Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Taśmy Kaczyńskiego przyniosły skutki. "Wuzetki" do likwidacji

135
Podziel się:

Związek Miast Polskich nazywa ją "największym nieszczęściem ostatnich 15 lat", a prezes Kaczyński na nagraniach narzekał, że stołeczny ratusz nie chce jej wydać. Decyzja o warunkach zabudowy - ten dokument ma niebawem zniknąć z porządku prawnego.

Afera wokół działki przy ulicy Srebrnej przynosi skutki
Afera wokół działki przy ulicy Srebrnej przynosi skutki (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński narzekał podczas nagranych rozmów z Geraldem Birgfellnerem, że dopóki w Warszawie rządzi PO, to nie ma szans na budowę wieżowców przez Srebrną. Bo ratusz nie wyda decyzji o warunkach zabudowy. Czyli właśnie "wuzetki".

Jak pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna", prace nad zmarginalizowaniem "wuzetek" już trwają.

Zobacz także: Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS powinien zostać przesłuchany?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przyznaje, że prace nad reformą są już finalizowane, a trwają od maja 2018 roku. Projekt ustawy powinien pojawić się na początku drugiego kwartału, czyli w okolicach kwietnia - maja.

Nad nowymi przepisami pracował specjalny zespół, który uznał, że przeznaczenie terenu ma być określane przede wszystkim w aktach prawa miejscowego. Czyli bez "wuzetek".

"Decyzja o warunkach zabudowy, zbyt często stanowiaća podstawowe narzędzie zmiany zagospodarowania terenu, nie stanowi dobregi instrumentu ani dla inwestora, ani dla gminy. Dlatego jego rola powinna zostać ograniczona" - wyjaśnia ministerstwo.

Ale nie tylko rząd pracuje nad takimi zmianami. Sprawy w swoje ręce wzięła również sejmowa komisja samorządowa. Jej przewodniczący rozpytywał już w wojewódzkich miastach, ile wuzetek wydały w latach 2009-2018. Liderem jest Poznań z liczbą ponad 10 tysięcy.

- Rzeczpospolita "wuzetkami stoi". Sprawmy, by ten system był mniej czasochłonny i kosztowny - apeluje przewodniczący komisji Andrzej Maciejewski z Kukiz'15.

Zmiany co do zasady popierają również posłowie Platformy Obywatelskiej. - Kluczowe jest jednak, jak szybko uda się pokryć miasta planami zagospodarowania przestrzennego - mówi "DGP" jeden z czołowych posłów partii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(135)
k.o.
5 lata temu
To przykre, że samozwaniec- autokrata dostał ciche przyzwolenie polskiego społeczeństwa na destrukcję Państwa Polskiego.
waldi
5 lata temu
samowola budowlana. super. będzie zabawa
raczracz
5 lata temu
Nie na teraz ktos spróbuje narazic się komuś z PIS lub jego krewnych i znajomych. Do kogo sie uda po sprawiedliwośc. Do innego kolesie z PIS. I tak w kółko dopóki suweren nie rozbije tego mafijnego układu z kaczyńskim na czele. najłwtwiej zrobic to w najbliższych wyborach, bo następne to juz będa takie jak w PRL. PIs wpisze swoją pzrewodnią rolę do konstytucji.
Benek
5 lata temu
Wuzetki wuzetkami ale w wielu państwach o wysokości zabudowy decydujący głos mają również mieszkańcy danej miejscowości, którzy mogą się nie zgodzić na budowę wieżowców w swojej okolicy. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre dla ogółu - wieżowce wówczas nie psują widoku i nie zasłaniają słońca sąsiednim posesjom.
mag
5 lata temu
tylko niech zwykły Kowalski zechce coś zrobić to zaraz znajdzie się stos paragrafów i ustaw mówiących ,że tego ,tego i tamtego nie wolno mu zrobić. Czyli wszystkie zmiany po to aby robić co się chce i gdzie się chce. Wywłaszczenie przy tym to będzie pikuś.
...
Następna strona