East News

Jakub Ceglarz, 27 lutego 2019 08:28

Taśmy Kaczyńskiego przyniosły skutki. "Wuzetki" do likwidacji

Tweetnij Komentuj

Związek Miast Polskich nazywa ją "największym nieszczęściem ostatnich 15 lat", a prezes Kaczyński na nagraniach narzekał, że stołeczny ratusz nie chce jej wydać. Decyzja o warunkach zabudowy - ten dokument ma niebawem zniknąć z porządku prawnego.

Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński narzekał podczas nagranych rozmów z Geraldem Birgfellnerem, że dopóki w Warszawie rządzi PO, to nie ma szans na budowę wieżowców przez Srebrną. Bo ratusz nie wyda decyzji o warunkach zabudowy. Czyli właśnie "wuzetki".

Jak pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna", prace nad zmarginalizowaniem "wuzetek" już trwają.

Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS powinien zostać przesłuchany?

Pokaż...

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przyznaje, że prace nad reformą są już finalizowane, a trwają od maja 2018 roku. Projekt ustawy powinien pojawić się na początku drugiego kwartału, czyli w okolicach kwietnia - maja.

Nad nowymi przepisami pracował specjalny zespół, który uznał, że przeznaczenie terenu ma być określane przede wszystkim w aktach prawa miejscowego. Czyli bez "wuzetek".

"Taśmy Kaczyńskiego". Nowy sondaż

"Decyzja o warunkach zabudowy, zbyt często stanowiaća podstawowe narzędzie zmiany zagospodarowania terenu, nie stanowi dobregi instrumentu ani dla inwestora, ani dla gminy. Dlatego jego rola powinna zostać ograniczona" - wyjaśnia ministerstwo.

Ale nie tylko rząd pracuje nad takimi zmianami. Sprawy w swoje ręce wzięła również sejmowa komisja samorządowa. Jej przewodniczący rozpytywał już w wojewódzkich miastach, ile wuzetek wydały w latach 2009-2018. Liderem jest Poznań z liczbą ponad 10 tysięcy.

Jarosław Gowin komentuje "taśmy Kaczyńskiego"

- Rzeczpospolita "wuzetkami stoi". Sprawmy, by ten system był mniej czasochłonny i kosztowny - apeluje przewodniczący komisji Andrzej Maciejewski z Kukiz'15.

Zmiany co do zasady popierają również posłowie Platformy Obywatelskiej. - Kluczowe jest jednak, jak szybko uda się pokryć miasta planami zagospodarowania przestrzennego - mówi "DGP" jeden z czołowych posłów partii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: wuzetka infrastruktura warunki zabudowy gospodarka waidomości gospodarka wiadomości nieruchomości taśmy kaczyńskiego

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .