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pomógł fundacji Lux Veritatis zdobyć wielomilionową dotację, łamiąc procedury - wynika z dokumentów, do których dotarł money.pl
Kazimierz Kujda straci posadę szefa NFOŚ. Oddał się do dyspozycji prezesa PiS

Zmiany w kierownictwie funduszu utrudniają względy formalne. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska zarząd NFOŚiGW liczy od 3 do 5 członków. Obecnie jest ich trzech. Aby odwołać Kujdę, trzeba by najpierw kogoś powołać do zarządu, ale wymaga to odpowiedniej procedury. Rada nadzorncza spotyka się we wtorek o godz. 14.

Prawo ochrony środowiska mówi, że prezesa i zastępców prezesa NFOŚ powołuje minister środowiska spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru na wniosek rady nadzorczej NFOŚ. To wymaga czasu, choć jak zaznaczył minister Kowalczyk w "Jedynce", prawo nie narzuca tu żadnych ram czasowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: taśmy kaczyńskiego, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2019

ahaw niemieckiej PO awans by dostał, jak złodziej Neumann za kradzież 70 tys zł "kilometrówek" dostał

12-02-2019

BacaMinister ma racje Kujda to świetny fachowiec jak oni wszyscy z Glapińskim i jego dworem na czele=Bawia sie PIS chłopcy a CO kto bogatemu zabroni=co … Czytaj całość

12-02-2019

RymŚwietny fachowiec czyli w pisie sami wybitni , a konika wychodować nie potrafią czy stłuczki byłej pani premier wyjaśnić o mgr. Przyłębskiej nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)