Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Telematyka - co to takiego? Jak pozwala zapanować nad flotą samochodową?

Podziel się:

Każdy właściciel floty samochodowej zgodzi się z tym, że od tego, w jakim stanie są jego pojazdy, zależy ogólna kondycja firmy. To nie dziwi, bo przecież auta firmowe stanowią najważniejszą wartość. Jak więc sprawić, by nie tylko doskonale spełniały swoje zadania, ale i nie generowały dodatkowych kosztów?

Telematyka - co to takiego? Jak pozwala zapanować nad flotą samochodową?
(materiały partnera)

Jak śledzić pojazdy? Technologia w tym pomoże

Nie ulega wątpliwości, że nowoczesne technologie zdominowały nasze życie, co widać na każdym kroku. Firmy działające w różnych branżach muszą więc stale trzymać rękę na pulsie, by nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością. W przypadku firm transportowych, czyli dysponujących sporą flotą samochodową, w ostatnich latach zmieniło się bardzo wiele. Na uwagę zasługują tu szczególnie systemy monitoringu flot samochodowych, które do działania potrzebują całego zestawu profesjonalnych urządzeń: szeregu kamer zapewniających dostęp do obrazu z przejazdu samochodu, trackerów GPS, a także aparatów odpowiedzialnych za zapis szczegółowych danych technicznych pojazdów. Dotyczą one zwłaszcza takich parametrów jak wysokość obrotów silnika czy temperatura przewożonego towaru.

Siła telematyki

Tak pozyskane dane określa się mianem telematyki. Mądrze wykorzystane przyczyniają się do polepszenia funkcjonowania firmy, bo pokazują, w jakim obszarze pojawiają się problemy. Przykładowo dane telematyczne określają jakie nieprawidłowości występują podczas danego przejazdu - wskazując na różne niedociągnięcia jak zbyt gwałtowne hamowania bądź przekroczenie prędkości. Na tej podstawie można wyciągnąć cenne wnioski i popracować z kierowcą w trakcie specjalnych szkoleń. Często wystarczy drobna korekta, aby zmniejszyć nie tylko zużycie paliwa, ale również częstotliwość stłuczek i wypadków.

Get Vehicle Tracking - co potrafi?

Współczesne systemy telematyki tworzone są dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym. Przykładem Get Vehicle Tracking, gdzie dane przetwarzane są błyskawicznie i skutecznie za sprawą rozwiązań opartych na IoT (Internet of Things). To pozwala nie tylko na bieżąco kontrolować flotę, ale też analizować wybrane zdarzenia, by ulepszać swoje usługi. Zarządzanie samochodami firmowymi jest niezwykle proste, bo wszelkie zebrane parametry można obserwować na panelu kontrolnym, ale też wygenerować raporty, jakie pokażą stan faktyczny pojazdów. Co równie ważne, dzięki monitoringowi możemy w czasie rzeczywistym wysyłać powiadomienia kierowcy, gdy zauważymy, że styl jego jazdy jest naganny i wymaga korekty.

Monitoring pomaga kierowcom

Chociaż wielu kierowców reaguje alergicznie na nowoczesne systemy śledzenie pojazdów, to coraz większa ich ilość przekonuje się do tego sposobu kontroli. Wiedzą bowiem, że te działania nie mają na celu żadnej inwigilacji, lecz poprawę kondycji firmy. A jeśli ona dobrze funkcjonuje, to i zatrudnieni w niej pracownicy mają większą szansę na rozwój. Z drugiej strony kierowca, który robi nieświadome, wyuczone błędy (gwałtowne hamowanie, zbyt szybkie przyśpieszanie itp.) może wiele zyskać za sprawą systemu monitoringu, który wskaże błędy do korekty. Zawsze można je poprawić, stając się jednocześnie lepszym, bardziej świadomym kierowcą.

Za sprawą systemu śledzenia pojazdów zyskać można naprawdę bardzo dużo korzyści, co ma niebagatelne znaczenie dla kondycji firmy. Jeśli więc czujemy, że nasza flota mogłaby funkcjonować lepiej, warto pomyśleć o Get Vehicle Tracking.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany